wielka lekcja geografii
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      artshow
 
Temat wykładów: "Trzy postaci wody na Ziemi"

Wykład 1: "Oceany i klimat"
Związki między atmosferą a oceanem (ekosystemem morskim) w aspekcie globalnej zmiany klimatu.

Wykładowca:

  prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski (Polska)
Kierownik Zakładu Ekologii Morza Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
Szeroki zakres zainteresowań naukowych od ekologii przybrzeżnych wód Arktyki, wpływu zmian klimatycznych na bioróżnorodność, po zintegrowane zarządzanie strefą brzegową; autor i współautor ponad 80 publikacji naukowych.

Wizualizacja wykładu:

  dr Anna Abraszewska (Polska)
Hydrobiolog - adiunkt w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego; obecnie zajmuje się ekologią małży w wodach śródlądowych. Badania naukowe i zainteresowania przyrodnicze łączy z żeglarstwem, kajakarstwem, pływaniem, nurkowaniem, wyprawami rowerowymi i fotografowaniem; autorka kilku wystaw fotograficznych o tematyce podróżniczo-przyrodniczej.

Wykład 2: "Budowa koryt rzek i potoków górskich"
Omówienie takich pojęć jak: rzeka, zlewnia, retencja. Przedstawienie czynników wpływające na formowanie się koryta rzecznego, zróżnicowanie budowy koryt rzecznych, ich podział oraz podstawowe pomiary wykonywane w korytach rzecznych

Wykładowca:

  dr hab. inż. Artur Radecki-Pawlik (Polska)
Katedra Inżynierii Wodnej, Akademia Rolnicza w Krakowie
Obszar badań: inżynieria wodna oraz regulacje rzek i potoków górskich, transport rumowiska rzecznego, hydrogeomorfologia cieków górskich, hydrologia, melioracje wodne.

Wizualizacja wykładu:

  Jon Bowermaster (USA) 
Pisarz. Podróżnik. Badacz. Przez ostatnie dwadzieścia lat pisał o przygodach, środowisku i egzotycznych zakątkach świata dla krajowych i międzynarodowych czasopism, począwszy od National Geographic przez New York Times po Atlantic Monthly i Outside. Od kilku lat podróżuje i pisze dla National Geographic Society. Odwiedził do tej pory siedem kontynentów, bardzo często przemieszczając się w raczej niecodzienny sposób, m.in. w dwuosobowym składzie przeprawił się saniami przez Antarktykę, przepłynął Atlantyk osiemnasto metrową żaglówką, jako pierwszy spłynął rzekami od Chile po Chiny. Te i inne podróże zaowocowały bardzo popularnymi ośmioma książkami, z których trzy napisał wspólnie ze znanym polarnikiem Willem Stegerem. Wiele z jego wypraw zostało sfilmowanych. Są one wyjątkową formą dzielenia się opowieściami o przygodach, których mógł osobiście doświadczyć. Bez względu na to czy jest montażystą, pisarzem, producentem filmu czy też wykładowcą, podczas podróży ważny jest jeden, wspólny cel - dowiedzieć się więcej o tym jak funkcjonuje dzisiejszy świat i móc podzielić się tą wiedzą z innymi. Interesuje się historią i kulturą mieszkańców odwiedzanych miejsc i dlatego obecne jego podróże to nie tylko chęć przeżycia przygody, ale przede wszystkim pogłębienie wiedzy o świecie, o tym jak będzie on wyglądał w XXI wieku. To właśnie "Osiem Oceanów" - jego dalekosiężny projekt ma temu służyć. Podczas kilku wypraw morskim kajakiem poprzez oceany, dookoła świata poznaje ludzi, ich kulturę i historię, środowisko naturalne oraz oznaki tego jaka będzie przyszłość.W projekcie udział biorą świetni fotograficy, filmowcy, naukowcy i nawigatorzy z całego świata.

Wykład 3: "Woda w atmosferze, chmury, opady"
Ile wilgoci mieści się w powietrzu? Przemiany fazowe wody w atmosferze. Para nasycona i nienasycona, punkt rosy, kondensacja i koagulacja. Jak duże krople konkurują z mniejszymi a kryształki lodu z kropelkami ? Królestwo chmur: rodzaje i gatunki chmur, chmury opadotwórcze i opady. Jak mierzymy opady? Rekordy opadowe w Polsce i na świecie.

Wykładowca:

  dr Żaneta Papiernik (Polska)
Adiunkt w Zakładzie Dynamiki Środowiska i Bioklimatologii UŁ. Zajmuje się m.in. badaniem zmienności warunków biometeorologicznych w Polsce. Jest autorką rozprawy na temat bioklimatu Łodzi. Podróżuje, jeździ na nartach, fotografuje chmury, lubi polską kuchnię.

Wizualizacja wykładu:

  Nancy LaRiviere (USA) 
Jej przygoda z akrobacjami spadochronowymi zaczęła się w wieku 16 lat. Podniebne nurkowanie sprawiało ogromną frajdę i okazało się "łatwe" do opanowania. Dziś ma już za sobą ponad 6000 skoków i należy do najbardziej doświadczonych skoczków testowych. Brała udział w wielu rekordowych grupowych skokach spadochronowych, w tym w pierwszym na świecie 100-osobowym skoku w Muskogee w Oklahomie w 1986 r. czy w 1992 r. w pierwszym na świecie 216-sto osobowym skoku w Bratysławie. Sporo czasu poświęcała nauce pilotażu na samolotach ultralekkich, by w końcu zasiąść za sterami odrzutowych samolotów pasażerskich. W 1986 r. zdobyła licencje pilota samolotów pasażerskich i wielosilnikowych. Wykonywała akrobację lotniczą w filmie "Shadow Ops" dla Paramount TV oraz pokazy zjazdów z helikoptera i budynków podczas promocji Miami. Ostatnio dublowała sekwencję lotów w powietrzu w filmie "The Good Shepherd" w reżyserii Roberta DeNiro. W 1983 roku ukończyła również studia na wydziale sztuk pięknych w University of New Hampshire. Jest utalentowaną artystką i ilustratorką. Filmuje w powietrzu. Posiada także licencję nurka na otwartych wodach.
Z zamiłowaniem uprawia narciarstwo zimowe, wodne, pływanie długodystansowe, jazdę na rowerze, kajakarstwo i jogę. Członkini U.S. Parachute Team w latach 1988,1994,1996, 1998, 2000, 2001, 2003, 2004. Jest prezesem dużej spółki Jump Shack, głównego dostawcy sprzętu spadochronowego dla sportowców i armii. Zdobyła liczne najważniejsze nagrody i tytuły na zawodach rangi mistrzostw świata i wyrazy uznania za swoje dokonania w akrobacji spadochronowej.
Laureatka nagrody Biznes i Pasja 2006.

Jarosław Szot (Polska)

Wykład 4: "Lodowce i lądolody"
Lód jako fascynujące zjawisko przyrodnicze. Czy żyjemy w epoce lodowcowej?. Lodowce i lądolody jako część kriosfery Ziemi.

Wykładowca:

  dr Małgorzata Roman
Geolog, przyrodnik, absolwentka Wydziału Geologii UW.
Na pierwszą wyprawę na lodowce wybrała się w 1986 roku do Nepalu. Od tego czasu fascynacje lodowcami realizuje poprzez wyjazdy do Azji i Arktyki. Doznania "glacjalne" równoważy podróżami w gorące klimaty krajów Dalekiego Wschodu i Afryki. Zawodowo związana była z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie, obecnie jest adiunktem w Katedrze Badań Czwartorzędu UŁ. Autorka wystaw fotograficznych i prezentacji nt. lodowców Spitsbergenu i Islandii.


Wizualizacja wykładu:

  Wojciech Moskal (Polska)
Ukończył oceanografię na Uniwersytecie Gdańskim. Pracownik Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Uczestnik naukowych wyjazdów do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, akcji Greenpeace na Antarktydzie i Alasce, naukowych wypraw na Spitsbergen i Ziemię Franciszka Józefa. W 1993 roku wspólnie z Markiem Kamińskim przeszedł lądolód grenlandzki, a w 1995 r. zdobył Biegun Północny. Poza tym podróżował m.in. po Grenlandii, Kanadzie, Alasce, Antarktydzie. W roku 2000 przeszedł szlakiem Eskimosów z Kanady na Grenlandię. W 2001 i 2002 roku prowadził na Biegun Północny wyprawy organizowane przez Fundację Marka Kamińskiego. Uczestnik wyprawy z Jasiem Melą na Biegun Północny w 2004 roku.
  Jaś Mela (Polska)
Po wypadku, w którym stracił rękę i nogę, stał się młodym niepełnosprawnym człowiekiem, który na swojej drodze spotkał Marka Kamińskiego. Choć miał zaledwie piętnaście lat rozpoczął walkę o powrót do tzw. normalności. Mimo protez postanowił żyć normalnie i mieć normalne marzenia nastolatka. W 2004 roku przy wsparciu Marka Kamińskiego, Wojtka Moskala i Wojtka Ostrowskiego staje na obu biegunach. Zostaje najmłodszym człowiekiem, któremu udało się tego dokonać. To zmieniło całe jego dotychczasowe życie i będzie miało wielki wpływ na przyszłość.




 

| goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt | artshow |