Program 2014

Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

18.15 Otwarcie festiwalu
18.25 Tajemnice wielkiej góry

Jej domem jest Karakorum. Jest najsłynniejszą piramidą świata. To K2. Na Evereście było kilka tysięcy. Na K2 nieliczni, bo wejść na szczyt i wrócić mogą alpiniści największego formatu.

Adam Bielecki / Polska o wejściu na najsłynniejszy ośmiotysięczniki, i inne „ważne góry najwyższe”, w drodze po Koronę Himalajów i Karakorum.

20.05 Taśma, dziewczyna i adrenalina

Od kilkunastu lat coraz bardziej popularna wśród szukających adrenaliny jest…… taśma. Mocna i wytrzymała, zawieszona pomiędzy górskimi urwiskami, pozwala śmiałkom próbującym po niej przejść poczuć stan najwyższego pobudzenia. Fani takich ekstremalnych wyczynów mają już swoje ulubione miejsca. Należy do nich oblegana przez alpinistów dolina Yosemite, gdzie znajduje się słynna Lost Arrow Spire Highline, z tysiąc metrową przepaścią. Basia Sobańska jest pierwszą Polką, która zrobiła sobie tam „przechadzkę” i na pewno nie ostatnią.

21.20 Zakończenie wieczoru

 

*organizator zastrzega sobie prawo do zmiany w programie

Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

18:00 – Bezdroża Alaski

Adrian Gronek / Polska wybiera się samotnie w trudno dostępne rejony świata. Alaska, ten słynący z dzikości kraniec północno-amerykańskiego kontynentu, był kolejnym miejscem wyprawy, podczas której śmiałość i odwaga…. muszą kierować się rozsądkiem.

19:30 – Podniebni biegacze

Bieganie ekstremalne przeniosło się z nizin w góry, w których już nie tyko długość trasy decyduje o powodzeniu. Pokonywanie wysokości staje się dodatkowym, być może najtrudniejszym wyzwaniem. Ultramaratony górskie i Adventure Racing. Sporty ekstremalne, które od piętnastu lat wypełniają znaczną część życia Michała Kiełbasińskiego / Polska.

20:30 – Trzy miesiące w Azji

Założenia tego niskobudżetowego wyjazdu były proste. Ma być bardzo tanio i raczej spontanicznie. Do odwiedzenia: Tajlandia, Kambodża, Laos, Birma, Singapur. Przewidywany sposób podróżowania – autostop. Tak miała wyglądać wymarzona podróż i taka też była. Anna Kołodziejczyk i Łukasz Kołodziejczyk / Polska zaplanowali ją i postarali się, żeby każdy jej dzień przybliżał ich do poznania i zrozumienia Azji.

21:45 – Zakończenie wieczoru

*organizator zastrzega sobie prawo do zmiany w programie

09:20 – Wielka Lekcja Geografii

Aula Czerwona Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzii
współorganizator: Uniwersytet Łódzki

09:20 – Laboratorium Przygody

Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi
współorganizator:  Politechnika Łódzka

18:00 – Rowerami na krańce świata

Dwa lata. Dwa kontynenty. Ameryka Południowa i Australia. Dwa rowery. Szesnaście tysięcy kilometrów. Siedem wysokich gór. Dwójka Polaków.Agnieszka Waligóra i Mateusz Waligóra.
O spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów, bo wysokie góry to miejsce, w którym czują się najlepiej.

19:30 – Szybowcem nad Himalajami

Himalajskie kolosy zawsze pobudzały wyobraźnię. Wspinano się na szczyty, zjeżdżano z nich na nartach, desce snowboardowej, przelatywano balonem, motolotnią i lotnią nad Everestem. Helikopter lądował na jego wierzchołku. Sebastian Kawa / Polska, wielokrotny szybowcowy Mistrz Świata, podjął w ubiegłym roku historyczną próbę lotu…. szybowcem nad Everestem. Góra nie była jednak tym razem łaskawa.

20:40 – 4 Żywioły

Wiatr – Patagonia. Zimno – Alaska. Tropik – Wenezuela. Woda – Ziemia Baffina. Projekt 4 Żywioły. Pod taką nazwą skrywa się śmiały pomysł wytyczania nowych dróg w największych ścianach świata. Marcin Tomaszewski / Polska i jego ostatnie wyprawy na Alaskę, Great Trango Tower oraz do Patagonii.

22:00 – Zakończenie wieczoru

*organizator zastrzega sobie prawo do zmiany w programie

Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

mający już wiele udanych wejść w górach na całym świecie, stanął na Cho Oyu przygotowany na inne rozwiązanie. Na desce snowboardowej zjechał do podstawy góry. To był pierwszy, a więc i historyczny taki zjazd Polaka z ośmiotysięcznika15:40 –W 365 dni dookoła KanadyPoznawanie wymaga czasu i dlategoBertrand Lemeunier / Kanadaplanując wyprawę dookoła Kanady wybrał rower, bo właśnie „dwa kółka” pozwalają na swobodę w podróżowaniu i wyznaczają pewien zwolniony rytm podróży. Tak poznawał dzikie, zapomniane zakątki i wielkie aglomeracje. Trudne życie ludzi na północy i cywilizacyjny pęd miast wschodu. Prawie siedemnaście tysięcy kilometrów na rowerze i rok sam na sam z Kanadą. Z zimnej i śnieżnej północy wpadniemy ogrzać się do gorącej Brazylii, którą odwiedził  z żoną Vanessą w ubiegłym roku.

13:20 Top Kino

Tytuł: Podbój K2
Treść: w 60. rocznicę przypominamy historię zdobycia K2 przez włoską ekspedycję. Film oparty jest  na niezwykłych, archiwalnych, fragmentach filmowych nakręconych podczas tej wyprawy.

14:10 Na desce z Cho Oyu
Polacy często oblegali góry najwyższe. Zdobywali szczyty i schodzili.Olaf Jarzemski / Polska,
17:20 Zjazd z Everestu
Czy możliwy jest zjazd na nartach z Everestu jego północną ścianą? Odpowiedź padła w 2006 roku, gdy Tormod Granheim / Norwegia wszedł w dwadzieścia cztery godziny na jego szczyt i zjechał po raz pierwszy w historii kuluarem Nortona w kierunku Tybetu. Nadzwyczajny wyczyn ekstremalnego narciarza jest teraz punktem odniesienia dla innych entuzjastów sportów ekstremalnych.19:00 –ADVENTURE & MUSIC MEETING
Muzyczne pejzaże 
Zagrali i Poszli  / koncert grupy brawurowo łączącej  folk, blues, piosenkę turystyczną i poezję śpiewaną
Miłosz Dziurleja – klawisze, akordeon, wokal
Artur Franczak – gitary
Andrzej Janka – gitara, ukulele, wokal
Arek Królak – gitary, banjo
Paweł Brylewski – gitara basowa
Piotr Szymczak – instrumenty perkusyjne
Piotr Więcek-Janka – saksofon, flet
19:50 Magia wielkich ścian

Michael Fowler / Wlk. Brytania jest znakomitością światowego alpinizmu. Jak najmniej techniki, jak najwięcej człowieka. Tak zawsze rozumiał istotę wspinaczki. I pozostawał temu wierny w górach. Wielkie ściany  sześcio- i siedmiotysięczników były nieraz świadkiem jego imponujących przejść. Przez czterdzieści lat dopisał do listy najbardziej prestiżowych dróg wspinaczkowych wejścia w górach Peru, Indii, Pakistanu, Rosji, Yukonu, Chin, Tybetu i Nepalu.

21:30 Formuła 1 na nartach
Człowiek – bolid. Tak można określić narciarzy szybkościowych. Zastygła, odpowiednio sprofilowana sylwetka. Specjalny, kosmiczny, opływowy kombinezon. Odpowiednio dobrane narty i kijki. Stok o optymalnym nachyleniu. Żelazne nogi. Wtedy można pędzić w dół, pozostawiając strach na górze, by osiągnąć 242, 261 km/h. Tak, jak uczynił to Jędrzej Dobrowolski / Polska, ustanawiając fantastyczny rekord Polski w zjeździe na nartach, najszybszym niezmotoryzowanym sporcie na Ziemi. 22:00 –Zakończenie wieczoru

*organizator zastrzega sobie prawo do zmiany w programie

Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

Filip Jagła / Polska przez dwadzieścia latprzyjaźni” z paralotnią był w Brazylii, Himalajach, Karakorum, Indiach, Iranie. Często też pojawiał się w Beskidach.15.10 –Zaczęło się w TexasieLata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Texas. Pierwsze doświadczenia górskie i pierwsze ważne drogi wspinaczkowe. Początek ponad dwudziestoletniej obecności Leszka Połaskiego / Polska w górach środkowych i południowo-zachodnich stanów USA. Jak wspomina, zdobywanie Rocky Mountains, El Capitana, Devils Tower, i innych sławnych klasyków, określanych „must to do climbs”, w tamtych czasach wyróżniało się szczególną atmosferą, pozbawione było ostrej rywalizacji za wszelką cenę. Radość ze wspinania dominowała nad logiką konkurencji.

14.00 Zawieszeni pomiędzy niebem a ziemią
Dla paralotniarzy stan zawieszenia w powietrzu, to stan idealny. Odpowiednio wykorzystując prądy powietrza żeglują swobodnie w poszukiwaniu estetycznych przeżyć, niezależności, adrenaliny i sportowej rywalizacji. Wznoszą się ponad górami lub przemykają nad nizinami, biją rekordy.
16:25 Alpinizm w czystej postaci
Każdy wspinaczkowy projekt powinien rodzić sie z piękna drogi i jej nieskazitelności, bo pogoń za wyczynem wypacza prawdziwą istotę alpinizmu. Patrick Gabarrou / Francja prowadząc ponad trzysta nowych dróg w alpejskich ścianach, bardzo często w ulubionym masywie Mont Blanc, jest wierny tej myśli, traktując swoją obecność w górach, jako czas na nawiązanie szczególnych relacji między „towarzyszami od liny” i wspinaczkę, będącą szlachetną formą rywalizacji człowieka z górą.
18:10 Szybko, nie znaczy łatwo
Daniel Arnold / Szwajcaria. Alpinista – sprinter. Każdy, kto widzi go podczas wspinaczki, natychmiast rozpoznaje jego niezwykle precyzyjne i efektywne ruchy, pozwalające zdobywać w nadzwyczajnym tempie kolejne metry ściany. A drogi, które wybiera należą do piekielnie trudnych. Najbardziej lubi drogi lodowcowe i mikstowe. Ostatnio popisał się rekordowym wejściem na Eiger Drogą Klasyczną. Ale cóż to jest za klasyk! 2 godziny 28 minut zajęło pokonanie tego potężnego urwiska bez asekuracji, solo.
19.40 Zakończenie wieczoru

 

*organizator zastrzega sobie prawo do zmiany w programie

Goście festiwalu 2014

Wielka Lekcja Geografii 2014

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. dla Najlepszej Szkoły w wysokości 5.000 złotych!

21 listopada 2014 r.
Aula Czerwona Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi

Laboratorium Przygody 2014

21 listopada 2014 r.
Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej
al. Politechniki 3a w Łodzi

  • Wykład 1

    Przyroda środkowej Polski – osobliwości, ochrona, zagrożenia

    Położone w centralnej Polsce województwo łódzkie jest postrzegane w sposób szczególny. Brak wyróżniających, w skali Polski, obiektów geograficznych, mała lesistość, wczesne i intensywne osadnictwo w części obszaru, duże zaludnienie, obecność znanych wielkoskalowych obiektów przemysłowych – jak choćby kopalnia węgla i elektrownia w Bełchatowie – kreują obraz regionu, jako mało interesujący pod względem przyrodniczym. Nie jest to jednak wizerunek w pełni prawdziwy. Widziany we właściwej skali, prezentuje region łódzki oblicze zaskakująco odmienne od stereotypu. Blisko dziewięćdziesiąt rezerwatów przyrody, siedem parków krajobrazowych, i inne chronione i nie objęte ochroną obszary oraz obiekty ukazują, przy bliższym poznaniu, przyrodnicze bogactwo i różnorodność tego zdawałoby się monotonnego regionu. Dodaną wartość stanowią obiekty kulturowe ujmujące swoją urodą i niezwykłą historią. Komunikacyjna dostępność i centralne położenie mogą sprzyjać poznaniu tego, niedocenianego turystycznie, obszaru.

    Wykładowca: Hieronim Andrzejewski – Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego


    Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego – biologia środowiskowa. Interesuje się botaniką, ekologią roślin, ochroną przyrody, leśnictwem, turystyką, fotografią przyrodniczą. Miłośnik rodzimej przyrody i polskiego krajobrazu. Współtwórca i badacz obszarów chronionych w Polsce środkowej – parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000. Współautor popularnych i naukowych wydawnictw z zakresu sozologii, geobotaniki, krajoznawstwa, edukacji ekologicznej. Zaangażowany w organizację edukacji przyrodniczej i turystyki, szczególnie na obszarach chronionych. Od szesnastu lat zawodowo związany z łódzkimi parkami krajobrazowymi. Od 2013 roku kieruje Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Od kilku lat przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Entuzjasta turystyki rowerowej.

    Wizualizacja: „Uroda przyrody”
    Prezentacja obejmuje zdjęcia wykonane na przestrzeni kilku lat i ukazuje piękno przyrody Polskiej, jak również niektórych obszarów Europy. Wybór zdjęć zawiera przede wszystkim te wykonane w parkach narodowych lub parkach krajobrazowych, ale również pojawią się zdjęcia miejsc urokliwych, nie objętych ochroną prawną. Poza klasyczną fotografią krajobrazową zaproponuję przyjrzenie się z bliska niektórym formom przyrody nieożywionej oraz podzielę się ze słuchaczami / widzami moimi „zdjęciami życia” …

    dr Joanna Petera-Zganiacz / Uniwersytet Łódzki


    Absolwentka studiów geograficznych na Uniwersytecie Łódzkim. Zainteresowania geografią rozwijały się w szkole podstawowej. Późniejsze studia geograficzne na Uniwersytecie Łódzkim były potwierdzeniem zainteresowań i właściwego wyboru dalszej drogi edukacji. Po ukończeniu studiów magisterskich kolejnym etapem poszerzania wiedzy były studia doktoranckie ukończone w 2001 roku i potwierdzone tytułem doktora i rozpoczęciem pracy na stanowisku adiunkta. Obecnie pracuje w Katedrze Geomorfologii i Paleogeografii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania naukowe, to paleogeografia – czyli mówiąc najprościej – odtwarzania dawnego (na przykład sprzed kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy lat) środowiska naturalnego, co przypomina układanie puzzli składających się z tysięcy elementów, mając do dyspozycji zaledwie garść elementów, które trzeba właściwie ułożyć i na ich podstawie odtworzyć cały obraz.

  • Wykład 2

    Jaskinie krasowe fenomenem przyrody

    Pod pojęciem krasu należy rozumieć procesy, zjawiska i formy, które występują na obszarach zbudowanych z skał podatnych na rozpuszczające działanie wód opadowych, powierzchniowych lub podziemnych. Należą do nich skały węglanowe, siarczanowe, chlorkowe i krzemianowe. Skały ulęgające procesom krasowym są bogato reprezentowane w skorupie ziemskiej. Występują zarówno na powierzchni Ziemi, jak i pod, sięgając do głębokości piętnastu km. Strefa podpowierzchniowa skał krasowych jest miejscem penetracji wód opadowych (atmosferycznych), które tworzą cudowny, podziemny świat. Stanowią go potężne jaskinie o powierzchni kilkunastu boisk piłkarskich (Saravak Chamber w Malezji) i systemy szczelin o niewielkich wymiarach. Jaskinie wypełnione są różnorodnymi formami w postaci polew nacieków kalcytowych, stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów – form charakterystycznych dla jaskiń występujących w strefach ciepłych i umiarkowanych oraz nacieków lodowych w jaskiniach zimnych krain geograficznych. Jak one powstają? Co powoduje, że powstaje pustka we wnętrzu Ziemi ozdobiona przepięknymi naciekami kalcytowymi? Co dzieje się z materiałem skalnym? Jak to jest możliwe, że we wnętrzu lodowca płynie woda?

    Wykładowca: prof. dr hab. Marek Joźwiak / Uniwersytet im. J. Kochanowskiego w Kielcach


    Profesor Nauk o Ziemi. Kierownik Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kieruje także Stacją Monitoringu Środowiska, która jest w sieci Stacji Bazowych Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Państwowego Monitoringu Środowiska. Zajmuje się funkcjonowaniem geoekosystemów w zróżnicowanych warunkach antropopresji. Z tego zakresu opublikował sto sześćdziesiąt pięć artykułów naukowych. Jest redaktorem naczelnym czasopisma Monitoring Środowiska Przyrodniczego. Na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uruchomił i prowadzi kierunek ochrona środowiska. Jego pasją są podróże o charakterze naukowym. Uczestniczył w warsztatach naukowych na Spitsbergenie (2003, 2007), Islandii (2005), Malezji i Filipinach (2010), Krymie (2010), Peru, Boliwii i Chile (2011), Amazonii (2012), Maroku, Mauretanii i Senegalu (2013). Jest aktywnym członkiem Kieleckiego Towarzystwa Naukowego (Vice-prezes), Europejskiego Instytutu Kształcenia Podyplomowego (Vice-prezydent), Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich.

    Wizualizacja: „Bezdroża Alaski – rezerwaty piękna”
    Adrian Gronek / Polska – patrz goście 16. Explorers Festival

  • Wykład 3

    Yellowstone – najstarszy park narodowy świata

    W dniu 1 marca 1872 prezydent Ulysses S. Grant podpisał specjalny dekret Kongresu Stanów Zjednoczonych powołujący do życia pierwszy na świecie Park Narodowy Yellowstone, „wyodrębniony jako park publiczny, czyli teren rekreacyjny dla korzyści i rozrywki narodu”. Wieloletnie starania znamienitych podróżników i naukowców zostały więc uwieńczone sukcesem. Podczas wykładu przedstawione zostaną niezwykłe walory przyrodnicze tego najstarszego Parku Narodowego świata, które urzekły wielu podróżników. Ogromne nagromadzenie gejzerów (ponad 300) i gorących źródeł, było dla pierwszych podróżników czymś niezwykłym i niewytłumaczalnym – jak może z dziury w ziemi tryskać gorąca woda na 50-60 m w górę? Dlaczego co jakiś czas wydobywają się z ziemi gorące gazy, które tak dziwnie „pachną” jak zepsute jajko? Dlaczego jeziorko cały czas bulgocze i zamiast wody wypełnione jest czym co przypomina błoto? Takie pytania stawiali sobie ludzie przybywający na ten obszar, a ich opowieści o tym co tu widzieli budziły niedowierzanie u innych. Ten niezwykły pod względem przyrodniczym teren przyciąga rokrocznie ogromne rzesze turystów i naukowców, którzy prowadzą tu swoje badania. Po co? Także po to, aby ostrzec nas o możliwym niebezpieczeństwie, które swoje źródło ma pod powierzchnią Ziemi.

    Wykładowca: dr Elżbieta Papińska / Uniwersytet Łódzki


    Geograf i podróżnik, pracownik Katedry Geografii Fizycznej UŁ. Autorka i współautorka ponad 80 prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu geografii fizycznej kompleksowej, ekofizjografii, geoturystyki. Współautorka podręczników: „Geografia fizyczna. Zakres rozszerzony”, „Geografia dla maturzysty. Podręcznik. Zakres rozszerzony” – dla szkół ponadgimnazjalnych oraz „Geografia urbanistyczna” – dla studentów szkół wyższych. Współautorka kilkudziesięciu arkuszy map sozologicznych i hydrograficznych. Organizatorka wypraw i warsztatów geograficznych m.in. do Chin, Tybetu, Islandii, USA (Alaska, Hawaje), RPA, Lesotho, Swazilandu, Namibii, Botswany, Zimbabwe, Kolumbii, Ekwadoru, Wysp Galapagos, Wietnamu. Uczestniczka wypraw do Turcji i wielu krajów europejskich. Pilot wycieczek zagranicznych. Autorka ponad dziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Jest członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej oraz wiceprzewodniczącą Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Od 2008 roku pełni funkcję prodziekana na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ.

    Wizualizacja: „Skarby przyrody – andyjskie lodowce”

  • Wykład 1

    Aerodynamika dla …. laika! O siłach, momentach i prądach w przestworzach

    Fizyka lotu atmosferycznego. Omówione zostaną podstawowe zagadnienia z aerodynamiki, tj. mechanizm powstawania sił i sposoby ich kontroli dla potrzeb statków powietrznych. Symulacje komputerowe, z bezpiecznego „naziemnego” fotela, pozwolą krok po kroku, zaobserwować dynamikę lotu oraz jej wpływ na podstawowe parametry pracy płatów nośnych takich, jak skrzydła, śmigła i wirniki. Pokażą, jak można siłę powietrza wykorzystywać, by przekraczać kolejne granice.

    Wykładowca:
    dr inż. Maciej Karczewski / Politechnika Łódzka

    Asystent w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej.
    Pracownik naukowy Instytutu Napędów Lotniczych i Maszyn Przepływowych / Akwizgran i University of Michigan / USA. Staż naukowy w grupie badawczej finansowanej przez amerykańskie Ministerstwo Energetyki w ramach programu IEASTE oraz w North Harris College /Houston /USA, w NASA Texas Aerospace Scholar. Kierował procesami produkcyjnymi i logistycznymi w firmie należącej do BOC Group. Autor lub współautor piętnastu publikacji naukowych z dziedziny Maszyn Przepływowych i Mechaniki Płynów w języku angielskim.
    Otrzymał stypendium naukowe za wyniki w nauce. Sześciokrotnie wyróżniany nagrodą Rektora Politechniki Łódzkiej za wyniki w pracy zawodowej i naukowej, oraz czterokrotnie za najbardziej wartościowe wdrożenie. Wyróżniony przez Ministra Edukacji USA i Rektora North Harris College.
    Nagrodzony za Doskonałe Wyniki w Nauce za przedmiot – Matematyka. Laureat nagrody „Goodwill and Fellowship”.
    Wizualizacja: „Szybowcem na Everest”
    Sebastian Kawa / Polska


    Wielokrotny szybowcowy Mistrz Świata, który w ubiegłym roku podjął pierwszą, historyczną, próbę lotu szybowcem nad najwyższą górą świata – Everestem / patrz goście 16. Explorers Festival

  • Wykład 2

    O tarciu – bez oporów

    Tarcie towarzyszy nam nieustannie. Czasem staramy się je zwalczać, a czasem jest ono naszym ogromnym sprzymierzeńcem. Czym jest tarcie? Skąd się bierze? Jak badamy tarcie? Co dzieje się na powierzchni, gdy pojawia się tarcie? Jak poprzez nowoczesne technologie możemy wpływać na tarcie? Na jego zwiększenie lub odwrotnie. Dziedzina zwana Tribologią usiłuje odpowiadać na pytania dotyczące takich zagadnień.

    Wykładowca:
    mgr Rafał Przybyła / Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk

    Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W 2007 roku otrzymał tytuł inżyniera, a w 2009 tytuł magistra nauk technicznych.
    Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich z zakresu Tribologii i pracuje na stanowisku – Konstruktor / Mechanik w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
    Brał udział w przygotowywaniu znanych projektów i budowie satelitów: PW-Sat, LEM i Heweliusz.

    Wizualizacja: „Formuła 1 na nartach”
    Jędrzej Dobrowolski / Polska 

    Rekordzista Polski w narciarstwie szybkościowym. Ustanowił w tym roku nowy rekord, osiągając w Vars / Francja, prędkość 242, 261 km/h / patrz goście 16. Explorers Festival

  • Wykład 3

    Podwójna natura światła

    Spory w fizyce na temat natury światła trwały ponad dwieście lat. Na przemian do głosu dochodziły koncepcje korpuskularne lub też falowe. Przez wiele lat przeprowadzano eksperymenty potwierdzające w sposób oczywisty jedną lub druga naturę światła. Gdzie w takim razie leży prawda? Otaczający nas świat i prawa nim rządzące przez dwa wieki bawiły się z naukowcami w kotka i myszkę. W końcu, wraz ze stworzeniem mechaniki kwantowej, na początku wieku dwudziestego, okazało się, że oba poglądy na naturę światła – korpuskularny i falowy – są … słuszne, lub też że … oba są fałszywe! Czym więc w końcu jest światło? Jakie kryje tajemnice?

    Wykładowca: dr inż. Piotr Słoma / Politechnika Łódzka


    Wykładowca w Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej. Absolwent kierunku Fizyka Techniczna. Od wielu lat popularyzator fizyki dla dzieci i młodzieży. Przygotowuje pokazy, które mają wysoki walor popularyzatorski. W ramach patronatu CMF PŁ nad liceami z makroregionu łódzkiego organizuje i prowadzi pokazowe lekcje dla młodzieży szkolnej. Uczestnik Pikniku Naukowego organizowanego corocznie przez Polskie Radio i Centrum Nauki „Kopernik”, największego w Europie plenerowego wydarzenia upowszechniającego naukę, znanego i rozpoznawanego daleko poza granicami Polski.
    Miłośnik gór i podróży.

    Wizualizacja: „Podniebne pejzaże”
    Norman Kent / USA


    Najwybitniejszy operator powietrzny, współpracujący z wielkim wytwórniami filmowymi w Hollywood, który wydarzenia w powietrzu rejestruje przy pomocy kamer, w których to przecież właśnie poprzez światło utrwalone na nośniku, uzyskujemy obraz, tak często poruszający nas i wywołujący emocje.

    Wojtek Hoffmann / Polska / muzyka na żywo / gitara


    Lider słynnej grupy rockowej Turbo. Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów rockowych wykona improwizację na żywo do obrazu Normana Kenta.