goście festiwalu
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      zawody
      kronika
      informacje
      kontakt
      artshow
     
  Piotr Pustelnik (Polska)
Łódzki himalaista. Choć ma za sobą szereg wysokiej klasy dróg wspinaczkowych, przyznaje, że to nie wystarczy i z niezwykłą konsekwencją zbliża się do wytyczonego celu, jakim jest Korona Himalajów, Korona i Koronka Ziemi.

     
  Dariusz Załuski (Polska)
Zmagania z górami rozpoczął od Tatr, potem przyszła kolej na Himalaje, Karakorum, Andy, Góry Alaski, gdzie zdobył między innymi Cho Oyu, Lhotse, Mt. McKinley i Aconcaguę. Jego amatorski film "Przypadki Pani Ani" o Annie Czerwińskiej otrzymał wyróżnienia na festiwalach filmowych w Trento, Moskwie i Vancouver.
     
  Marian i Robert Koćanowie (Słowacja)
Wspinaczka i paralotnie to ich pasje.
W 1998 roku, jako pierwsi, przelecieli podwójną paralotnią nad Tatrami od Łomnicy do doliny Bystrej w Tatrach Zachodnich. Prowadzą studio filmowe i fotografują dla stacji telewizyjnych.
     
  prof. Bertrand Piccard (Szwajcaria)
Jest wnukiem Augusta Piccarda, słynnego szwajcarskiego fizyka,wynalazcy m.in. batyskafu, w którym Jacques Piccard, ojciec Bertranda, ustanowił rekord świata w nurkowaniu głębinowym - 10.916 metrów pod wodą. Doktor medycyny specjalizujący się w psychiatrii. Zdobył doświadczenie w różnych formach wolnego lotu. Od ultralekkich samolotów i lotni do spadochronów i balonów. Jako szesnastolatek był wśród pierwszych entuzjastów lotni, został mistrzem Europy w akrobatyce, bijąc również światowy rekord wysokości. Bertrand Piccard i drugi pilot, Brain Jones, wylądowali 21 marca 1999 roku balonem Breitling Orbiter 3 na pustyni egipskiej ustanawiając rekord świata w trzech dziedzinach: odległość, długość trwania lotu i czas, po raz pierwszy okrążając kulę ziemską non-stop w balonie wypełnionym gorącym powietrzem.
Laureat nagrody Explorer 2002.
     
  Ewa Szcześniak i Marek Więckowski (Polska)
Alpinistka. Organizowała i kierowała wyprawami górskimi. Wspinała się w Alpach, Dolomitach, Andach i Himalajach, ale oprócz zmagań z górami, interesowały ją zawsze zagadnienia dotyczące położenia geograficznego poznawanych rejonów i kultury ludzi je zamieszkujących.
     
  Gertrude Reinisch (Austria)
Uprawia wspinaczkę. Filmuje.
Uczestniczyła w wyprawach w Himalaje, m.in. z Wandą Rutkiewicz i Ewą Panejko. Bierze aktywny udział w realizacji programu rządu Republiki Austrii niesienia pomocy Szerpom w dziedzinie edukacji, ekologii i turystyki.
     
  Ewa Matuszewska (Polska)
Dziennikarka. Uprawia ulubioną turystykę górską. Autorka "Uciec jak najwyżej" i współautorka "Na jednej linie", książek o Wandzie Rutkiewicz. Obecnie pracuje nad biografią dokumentującą dokonania Andrzeja Zawady. Od 1998 roku mieszka w Zakopanym w willi Strążyskich.
     
  Julia Witczuk i Staszek Pagacz (Polska)
Studenci Wydziału Leśnego SGGW.
Podróżują po Rosji i Syberii od 1997 roku.
Od trzech lat wyjeżdżają nad Bajkał, gdzie prowadzą badania fauny wysokogórskiej. Podróżując konno i pieszo wraz z myśliwymi i pasterzami, obserwując polowania i połowy, wnikają w zamknięty świat zamieszkujących te tereny Buriatów, rdzennych mieszkańców Przybajkala, i ich codzienne życie.
     
  Roman Paszke (Polska)
Kapitan Jachtowy Żeglugi Wielkiej i Żeglugi Wielkiej Motorowodnej. Członek m.in. Royal Ocean Racing Club w Londynie i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski
w klasach Morskich. Był animatorem działań zbudowania w Polsce jachtów pełnomorskich Gemini i MK Cafe, które wprowadziły polskie żeglarstwo regatowe do światowej elity, czego potwierdzeniem był udział polskiej załogi pod jego dowództwem w regatach dookoła świata The Race 2000, ukończonych na 4. miejscu.
Laureat nagrody Explorer 2001.
     
  Fulvio Mariani (Szwajcaria)
Profesjonalny operator, bardzo dobry wspinacz, specjalizujący się w filmowaniu zmagań alpinistów z górami. Realizuje wiele filmów dla znanych stacji telewizyjnych: ORF, Eurosport, TSI. Jego "Cavalieri delle vertigini" o wspinaczce w ścianach Lavaredo w Dolomitach wygrał festiwal w Trento. Filmował zjazd Hansa Kammerlandera z Everstu i Shishapangmy, wyprawę R. Messnera na Lhotse w 1998 roku. Był dyrektorem zdjęć w "Krzyku kamienia" ze Stefanem Glowaczem w roli głównej.
Laureat nagrody Camera Extreme 2002.
     
  Bogdan Kopka (Polska)
Uprawia sporty ekstremalne - bungy, free jump i base jump. W kopalni soli w Wieliczce wykonał pierwszy na świecie skok bungy pod ziemią. Fascynują go kultury pierwotne, w poszukiwaniu których dociera w najdziksze zakątki świata.
     
  Jean Troillet (Szwajcaria)
Przewodnik górski, instruktor narciarstwa. Fascynują go ekstremalne wysokości. Przez piętnaście lat partner Erharda Loretana. Zdobywca ośmiu ośmiotysięczników. Zawsze we własnym, niepowtarzalnym stylu. Bez tlenu i stałej asekuracji. Wytyczył wiele nowych dróg,
a w 1986 roku w rekordowym czasie 43 godzin wspina się i schodzi z Everestu północną ścianą. W 1997 roku dokonał niezwykłego wyczynu, zjeżdżając na snowboardzie z wysokości 8450 m wzdłuż północnej ściany Everestu, co jest rekordem świata w tej dziedzinie.
     
  Józef Nyka (Polska)
Jeden z największych znawców gór i alpinizmu
na świecie. Współpracuje z wieloma magazynami górskimi. Autor znakomitych dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz kilkunastu najwyższej klasy przejść w Dolomitach. Członek honorowy międzynarodowych organizacji alpinistycznych.
W swoim niezwykłym archiwum zgromadził encyklopedyczną wiedzę o polskich osiągnięciach wspinaczkowych.
Laureat nagrody Explorer 2002.
     

  Andrzej Paczkowski (Polska)
Historyk. Profesor w Instytucie Studiów Politycznych. Zaczął wspinać się w 1955 roku w Tatrach. Potem przyszła kolej na Alpy, Dolomity, Kaukaz, Pamir. Autor książek o tematyce górskiej. Od 1974 do 1995 roku prezes Polskiego Związku Alpinizmu.
     


foto: Dario Rodriguez
© Chris Bonington
Picture Liberary

  sir Christian Bonington (Wielka Brytania)
Jedna z największych postaci światowego alpinizmu
i himalaizmu. Poprowadził wiele znakomitych dróg
o najwyższym stopniu trudności w górach wysokich. W 1961 roku rozwiązał jeden z najpoważniejszch "problemów alpejskich" - pokonany został filar Freney w masywie Mont Blanc. Rok 1970 był przełomowy dla rozwoju himalaizmu. Zdobyta została przez wyprawę Boningtona wspaniała południowa ściana Annapurny. Przełamano wówczas wiele barier psychologicznych i zebrano odpowiednie doświadczenia. Sir Chris Bonington kierował również w 1975 roku ekspedycją, która z sukcesem zaatakowała południowo-zachodnią ścianę Everestu, dając impuls do rozwiązywania kolejnych problemów w Himalajach. Na swoim koncie ma m.in. wspaniałe wejścia na "szklane góry": Nuptse, Changabang. Uczestniczył w jednej z najdramatyczniejszych wypraw wysokogórskich na Baintha Brakk w Karakorum. Za działalność górską Królowa Anglii nadała mu tytuł sir.
Laureat nagrody Explorer 2002.
     
  Marcin Tomaszewski (Polska)
Wszystko w jego życiu związane jest z górami. Wspina się od dziesięciu lat w górach Grenlandii, Pakistanu, Tatrach. Preferuje wspinaczkę w wielkich ścianach. Startuje również z powodzeniem
w zawodach na sztucznych ścianach.

 | goście | nagrody | zawody | kronika | informacje | kontakt | artshow |