Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

18.00 Otwarcie festiwalu

18.10 Dinghy Atlantic

Aleksander Hanusz, Aneta Bohdan / Polska

Dwuletnia wyprawa na samodzielnie zbudowanym jachcie „King of Bongo”, jak to sam ładnie określił – „jachcie z garażu”. Z Portugalii, przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie i Wyspy Zielonego Przylądka na Karaiby. Pierwszy polski rejs odkrytopokładową mieczówką przez Atlantyk. Nagrodą Olka za pokonanie Atlantyku był potem ponad półroczny rejs po Małych Antylach w towarzystwie Anety.

19.35 Samotny trawers dżungli

Dominik Szmajda / Polska

Afryka. Kongo. Lipiec 2016 roku. Wyzwanie: marsz przez dżunglę, samotnie, sto czterdzieści kilometrów, dziesięć dni. Nie było łatwo. Ostatecznie dżungla puściła i śmiałek wrócił do cywilizacji.

20.45 Dom daleko od domu

Ireneusz Sobota / Polska

Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie. Magiczny świat niedaleko bieguna. Historia stacji, ludzie, krajobrazy, lodowce, przyroda, codzienne życie. Przygody i przeżycia poważne i mniej poważne, te oficjalne i te mniej oficjalne…….

21.50 Zakończenie wieczoru

organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

Wielka Lekcja Geografii 17 listopada 2017 r.

Aula Czerwona Wydziału Prawa i Administracji UŁ
Kopcińskiego 8/12 w Łodzi

współorganizator
Uniwersytet Łódzki

Nagroda Prezesa Zarządu TVP S.A.
dla Najlepszej Szkoły w wysokości 8.000 zł

Temat: „Wybrzeża świata”

godz. 9.20

Wykład i wizualizacja 1: „Dom przy lodowcu – opowieść z dalekiego Spitsbergenu”
Wykładowca: prof. dr hab. Ireneusz Sobota / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Svalbard to w 60% pokryty lodowcami archipelag w Arktyce. Właśnie tam, w ich sąsiedztwie, zlokalizowana jest Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dowiemy się o życiu w Stacji, co tam robią naukowcy, jak pracują w skrajnych warunkach pogodowych i dlaczego tak ważna tam jest ich obecność. Poznamy historię najdalej na północ na świecie wysuniętej polskiej placówki naukowej, przeplataną losami uczestników corocznych ekspedycji badawczych. Wybierzemy się na lodowce i ich przedpola. Spróbujemy odpowiedzieć czy rzeczywiście i jak szybką się zmieniają. Zobaczymy wysokie jak wieżowce czoła lodowców i miejsca, gdzie ich już nie ma oraz wiele innych krajobrazów obszarów współcześnie zlodowaconych. Towarzyszyć nam będą zwierzęta, które przystosowały się do życia w tym mroźnym świecie, z królem Arktyki niedźwiedziem polarnym na czele.

godz. 10.40

Wykład 2: „Szlakiem przyrody, kultury i tradycji przez Wybrzeża Południowobałtyckie”
Wykładowca: prof. dr hab. Mariusz Szubert / Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Prezentacja przyrodniczych i kulturowych walorów wybrzeża Bałtyku od Krynicy Morskiej po Świnoujście. Przedstawione zostaną: Mierzeja Wiślana oraz Zalew Wiślany z Elblągiem i Fromborkiem, walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej; bursztyn – nadbałtyckie złoto, delta Wisły, niezwykły zespół miast: historyczny Gdańsk, Sopot – nadmorski kurort oraz Gdynia – miasto z morza i marzeń, klif – jako walor przyrodniczy Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, ruchome wydmy i jezioro Łebsko jako osobliwości Słowińskiego Parku Narodowego, Kołobrzeg – nadmorski kurort o tysiącletniej historii, Trzęsacz jako miejsce niezwykłe, walory przyrodnicze Wyspy Wolin i Wolińskiego Parku Narodowego (m.in. klif, delta wsteczna Świny), Międzyzdroje i Świnoujście. Ponadto wybrane zagadnienia gospodarki morskiej.

godz. 11.20

Wizualizacja 2: „Na krawędzi”
Mikołaj Gospodarek / Polska – patrz program 19. Explorers Festival

godz. 12.30

Wykład 3: „Wybrzeże – miejsce starcia żywiołów”
Wykładowca: prof. dr hab. Piotr Czubla / Uniwersytet Łódzki
Wybrzeża to jedne z najbardziej dynamicznych środowisk. Nie dość, że cechują się olbrzymim zróżnicowaniem, to nieustannie podlegają zmianom. W jednych miejscach są niszczone, gdzie indziej nadbudowywane. Erozja wybrzeży stanowi poważny problem gospodarczy – zwłaszcza w kontekście rosnącego poziomu morza i koncentracji ludności. Ochrona wybrzeży jest kosztowna i nie zawsze skuteczna. Jednocześnie wybrzeża należą do najatrakcyjniejszych krajobrazowo obszarów Ziemi, odwiedzanych przez miliony turystów.
Podczas wykładu przedstawione zostaną różnorodne typy wybrzeży ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Omówione zostaną procesy morfodynamiczne zachodzące w strefie brzegowej mórz oraz czynniki wpływające na ich przebieg. Zaprezentowane zostaną zmiany przebiegu linii brzegowej i przedyskutowane metody ochrony wybrzeży niskich i wysokich.

godz. 13.45

Wizualizacja 3: „Tam gdzie ląd spotyka się z oceanem”
dr Elżbieta Papińska / Uniwersytet Łódzki
Wybrzeże jest miejscem, gdzie nieustannie odbywa się gra, której głównymi aktorami są fale morskie smagające ląd. Efekty tej gry możemy obserwować w różnych częściach świata, tam gdzie ocean styka się z lądem. Różnorodność wybrzeży jest ogromna, co czyni je jedną z atrakcji geoturystycznych. Zapraszam więc w wirtualną podróż po wielu zakątkach sześciu kontynentów, charakteryzujących się najpiękniejszymi wybrzeżami. Ich piękno zostanie ukazane na autorskich fotografiach wykonanych podczas wielu podróży, zarówno od strony lądu jak i oceanu. Czy ich urok zainspiruje Was do ich poznawania, czy urzekły Was tak jak mnie – okaże się już niebawem.

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

18.00 Lofoty – magia wody i gór

Mikołaj Gospodarek / Polska

Lofoty, jeden z najbardziej magicznych zakątków Europy. Niezwykłe połączenie wody i gór, wynurzających się z morza niczym zęby prehistorycznego olbrzyma rekina ludojada. Nieustannie smagane wichrami, tworzą świat nieprzyjazny, ale jakże fascynujący, gdzie chwilę spokoju można znaleźć na plażach, które są bardziej urzekającymi tworami natury, niż miejscem do leżakowania i gdzie każdego dnia odbywa się wyjątkowe przedstawienie, w którym woda, skała i światło odgrywają pierwszoplanowe role.

19.30 Małgorzata Wojtaczka – Jak dotarłam na Biegun Południowy

Pod koniec 2016 roku Małgorzata Wojtaczka / Polska rozpoczęła samotnie wyprawę – od granicy kontynentu – do Bieguna Południowego. Do pokonania było tysiąc dwieście kilometrów lodowej pustyni. Najzimniejszego, najsuchszego i najbardziej smaganego wichrami miejsca na Ziemi, przy temperaturach spadających poniżej minus trzydziestu pięciu stopni Celsjusza. Codzienne pokonywanie w tych warunkach około dwudziestu kilometrów ze stukilogramowymi saniami, to mordercze wyzwanie. Ale 25 stycznia 2017 roku okazał się dniem radości. Jako pierwsza Polka, i jedna z niewielu kobiet na świecie, zdobyła Biegun Południowy!

20.45 Skazany na optymizm

Rafał Gręźlikowski / Polska

Rower. Proste, a jakże użyteczne urządzenie. Dzięki niemu może podróżować tak, jak lubi najbardziej. W górach, szlakami zamków i ich ruin, w których zwykle nocuje pod namiotem. Zimą i latem. Podróżuje sam, bo ceni sobie chwile wyciszenia i rodzaj emocji, gdy udaje mu się dokonać czegoś na miarę własnych możliwości, bez pomocy innych. Odwiedzimy m.in.: Transylwanię, Serbię, Niemcy, Francję, Luksemburg, Polskę, Czechy, Słowację. Zimową nocą wjedziemy rowerem na …. Śnieżkę!

21.45 Zakończenie wieczoru

organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

15.00 Top Kino – Dobre filmy. Ciekawe historie. Uznani twórcy.
Tytuł: Na nartach poza szlakami

Reżyseria: Christopher Hoerner
Produkcja: Austria / 2016
Czas: 20 min.

Popisy narciarskie poza trasami.

15.30 Skoczył bez spadochronu

Luke Aikins / USA

Powietrze, to jego żywioł. Tysiące skoków ze spadochronem. Solowych. Grupowych. Z wielkich wysokości. Swobodne loty
w skafandrach. Udział w słynnych produkcjach filmowych m.in.: Iron Man 3, Godzilla, Szybcy i wściekli. Wykonał pierwszy i jedyny dotychczas skok bez spadochronu z wysokości ponad siedmiu i pół kilometra z lądowaniem w specjalnie przygotowanej siatce na wysokości około czterdziestu pięciu metrów nad ziemią.

16.40 Potyczki z Eigerem

Marcin Tomaszewski / Polska

Eiger nie należy do gór pokornych. Ze swoim potężnym, przewieszonym urwiskiem zawsze budzi respekt wśród alpinistów, którzy co jakiś czas wyznaczają sobie jednak ambitne cele. Marcin Tomaszewski (w towarzystwie Tom’a Ballard’a / Wlk. Brytania) poprowadził po kilkudniowej akcji nową drogę Titanic, pokonując m.in. dziewicze fragmenty ściany o bardzo wysokim stopniu trudności w okolicy północnego filara.

18.00 Człowiek w wielkiej ścianie

Matteo Della Bordella / Włochy

Najlepszy włoski alpinista w latach 2014-2015. Preferuje wspinaczkę w wielkich ścianach, o najwyższym stopniu trudności, w stylu alpejskim. Dlatego tak często wybiera urwiska Patagonii, Himalajów czy Ziemi Baffina. Tam poprowadził wiele znakomitych dróg. Wystarczy wymienić nazwy słynnych szczytów: Fitz Roy, Cerro Torre, Torre Eger, Great Sail Peak, Trango Towers, Uli Biaho, Cerro Murallon.

19.30 Solo, zimą w morderczych ścianach

Tom Ballard / Wlk. Brytania

Jest pierwszym alpinistą, który solo, w czasie jednego sezonu zimowego, zmierzył się z sześcioma słynnymi północnymi ścianami najbardziej honornych alpejskich szczytów. Pokonał je w świetnym stylu i mając dopiero dwadzieścia sześć lat, dołączył do elitarnego grona wielkich postaci alpinizmu.

21.50 Zakończenie festiwalu

organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie