goście festiwalu
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      zawody
      konkursy i wystawy
      informacje
      kontakt
   
Piotr Pustelnik (Polska)
Pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej. Doktor nauk technicznych. Założyciel Akademickiego Klubu Górskiego i jego 2-krotny prezes.
Jeden z najbardziej znanych himalaistów polskich, uhonorowany nagrodami
i wyróżnieniami miasta Łodzi oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Wspinał się również w Alpach, Tatrach i górach Alaski.
Dotychczas pokonał 8 z 14 himalajskich ośmiotysięczników.
Zamierza wejść na wszystkie.
   
  Gertrude Reinisch (Austria)
Himalaistka, dziennikarka, filmowiec. Uczestniczka wypraw w góry Alaski, Himalaje, między innymi z łodzianami: Ewą Pankiewicz i Markiem Grochowskim.
Wandzie Rutkiewicz poświęciła album "Wanda Rutkiewicz - Karawana marzeń".
   
Elżbieta Dzikowska (Polska)
Dziennikarka, historyk i krytyk sztuki, podróżnik, współautorka (wraz z Tony Halikiem) emitowanego przez wiele lat programu telewizyjnego "Pieprz i wanilia",
w ramach którego powstało około 300 filmów poświęconych etnografii i dawnym kulturom oraz ich wpływowi na życie współczesne. Głównym terenem zainteresowania była i pozostaje Ameryka Łacińska, ale podróżowała także z kamerą filmową i aparatem fotograficznym po Europie, Ameryce Północnej, Afryce i Azji. We wspólnych i osobnych filmach Tony Halik zwracał przede wszystkim uwagę na morze, zaś Elżbieta Dzikowska na góry.
   
Mirosław Pawłowski (Polska)
Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i Harcerskiego Klubu Taternickiego. Wspinał się w skałkach, Tatrach i Alpach oraz Andach. Uczestnik wyprawy w góry Ameryki Południowej. Po wypadku w 1986 w czasie prac wysokościowych, którego następstwem był wózek inwalidzki, bierze aktywny udział w igrzyskach osób niepełnosprawnych oraz realizuje pomysł wypraw na Krańce Świata: do Ziemii Ognistej, na Alaskę, za koło podbiegunowe, do Afryki i Ameryki Środkowej
   
  Ryszard Pawłowski (Polska)
Jeden z najbardziej aktywnych obecnie himalaistów polskich. Zdobywca ośmiu szczytów ośmiotysięcznych. Jedyny Europejczyk, który trzykrotnie pokonał Mt.Everest. Uczestnik ponad 50 ekspedycji, w tym ekspedycji zimowych w Himalaje. Dokonał wielu pierwszych przejść w wielu górach świata.
   
Zbigniew Łuczak (Polska)
Założyciel i prezes Łódzkiego Klubu Trekkingowego, organizator wypraw trekkingowych w różne regiony górskie, również te mniej znane, choć położone stosunkowo blisko Polski, jak góry Norwegii czy Pireneje. Kierując się zasadą, że "góry są dostępne dla tych, którzy naprawdę tego chcą", dociera w miejsca niezwykłe i udowadnia, że nie musisz być alpinistą, by przeżyć górską przygodę.
   
Andrzej Wilczkowski (Polska)
Inżynier-mechanik, nauczyciel akademicki, alpinista, polarnik, literat, publicysta, działacz społeczny. Kierownik wyprawy w Hindukusz i góry Etiopii. Uczestnik wyprawy polarnej na Spitzbergen. Wspinał sie w Tatrach, Alpach, Górach Skalistych i w górach Kaukazu. Autor ksiażek i licznych publikacji o tematyce alpinistycznej, społecznej i politycznej.
   
  Krzysztof Lang (Polska)
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.Reżyser znanych filmów fabularnych: "Papierowe małżeństwo", "Prowokator". Twórca wielu wybitnych przedstawień teatru telewizji oraz filmów dokumentalnych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach.
   
Erhard Loretan (Szwajcaria)
Trzeci zdobywca wszystkich ośmiotysięczników, 2-krotnie pokonał K-2 uważaną za "górę gór". Jeden z pionierów pokonywania najwyższych szczytów Ziemi w stylu alpejskim, indywidualnie, szybko i na lekko. "Im krócej na górze, tym bezpieczniej dla ciebie" - zasada, która oddaje w pełni jego sposób myślenia o wspinaniu, czego przykładem jest zdobycie i powrót z Everestu w ciagu 40 godzin, lub pokonanie 40 najwyższych szczytów w Alpach Szwajcarskich w 19 dni.
   

  Jarosław Gawlik
Waldemar Sosnowski

Krzysztof Pakulski

Dziennikarze Gazety Wyborczej.
   
Mirosław Dembiński (Polska)
Adiunkt. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej, Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Reżyser, dokumentalista. Twórca wybitnych filmów o tematyce górskiej nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych.
   
Leszek Cichy (Polska)
Himalaista. Wspinał się w wielu górach świata. Dokonał pierwszego i dotychczas jedynego zimowego wejścia na Everest wspólnie z Krzysztofem Wielickim.
Jedyny Polak zdobywca Korony Ziemi.
   
Stefan Glowacz (Niemcy)
Pierwszy mistrz świata we wspinaczce sportowej. Trzykrotny zwycięzca najważniejszych zawodów Rock Master, rozgrywanych w Arco oraz innych prestiżowych zawodów mistrzowskich, m.in. podczas olimpiady
w Albertville. Dokonał wielu pierwszych przejść w górach Kanady, Grenlandii, Dolomitach, uważanych za ekstremalne, o trudnościach bliskich IX w skali UIAA. Jedną z najniezwyklejszych i najniebezpieczniejszych przygód z górami przeżył dokonując pierwszego wejścia na filar Mt.Harrison Smith. Powracał lądem, pokonując kajakiem drogi wodne o 4 stopniu trudności.

 | goście | zawody | konkursy i wystawy | informacje | kontakt |