wielka lekcja geografii
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      patroni
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      koncerty / happeningi
      Adventure & Music            Meeting

 

Wielka Lekcja Geografii
19 listopada 2010 r.

Wyniki szkół uczestniczących w Wielkiej Lekcji Geografii

I miejsce
III LO z Białegostoku
- zdobyło 54 pkt (18, 18, 18)

II miejsce
XXI LO im. Bolesława Prusa z Łodzi
- zdobyło 49 pkt (17, 17, 15)

III miejsce
IV LO z Białegostoku - zdobyło 49 pkt (17, 16, 16)


Wyniki indywidualne testu z Wielkiej Lekcji Geografii

I miejsce
Joanna Stachniewicz
III LO z Białegostoku - zdobyła 18 pkt (1 miejsce w dogrywce)


II miejsce
Ryszard Giziński
XXXIII LO z Łodzi - zdobył 18 pkt (2 miejsce w dogrywce)


III miejsce
Agnieszka Putko
III LO z Białegostoku - zdobyła 18 pkt (3 miejsce w dogrywce)

IV-X miejsce
Zuzanna Nikitorowicz
III LO z Białegostoku - zdobyła 18 pkt (4 miejsce w dogrywce)

Rafał Makieła
II LO z Bełchatowa - zdobył 18 pkt (5 miejsce w dogrywce)

Dominika Hajduk
IX LO z Łodzi - zdobyła 17 pkt

Łukasz Bryl
ZSE-E z Radomska - zdobył 17 pkt

Filip Grözinger
XXI LO z Łodzi - zdobył 17 pkt

Adrianna Płońska
IV LO z Białegostoku - zdobyła 17 pkt

Mariusz Kociszewski
II LO z Konina - zdobył 17 pkt

 

Aula Czerwona Wydziału Prawa UŁ
ul. Kopcińskiego 8/12
Łódź

Temat wykładów: "Przez Azję, śladami ucieczki z łagru"

Wykład 1: "77 33 E - południk Komoryn"
Wykład w konwencji wirtualnej wycieczki przez Azję, wzdłuż południka Komoryn - od Indii przez Himalaje i Tybet, do Syberii. Przyroda, naturalne krajobrazy, miasta i ludzie. Między innymi: nadmorskie krajobrazy południa Indii, katolicka enklawa Goa, Dekan, Radżastan i pustynia Thar, Czerwone Forty i Taj Mahal, Ganga i krajobrazy Niziny Hindostańskiej, Lumbini - miejsce narodzin księcia Siddhartha, Himalaje, Transhimalaje - lodowce górskie, Nepal, Bhutan, Sikkim, Mustang, Zanskar, Ladakh - byłe himalajskie królestwa, góry i pojezierza Tybetu, Jokhang i Kailash - tybetański buddyzm, Kotlina Tarymska, Gobi, lodowce Ałtaju, panorama Syberii.

Wykładowca:

  dr Marek Zgorzelski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Zakład Geoekologii, Uniwersytet Warszawski)

Geograf, fotograf i podróżnik. Jest nauczycielem akademickim w Uniwersytecie Warszawskim. Był również dyrektorem XVI niepublicznego Liceum Ekologicznego w Warszawie, a także dziennikarzem pisującym dla "Poznaj Świat" oraz jego redaktorem. Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Współautor książek m.in. "Tybet i himalajskie królestwa", "Góry Wysokie", "Góry Stołowe", "Przyroda Mazowsza i jej antropogeniczne przekształcenia", "Geograficzne badania środowiska przyrodniczego". Jest także współautorem geograficznego podręcznika dla liceów i autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Interesują go przede wszystkim środowiska górskie oraz pustynne, ale także krajobrazy Polski. Ulubionym kontynentem dla jego geograficznych podróży jest Azja.
                                           

Wizualizacja: Tamotsu Nakamura - "Przez tybetańskie szczyty i lodowce"

  Tamotsu Nakamura (Japonia)

Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy odkrywca Tybetu i wschodnich Himalajów, nazwanych przez niego, z powodu podobieństwa, Alpami Tybetu, choć znacznie wyższych, bo osiągających ponad siedem tysięcy metrów wysokości. - Dzisiaj mapy nie mają żadnych tajemnic. Wielu powtarza to bezmyślnie, jak papuga. Ale któż zna cały Tybet, czy też jego odległe zakątki przy zachodniej granicy Chin? Nawet tybetańskie, pochłonięte modłami plemiona, znają jedynie swoje ponure, targane wiatrami doliny - to słowa słynnego Josepha F. Rock'a. Nawet dziś te słowa mają wyjątkowe znaczenie. Wielu twierdzi, że góry są dostatecznie dobrze poznane, szczególnie większe pasma. Tom zafascynowany pasmami górskimi rozciągającymi się od wschodniego Tybetu po zachodni brzeg Kotliny Syczuańskiej, pokazuje nadzwyczajne bogactwo niezdobytych, oszałamiających urodą, wspaniałych szczytów i dolin. Wiele z nich jeszcze długo pozostanie tajemnicą i dopiero przyszłe pokolenia odkryją je dla świata. Jest niewątpliwym autorytetem światowym, którego ogromna wiedza na temat tych rejonów, to wynik konsekwentnej, dwudziestoletniej działalności eksploracyjnej, podczas której trzydzieści jeden razy wybierał się w Alpy Tybetu, góry wschodniego i południowo-wschodniego Tybetu, góry Hengduan, północno-zachodniego Junnanu. Lubi wspinaczkę klasyczną. Poprowadził wiele dróg m.in. w Andach peruwiańskich i boliwijskich. Jest obieżyświatem. Przez znaczną część życia mieszkał w Pakistanie, Maroku, Nowej Zelandii i Hong Kongu. Uhonorowany za swoją działalność eksploracyjną prestiżowymi nagrodami: księcia Chichibu -Memorial Mountaineering Prize, UIAA, Royal Geographical Society - Busk Medal, czterokrotnie rządu Japonii - Sports Grand Prix. Członek honorowy: The Alpine Club, The American Alpine Club, The Himalayan Club, The Japanese Alpine Club, Royal Geographical Society.

Wykład 2: "Wyż Azjatycki"

Podczas wykładu przedstawione zostaną osobliwości skrajnie kontynentalnego klimatu Wschodniej Syberii, kształtowanego przez zimowy Wyż Azjatycki. Autorka omówi cyrkulację atmosferyczną nad Azją i rekordy termiczne Syberii oraz charakterystykę klimatu odczuwalnego. Skutkiem syberyjskich mrozów jest trwała zmarzlina, obejmująca największy na Ziemi obszar od Północnego Oceanu Lodowatego po Bajkał. Na tle surowego klimatu Syberii rysuje się wyraźnie łagodząca rola wód jeziora Bajkał.

Wykładowca:

  dr hab. Elwira Żmudzka (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Zakład Klimatologii, Uniwersytet Warszawski)

Geograf fizyczny, zajmuje się klimatologią i ochroną środowiska. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych o zmianach klimatycznych oraz monografii na temat dynamiki zmian zachmurzenia nieba nad Polską. Zajmuje się także badaniem klimatu w skali lokalnej. Jest współautorem kilku ekspertyz i planów zagospodarowania terenów chronionych. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Klimatologów Polskich. Jest przewodniczącą Komisji Konkursu na najlepsze prace magisterskie z zakresu geografii, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Geograficzne. Uczestniczyła w wielu ekspedycjach badawczych. W 2010 roku była w Afryce saharyjskiej. Jej ulubionym regionem są jednak Tatry, dokąd wyrusza corocznie z grupami studentów, ale także samotnie - z aparatem fotograficznym. Współpracuje m.in. z kwartalnikiem "Tatry".

Wizualizacja: Tomek Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż - "Długi marsz"

 

Tomasz Grzywaczewski (Polska)

Z rozsądku student prawa, z pasji dziennikarz i podróżnik. W górach Atlasu jadał z Berberami kuskus z jednej miski, a na bezkresnych stepach zażywał mongolską tabakę. Stały współpracownik działów podróżniczych Wprost oraz Dziennik. Gazeta Prawna. Zafascynowany bogactwem Samotnej Planety, której pewnie nigdy do końca nie poznamy, ale którą możemy nieustannie odkrywać. Dlatego nie marnuje czasu, nie czeka, i w swoich reportażach próbuje opisać oraz zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Może zapomnieć o szczoteczce do zębów, ale na pewno nie zapomni o notatniku i aparacie fotograficznym. Nie znosi rutyny, a najlepiej czuje się w drodze, kiedy każdy kolejny dzień stanowi nową przygodę i wyzwanie. W życiu oraz w podróżach, zgodnie ze słowami Roberta Frosta, z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną.

Bartosz Malinowski (Polska)

Niestrudzony odkrywca dzikich i "niezabetonowanych" miejsc na Ziemi. Z wykształcenia technik obsługi ruchu turystycznego. Animator i pomysłodawca comiesięcznych imprez podróżniczych ''Kultury w obiektywie''. Miłośnik klimatów wschodnich, zafascynowany przyrodą i kulturą Azji, uwielbia długie wyprawy w dobrym towarzystwie. Konno przemierzył wiele razy stepy i góry Mongolii, a Azję poznawał również z grzbietu wielbłądów i słoni. Pokonał pieszo, górskimi bezdrożami, ponad dwa tysiące pięćset kilometrów podążając Łukiem Karpat. Latem kocha spać pod gwiazdami, a zimą w namiocie. Smakosz ciemnych piw. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz dwie zasady: ''chwytaj dzień'' i ''maszeruj albo zdychaj''. Marzy o opłynięciu Ameryki Południowej jachtem Victoria. Przewodnik beskidzki Członek i pilot Grupy wyprawowej Chate.pl.

Filip Drożdż (Polska)

Student Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi i Grafiki w ASP w Krakowie. Autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych. Od najmłodszych lat podróżował po Polsce, a potem autostopem poznawał Europę, poświęcając wiele czasu na rysowanie i fotografowanie interesujących go miejsc. Podróżowanie ma we krwi, ale najbardziej lubi wyprawy bez mapy, spotkania i rozmowy z ludźmi, których może poznawać.

Wykład 3: "Indie - kraj kontrastów"

O większości państw na świecie można powiedzieć "kraj kontrastów", jednak różnorodność współczesnych Indii jest oszałamiająca. Zarówno geograficzna - potężne góry i rozległe niziny, zalewane monsunowymi ulewami lasy i spalone słońcem pustynie, tropikalne wybrzeża i skute lodowcami doliny górskie, jak i gospodarcza - nędza i analfabetyzm setek milionów mieszkańców obok tysięcy milionerów, giełd finansowych i szybko rozwijających się centrów komputerowych, slumsy i szklane wieżowce, święte krowy i broń atomowa.
O różnorodności i kolorycie Indii w największym stopniu decydują jej mieszkańcy. Ponad miliard ludzi posługujących się kilkuset językami, wyznających dziesiątki religii i wierzeń, należących do wielu grup narodowych i etnicznych, dodatkowo przez trzy tysiące lat podzielonych na kasty. To zróżnicowanie kształtuje do dziś styl życia mieszkańców Indii - od sposobu ubierania i rodzaju jedzenia przez model rodziny po obyczaje i kulturę, tworząc z hinduskiego społeczeństwa swoisty fenomen.

Wykładowca:

  dr Marek Barwiński (Wydział Nauk Geograficznych, Katedra Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Łódzki)

Geograf i podróżnik, jest adiunktem na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ. Zajmuje się geografią polityczna i regionalną, w tym zwłaszcza problematyką mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, specyfiką granic i pograniczy, obszarami konfliktogennymi. W swoich podróżach najchętniej kieruje się w stronę Azji: odwiedził Turcję, Izrael, Indie, Nepal, Tajlandię, Malezję, Singapur, Hongkong i Tajwan. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Pracuje w Komitecie Głównym Olimpiady Geograficznej i Nautologicznej, jest członkiem jury Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej.

Wizualizacja: Martyna Wojciechowska - "Nepal - przygoda blisko nieba"

 

Martyna Wojciechowska (Polska)

Dziennikarka i podróżniczka poszukująca ciągle nowych wyzwań. Redaktor naczelna magazynów "National Geographic Polska" i "National Geographic Traveler. Jest pierwszą Polką i pierwszą kobietą z Europy Środkowo-Wschodniej, która ukończyła Rajd Paryż - Dakar. Mając siedemnaście lat stała się posiadaczką Międzynarodowej Sportowej Licencji Rajdowej i Wyścigowej. W telewizji TVN prowadziła przez dwanaście lat cykliczny program "Automaniak". Zamiłowanie do motoryzacji dzieli z innymi pasjami: profesjonalnym nurkowaniem, strzelectwem sportowym i przede wszystkim podróżami. Zrealizowała autorskie programy "Misja Martyna" oraz "Kobieta na krańcu świata", będące niecodzienną relacją z wypraw w ciekawe zakątki świata. Od kilku lat jest zafascynowana górami. W tym roku zdobyła ostatni z siedmiu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, zaliczanych do Korony Ziemi. Jako trzecia i najmłodsza Polka zdobyła w 2006 roku najwyższą górę świata Mount Everest. Jej firma "Martyna Adventure" zajmuje się organizacją specjalnych wyjazdów dla tych, którzy poszukają aktywnego spędzania wolnego czasu i czegoś, co można nazwać "potrzebą przeżycia przygody". Martyna może w ten sposób przekazywać również innym własne doświadczenia i pasje. Od dziesięciu lat ma również własną agencję Martyna Studio, w ramach której organizuje wszystkie wyprawy oraz spotkania motywacyjne i konferencje. Pracuje w telewizji od 1997 roku. Samodzielnie lub we współpracy z innymi przygotowała ponad osiemset materiałów telewizyjnych. Równolegle do pracy zawodowej konsekwentnie realizowała własne projekty. Spełniając marzenia, stawiała sobie nowe wyzwania. Jednocześnie kształtował się jej wizerunek, osoby podejmującej się trudnych, często ekstremalnych zadań, konsekwentnej w dążeniu do wyznaczonego celu. Doceniono ją nominując do wielu ważnych nagród i tytułów, m.in.: Telekamery, Dames, Róże Gali, a w 2009 roku Twój Styl przyznał jej tytuł - Kobieta Roku. Od lat angażuje się w akcje charytatywne. Szczególnie wspiera organizacje i instytucje niosące pomoc dzieciom chorym na raka.

 

TEST konkursowy na Najlepszego Młodego Geografa:

Przez Azję, śladami ucieczki Witolda Glińskiego.

Prof. dr hab. Krzysztof Kożuchowski (Uniwersytet Łódzki, Instytut Nauk o Ziemi).


Lista szkół biorących udział w lekcji:

 1. II LO - Zduńska Wola
 2. Europejskie Studium Zawodowe Anagra - Łódź
 3. I LO - Bydgoszcz
 4. I LO - Kluczbork
 5. I LO - Kutno
 6. I LO - Łask
 7. I LO - Olesno
 8. I LO - Ostrów Wlkp.
 9. I LO - Siedlce
10. I LO - Włoszczowa
11. II LO - Bełchatów
12. II LO - Kutno
13. II LO - Sieradz
14. II LO - Konin
15. III LO - Białystok
16. III LO - Gliwice
17. III LO - Bełchatów
18. IV LO - Białystok
19. IX LO - Łódź
20. Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. św. S. Kostki - Kutno
21. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II - Łódź
22. Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich - Wieluń
23. Klasyczne Liceum Ogólnokształcące im. Ks. St. Konarskiego - Skierniewice
24. LI LO - Warszawa
25. Liceum Akademickie - Toruń
26. LO - Aleksandrów Łódzki
27. LO - Łęczyca
28. LO - Poddębice
29. LO - Pruszków
30. Liceum Profilowane Zakładu Doskonalenia Zawodowego - Kutno
31. LO - Płock
32. Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej - Ostrów Wlkp.
33. Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju - Łowicz
34. Szkoła Europejska Gimnazjum-Liceum U. Moryc - Łódź
35. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. H. Wieniawskiego - Łódź
36. V LO - Białystok
37. VI LO - Łódź
38. VI - Bełchatów
39. XII LO - Wrocław
40. XIX LO - Warszawa
41. XLII LO - Łódź
42. XV LO - Gdańsk
43. XV LO - Łódź
44. XXI LO - Łódź
45. XXIV LO - Łódź
46. XXXII LO - Łódź
47. XXXIII LO - Łódź
48. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych - Wysokie Mazowieckie
49. Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej- Chorzów
50. Zespół Szkół Zawodowych nr 3 - Skierniewice
51. Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza - Sochaczew
52. Zespół Szkół nr 1 - Milanówek
53. Zespół Szkół Ogólnokształcących - Sochaczew
54. Zespół Szkół Ogrodniczych - Ostrów
55. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 - Łódź
56. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 - Łódź
57. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - Kleszczów
58. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 - Białystok
59. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 21 - Łódź
60. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 - Zduńska Wola
61. Zespół Szkół nr 1 im. J. St. Cezaka - Zgierz
62. Zespół Szkół nr 1 III LO - Kutno
63. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 - Kutno
64. Liceum Ogólnokształcące - Krośniewice
65. Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych im. prof. J. Groszkowskiego - Radomsko
66. Zespół Szkół nr 2 - Swarzędz
67. Zespół Szkół Nr 4 im. Zygmunta Balickiego - Kutno -Azory
68. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 13 - Łódź
69. Zespół Państwowych Szkół Plastycznych - Łódź
70. ZS CKP - Grubno
71. Katolickie Liceum Ogólnokształcące - Chełmno
72. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 - Puławy
73. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 - Łowicz
74. I LO - Koluszki
75. XXXIII Liceum Ogólnokształcące - Łódź

 

 | program | goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt |