Konkurs Form Wizualnych i Sztuki
Prezentacji
ARTSHOW 2008
GRAND PRIX - Golden Frame - 3000 EURO
Jury Konkursu Form Wizualnych i Sztuki Prezentacji
- ARTSHOW 2008 pod przewodnictwem Janusza Majera,
dokonało oceny filmów biorących udział w konkursie w kategorii:
najlepszy reżyser filmu dokumentalnego o tematyce eksploracyjnej,
podróżniczej i ekstremalnej.
Jury podkreśla, że Komisja
Preselekcyjna dokonująca wyboru filmów do pokazów finałowych, dbając
o dalszy rozwój konkursu Artshow i jego poziom artystyczny, postanowiła
w tym roku zaostrzyć kryteria wyłaniania najlepszych filmów.
Ocenie jury podlegało
trzynaście filmów wybranych spośród pięćdziesięciu dwóch filmów
zgłoszonych do konkursu.
Jury postanowiło:
-nie przyznać nagrody głównej
Grand Prix - Golden Frame
-przyznać pierwszą
nagrodę filmowi:
Nieznana Antarktyda / Unknown
Antarctica
w reżyserii: Pavola
Barabáša (Słowacja) wyprodukowanemu przez K2 Studio (Słowacja).
Jury doceniło stronę wizualną filmu, w której wrażliwość plastyczna
twórcy i szczególne wyczucie piękna przyrody stanowi jego niezwykle
ważny walor.
-przyznać drugą
nagrodę filmowi
Amazonia w pionie / Amazonian
vertigo
w reżyserii Evrarda
Wendenbauma (Francja) wyprodukowanemu przez Migoo Production &
Evrard Wendenbaum.
Jury uznało, że film w ciekawy sposób przedstawienia historię wyprawy
alpinistów francuskich, w której działania ludzi mających wspólny
cel wpływają na wzajemne relacje jej uczestników.
-przyznać trzecią nagrodę
filmowi
Na spotkanie z przygodami
/ Crossing the lines
reżyseria: Armin Buchroithner,
Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch
producent: Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch
(Austria)
Jury doceniło pomysł, formę i sposób przedstawienie wakacyjnej wyprawy
trzech młodych przyjaciół, podróżujących po najpiękniejszych zakątkach
Ameryki Północnej.
Janusz
Majer - przewodniczący Jury
The Jury of the Visual Forms and Art of Presentation
Contest ARTSHOW 2008, presided by Janusz Majer,
has assessed the films participating in the contest in the category:
the best director of an exploration, travel and nature documentary.
The Jury stresses that, for the sake of further development
of the ARTSHOW contest and its artistic level,
the Preselection Committee nominating films for final viewing has
decided to apply stricter criteria for selecting
the best films.
The Jury assessed thirteen out of fifty-two films
submitted for the contest.
The Jury decided:
-To award no Grand Prix - Golden
Frame
-To award the First Prize
to
Unknown Antarctica
directed by Pavol Barabáš (Slovakia), produced by the K2 Studio
(Slovakia)
The Jury appreciated the visual aspect of the film, where the author's
sensitivity to the beauty of nature plays a crucial part.
-To award the Second Prize
to
Amazonian vertigo directed
by Evrard Wendenbaum (France), produced by Migoo Production and
Evrard Wendenbaum.
The Jury appreciated an interesting way of presenting the story
of a French climbing expedition, where people's actions for the
common goal influence their mutual relationships.
-To award the Third Prize
to
Crossing the lines directed
by Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch (Austria),
produced by Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan
Ribitsch
The Jury appreciated the concept, the form and the way of presenting
a holiday expedition of three young friends, traveling through the
most spectacular places in North America.
Janusz
Majer - President of the Jury
Filmy zakwalifikowane do konkursu:
Na spotkanie z przygodami / Crossing
the lines
Reżyser: Armin Buchroithner, Christoph Hoerner,
Stefan Ribitsch
Operator: Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch
Scenariusz: Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch
Producent: Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch
(Austria)
Czas: 39 min.
Rok produkcji: 2007
Treść: wakacje trójki młodych Austriaków w Ameryce Północnej: wspinaczka,
paralotnie, surfing
Amazonia w pionie / Amazonian vertigo
Reżyser: Evrard Wendenbaum
Operator: Evrard Wendenbaum
Scenariusz: Evrard Wendenbaum
Producent: Migoo Production & Evrard Wendenbaum (Francja)
Czas: 54 min.
Rok produkcji: 2006
Treść: wspinaczka ścianami Salto Angel, najwyższego wodospadu świata
Ekstremalne fascynacje / Magic numbers
Reżyser: Alastair Lee
Operator: Alastair Lee
Scenariusz: Alastair Lee
Producent: Alastair Lee (Wlk. Brytania)
Czas: 25 min.
Rok produkcji: 2007
Treść: wspinaczka skałkowa o ekstremalnym stopniu trudności
Mistrz pionu / King lines
Reżyser: Peter Mortimer, Josh Lowell
Operator: Peter Mortimer, Josh Lowell
Scenariusz: Peter Mortimer, Josh Lowell
Producent: Sender Films & Big Up Productions (USA)
Czas: 60 min.
Rok produkcji: 2007
Treść: Chris Sharma i jego wyczyny wspinaczkowe
Sztuka balansowania / Balance
Reżyser: Paul Cotton
Operator: Paul Cotton
Scenariusz: Paul Cotton
Muzyka: Battleaxe
Producent: Paul Cotton (Kanada)
Czas: 13 min.
Rok produkcji: 2006
Treść: ekstremalne narciarstwo
Trzy szczyty, trzy tygodnie: ludziom
Afryki / 3 Peaks 3 Weeks: For the People of Africa
Reżyser: Michael Brown
Operator: Michael Brown, Gordon Brown, David D'Angelo
Scenariusz: Michael Brown, Matthew Kennedy, Lam Nguyen, Heather
Hansen, Diane Farr
Muzyka: Kip Kuepper
Producent: David D'Angelo (USA)
Czas: 52 min.
Rok produkcji: 2007
Treść: kobieca wyprawa na najwyższe szczyty Afryki ze szczytnym
celem
Jozef "Juzek" Psotka
Reżyser: Pavol Barabáš
Operator: Vlado Biskupič, Pavol Barabáš
Scenariusz: Pavol Barabáš
Muzyka: Studio Fontana
Producent: K2 Studio, Slovak Television (Słowacja)
Czas: 26 min.
Rok produkcji: 2008
Treść: życie poświęcone górom, historia Jozefa Psotka
Nieznana Antarktyda / Unknown Antarctica
Reżyser: Pavol Barabáš
Operator: Pavol Barabáš
Scenariusz: Pavol Barabáš
Muzyka: Michal Novinski
Producent: K2 Studio (Słowacja)
Czas: 40 min.
Rok produkcji: 2008
Treść: wyprawa trójki śmiałków na Antarktydę
Acopan
Reżyser: Jochen Schmoll
Operator: Jochen Schmoll
Scenariusz: Jochen Schmoll
Muzyka: Felix Kolb
Producent: medi cine (Niemcy)
Czas: 43 min.
Rok produkcji: 2008
Treść: Stephan Glowacz i Kurt Albert wspinają się w ścianach Acopan
w Ameryce Południowej
Pustelnicy w górach
Reżyser: Mirosław Dembiński
Operator: Maciej Szafnicki, Dariusz Załuski
Scenariusz: Mirosław Dembiński
Producent: Studio Filmowe "Everest" (Polska)
Czas: 58 min.
Rok produkcji: 2008
Treść: wspinaczkowe życie rodziny Pustelników
Zapomniani giganci / G III - G IV
Reżyser: Sebastián Alvaro
Operator: Antonio Perezgrueso
Scenariusz: Sebastián Alvaro, Ana Marcos
Muzyka: Suso Saiz, Juan Manuel Cortés
Producent: Santiago Campo TVE (Hiszpania)
Czas: 45 min.
Rok produkcji: 2008
Treść: hiszpańska wyprawa na Gasherbrumy
Królowa Jaskiń / The Queen of depth
Reżyser: Roman Chrzanowski
Operator: Sergiey Shipitzin, Aleksander Osinciev, Roman Chrzanowski
Scenariusz: Roman Chrzanowski, Sergiey Shipitzin
Muzyka: Roman Chrzanowski
Producent: Roman Chrzanowski (USA)
Czas: 50 min.
Rok produkcji: 2007
Treść: eksploracja najgłębszej jaskini świata
Inne możliwości / Dimensions
Reżyser: Slackliner.at
Operator: Johannes Mair, Urlich Steinlechner, Christoph Huber
Scenariusz: Christian Waldner, Michael Aschaber
Muzyka: Christof Achhorner, Michael Aschaber, aka LPJ
Producent: Slackliner.at (Austria)
Czas: 28 min.
Rok produkcji: 2008
Treść: o nowym pomyśle na adrenalinę, chodzeniu po linach nad przepaściami
|