goście festiwalu
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      patroni
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      koncerty / happeningi
      Adventure & Music            Meeting
     
 

Stephen Bouey (USA)

Urodził się i wychował w Oakland, w stanie Kalifornia, ale dzisiaj jego domem jest Kolorado. Absolwent Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Wcześnie ujawnił swoje zainteresowania działając w młodzieżowych organizacjach harcerskich. Ciekawił go świat i sport. Bardzo szybko uzyskał uprawnienia instruktora narciarstwa, został wolontariuszem w Narodowym Ośrodku Sportu dla Osób Niepełnosprawnych w Winter Park, w Kolorado. Po solidnych przygotowaniach wystartował w krajowych i międzynarodowych zawodach w trójboju. Brał również udział w kilku ultra maratonach, w tym w wyczerpującym stusześćdziesięciokilometrowym biegu terenowym w Leadville, na wysokości trzech - czterech tysięcy metrów. Ukończył pięciokrotnie prestiżowe zawody Ironman Triathlon. Na studiach poznał Stevena Shoppmana, z którym w 2007 roku rozpoczął podróż życia. To było dwa i pół roku zmagań, podczas których odwiedzili osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach, i przejechali ponad sto czternaście tysięcy kilometrów. Nominowani zostali przez National Geographic Adventure do nagrody w kategorii Największa Przygoda Roku 2010.

     
 

Simon Carter (Australia)

Znakomity fotografik, należący do światowej elity w tej dziedzinie, którego specjalnością jest fotografia górska i outdoorowa. Szczególnie interesuje go fotografowanie wspinaczy, oddające przede wszystkim piękno ich zmagań ze skałą i własnymi ograniczeniami, co udaje mu się znakomicie, bo od ponad dwudziestu ośmiu lat sam wspina się, i lepiej niż większość z nas czuje stan emocji ludzi poddanych ekstremalnym warunkom, zwielokrotnionych emocji, bo wspinacz mierzy się z naturą najczęściej w samotności i ciszy, bez aplauzu widowni, a wtedy musi być nadzwyczaj silny i odporny na przeciwności. Szesnaście lat temu wyruszył w podróż do wspinaczkowych rajów z aparatem fotograficznym i zaczął fotografować znakomitości w "akcji". Stworzył jedną z najwspanialszych kolekcji fotografii wspinaczkowej w historii, przedstawiającą ponad pięćdziesiąt najpiękniejszych górskich zakątków świata, za co został w 2000 roku uhonorowany jednym z najbardziej zaszczytnych odznaczeń - King Albert Medal of Merit, przyznawanego najbardziej znaczącym postaciom na świecie za wkład w przybliżanie świata gór.
Amerykański, prestiżowy Men's Journal Magazine nazwał go jednym z najlepszych i wpływowych fotografików w historii w dziedzinie fotografii ekstremalnej i przygodowej. Jest autorem dwóch słynnych albumów "Rock Climbing in Australia" i "World Climbing: Images from the Edge", nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach książki. Co roku wydaje też kilkadziesiąt ekskluzywnych kalendarzy ze swoimi pracami. Mieszka niedaleko Sydney, w pobliżu Blue Mountains, gdzie regularnie wspina się i fotografuje, w przerwach pomiędzy sesjami zdjęciowymi poza Australią. Ma własną firmę wydawniczą Onsight Photography (www.onsight.com.au).
Laureat nagrody Camera Extreme 2010.

     
 

Witold Casetti (Włochy)

Witold Casetti - znany i popularny dziennikarz telewizyjny. Urodził się we Florencji, w rodzinie polsko-włoskiej. Od szesnastego roku życia pracował w toskańskich klubach muzycznych jako DJ. Od 1995 roku działał w sektorze finansowym, zajmując się pośrednictwem finansowym i ubezpieczeniami. Cztery lata później został przedstawicielem szwajcarskiego holdingu i przyjechał do Polski. Zaproszono go do udziału w programie "Europa da się lubić", gdzie za błyskotliwe występy polubiła go widownia, a program "Wyprawa Robinson", zapoczątkował jego karierę medialną. Prowadził teleturniej Garito w TVN Siedem, by później zostać reporterem programu Dzień Dobry TVN i wziąć udział w programie Dookoła Sportu, który jest emitowany na kanale telewizyjnym nSport. Od 2008 roku prowadzi również w TVN Turbo program "Hedonista". Niestrudzenie propaguje piękno swojego kraju, szczególnie rodzinnej Toskanii i Dolomitów, ukochanego miejsca wypoczynku. Z geografem, Agatą Jakóbczak, stworzył dwa subiektywne przewodniki "Moja Toskania" i "Moje Dolomity", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Pascal.

     
  Didier Delsalle (Francja)

Urodził się w południowej Francji, w Prowansji. Bardzo wcześnie zetknął się z samolotami, ponieważ jego ojciec był mechanikiem w siłach powietrznych Marynarki Wojennej. Jak wspomina, te potężne latające maszyny robiły na nim tak duże wrażenie, że kiedy tylko mógł, przychodził oglądać je w locie, podczas startów i lądowań. Ta dziecięca fascynacja była tak mocna, że przeniosła się na lata młodzieńcze i już wtedy wiedział, że zostanie pilotem wojskowym. Mając dwadzieścia jeden lat rozpoczął naukę w Narodowej Akademii Lotniczej, a w 1979 roku pomyślnie przeszedł testy i stał się pilotem myśliwca Francuskich Sił Zbrojnych. Po kilku latach przesiadł się do transportowców, ale uznał, że to mało zabawne zajęcie i w końcu odnalazł się za sterami helikoptera, doskonaląc technikę pilotażu i nabywając coraz większego doświadczenia. Latanie nie jest dla niego tylko i wyłącznie wznoszeniem się w powietrze przy pomocy urządzeń mechanicznych. To również sztuka rozumienia i przewidywania zachowań samolotu, na które pilot musi zawsze umieć odpowiedzieć, stosownie do sytuacji. Toteż, gdy w 1997 roku przedstawiciele Grupy Eurocopter, która jest światowym konsorcjum produkującym i serwisującym śmigłowcem złożyli mu propozycję pracy w charakterze pilota doświadczalnego, bez zastanowienia przyjął ją. To właśnie on dokonał jednego z najbardziej spektakularnych wyczynów ostatnich lat. Jako pierwszy i jedyny do tej pory lądował śmigłowcem, był to model Ecureuil AStar, na najwyższym szczycie Ziemi Mount Everest, co było niezwykłe, biorąc pod uwagę warunki, jakie panują na wysokości dziewięciu tysięcy metrów. Powietrze jest bardzo rzadkie, a niskie temperatury i silne, niespodziewane wichury stanowią śmiertelne zagrożenie. Pilotowany przez niego śmigłowiec dotknął powierzchni szczytowej Everestu aż dwukrotnie, czternastego i piętnastego maja 2005 roku. Zgodnie z wymogami Międzynarodowej Federacji Lotniczej / FAI / dla tego typu rekordów podwozie maszyny pozostawało w kontakcie z podłożem szczytowym przez dwie minuty. Baza, z której wzniósł się tak wysoko znajdowała się na wysokości prawie trzech tysięcy metrów, w Lukli.
     
  Andrew Elson (Wlk. Brytania)

Jeden z najsławniejszych ludzi światowej awiacji i przygody, którego ostatnie dwadzieścia życia zajmowało pilotowanie balonów wypełnionych gorącym powietrzem dla wielu międzynarodowych instytucji badawczo-rozwojowych i klientów prywatnych. Stworzył własną markę w zakresie inżynierii lotniczej oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Dziś jest światowym liderem w tej dziedzinie. Jego specjalnością stały się loty balonami nad Alpami i na dużych wysokościach. To właśnie on w 1990 r. dokonał pierwszego przelotu balonem nad Alpami. Jego talent konstruktorski był wykorzystywany dla zaprojektowania i zbudowania kapsuł m.in. dla Bertrand'a Piccard'a czy Steve'a Fossett'a, którzy podejmowali próby lotu balonem dookoła świata. Przez dwadzieścia lat wielokrotnie ustanawiał fantastyczne rekordy i zadziwiał świat swoimi wyczynami. To było naprawdę "coś" w dziedzinie awiacji, gdy w 1998 r. odbył dziewięciodniowy lot statkiem powietrznym w atmosferze ziemskiej i ustanowił kolejny rekord świata w locie non-stop, z Hiszpanii do wybrzeży Pacyfiku, przemierzając odległość prawie osiemnastu tysięcy kilometrów. Marzenie o wielkich wyprawach balonem zawsze mobilizowały go podejmowania, jak byśmy dziś powiedzieli "kosmicznych prób". W 2003 r. zbudował największy balon w historii QinetiQ 1 - 381m wysokości - i próbował wznieść się do granic kosmosu. I chociaż próba nie powiodła się, to cenne doświadczenia wykorzystał projektując i budując kolejną kapsułę i balon. Tak powstał Air Commodore, którym Hindus Vijaypat Singhania ustanowił absolutny rekord świata, wznosząc się na wysokość ponad dwudziestu jeden kilometrów. W 1999 roku uhonorowany prestiżowym medalem Royal Aero Club, dołączył do grona tak słynnych postaci, jak: Louis Bleriot, bracia Wright czy Armstrong, Aldrin i Collins. Poza żeglowaniem w powietrzu uwielbia prawdziwe morskie żeglarstwo i dlatego bierze udział w wielu słynnych regatach.
     
  Joâo Garcia (Portugalia)

Dziewiętnasty zdobywca Korony Himalajów. Przez siedemnaście lat twardo walczył o każdy szczyt liczący ponad osiem tysięcy metrów. Wchodząc w tym roku na Annapurnę potwierdził przynależność do światowej elity wspinaczkowej. Pochodzi z Portugalii, gdzie tak naprawdę prawdziwych gór nie ma, choć jest wiele miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej. Tak też zaczął swoją przygodę z górskimi ścianami. Mając szesnaście lat wspinał się już w Serra da Estrela Mountains.Potem co raz częściej wybierał się w Alpy, by tam wspinać się, nabierać doświadczenia, budować kondycję fizyczną i przede wszystkim psychiczną, bo wierzył mocno, że jego następnym krokiem, naturalnym przecież dla wielu wspinaczy, będzie próba zmierzenia się z górami najwyższymi - Himalajami. W 1993 roku przyłączył się do ekspedycji prowadzonej przez Krzysztofa Wielickiego i po raz pierwszy pokonał ośmiotysięcznik, nową, polską drogą. Cho Oyu pozwolił mu uwierzyć, że myśl, którą gdzieś w sobie skrywał, o Koronie Himalajów, to zupełnie realne marzenie. Przez kolejne lata, uporczywie i konsekwentnie walczył o środki na organizacje swoich wypraw, co nie było proste w kraju, w którym alpinizm nie jest aż tak popularny. Każdy rok, to ekspedycja w Himalaje. Nie zawsze odnosił sukces. Przeżywał również porażki, gdy góry mówiły "nie". Wiele lat poświęcił na to, by ostatecznie w 2010 roku móc cieszyć się zdobyciem Korony i wpisać się na ekskluzywną listę jej zdobywców. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych i kilku książek, opisujących jego działalność górską. Od lat uprawia też kolarstwo górskie, narciarstwo, triathlon, wspinaczkę w lodzie i canyoning.
Laureat nagrody Explorer 2010.
     
  Marcin Gienieczko (Polska)

W 1997 roku, mając dziewiętnaście lat, wyruszył na wyprawę dookoła Polski. I jak dziś sam potwierdza, to był skromny początek fascynacji ekstremalnymi działaniami eksploracyjnymi. Bardzo interesowało go mierzenie się człowieka z różnymi żywiołami i umiejętność przetrwania tam, gdzie życie bywa bardzo kruche. Wymyślił i zrealizował ekspedycyjny trójbój. Trzy wyprawy na Północ, na które złożyły się: spływ rzeką Ponoj oraz opłynięcie dmuchanym kajakiem południowej części Półwyspu Kolskiego, przejście gór Mackenzie w Kanadzie oraz zimowe przejście sześciuset kilometrów rzeką Kołymą na Syberii. W 2010 roku postanowił rzucić wyzwanie Południu, ściślej rzecz ujmując - Australii i otaczającym ją niebezpiecznym wodom. Ten śmiały plan, to kolejny trójbój: na początek z miasta Darwin trzy tysiące kilometrów rowerem górskim, do osady Aborygenów Newman, potem tysiąc kilometrów piechotą przez Pustynię Gibsona do Alice Springs, i ponownie trzy tysiące kilometrów rowerem, aż do Sydney. Na koniec najpotężniejsze wyzwanie. Pokonanie słynnej cieśniny Bassa, z Sydney do Hobart na Tasmanii, samotnie, specjalnym "kosmicznym kajakiem". Prawdziwe No limits! Przygotowując się do wyprawy Trójbój Południe, "wykonał przy okazji mały spacerek" - przewędrował siedemset pięćdziesiąt kilometrów przez Saharę, z Timbuktu do kopalni soli w Taudeni.
     
 

Tomasz Grzywaczewski (Polska)

Z rozsądku student prawa, z pasji dziennikarz i podróżnik. W górach Atlasu jadał z Berberami kuskus z jednej miski, a na bezkresnych stepach zażywał mongolską tabakę. Stały współpracownik działów podróżniczych Wprost oraz Dziennik. Gazeta Prawna. Zafascynowany bogactwem Samotnej Planety, której pewnie nigdy do końca nie poznamy, ale którą możemy nieustannie odkrywać. Dlatego nie marnuje czasu, nie czeka, i w swoich reportażach próbuje opisać oraz zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Może zapomnieć o szczoteczce do zębów, ale na pewno nie zapomni o notatniku i aparacie fotograficznym. Nie znosi rutyny, a najlepiej czuje się w drodze, kiedy każdy kolejny dzień stanowi nową przygodę i wyzwanie. W życiu oraz w podróżach, zgodnie ze słowami Roberta Frosta, z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną.

Bartosz Malinowski (Polska)

Niestrudzony odkrywca dzikich i "niezabetonowanych" miejsc na Ziemi. Z wykształcenia technik obsługi ruchu turystycznego. Animator i pomysłodawca comiesięcznych imprez podróżniczych ''Kultury w obiektywie''. Miłośnik klimatów wschodnich, zafascynowany przyrodą i kulturą Azji, uwielbia długie wyprawy w dobrym towarzystwie. Konno przemierzył wiele razy stepy i góry Mongolii, a Azję poznawał również z grzbietu wielbłądów i słoni. Pokonał pieszo, górskimi bezdrożami, ponad dwa tysiące pięćset kilometrów podążając Łukiem Karpat. Latem kocha spać pod gwiazdami, a zimą w namiocie. Smakosz ciemnych piw. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. W wyprawach towarzyszą mu aparat fotograficzny oraz dwie zasady: ''chwytaj dzień'' i ''maszeruj albo zdychaj''. Marzy o opłynięciu Ameryki Południowej jachtem Victoria. Przewodnik beskidzki Członek i pilot Grupy wyprawowej Chate.pl.

Filip Drożdż (Polska)

Student Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi i Grafiki w ASP w Krakowie. Autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych. Od najmłodszych lat podróżował po Polsce, a potem autostopem poznawał Europę, poświęcając wiele czasu na rysowanie i fotografowanie interesujących go miejsc. Podróżowanie ma we krwi, ale najbardziej lubi wyprawy bez mapy, spotkania i rozmowy z ludźmi, których może poznawać.

     
  Anna Jackowska (Polska)

Podróżuje, bo za niezwykle ważne uważa przekonywanie innych do niekonwencjonalnego podejścia do podróżowania, rozumianego jako potrzeba porzucenia uprzedzeń i stereotypów, otwartości i zaufania do ludzi odmiennych kultur. Dla niej podróż, to oczekiwanie spotkania z drugim człowiekiem, jego kulturą, obyczajami i możliwość poznania kraju, w którym mieszka. Idealnym środkiem transportu okazał się....... motocykl. Daje łatwość przemieszczania się i jest ciekawą, budzącą zainteresowanie formą promowania takiej nietypowej dla pań turystyki, co bardzo często powoduje otwartość i sympatię wielu spotykanych ludzi. Wielokrotnie udawało jej się nawiązywać tak silne relacje, że była traktowana jak członek rodziny. Jej dzienniki z podróży są opisem miejsc, sytuacji i historii, z których mogą później korzystać wszyscy, by lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Stara się, by każdy projekt miał kontekst społeczny i budził zainteresowanie młodzieży. Uważa, że w ten sposób ma szansę przekonać młodych ludzi do poszukiwania własnego pomysłu na ciekawe życie i rozwijanie pasji, bo to najlepsza alternatywa dla narkotyków i alkoholu. To, że jest kobietą nie stanowi żadnej przeszkody w tym, co robi, bo, jak mówi - Płeć nie ma znaczenia -. Podkreśla, że kobieta potrafi być niezależna, odpowiedzialna, może mieć i potrafi spełniać swoje marzenia. Do najważniejszych podróży zalicza: wyprawę do Chorwacji, Portugalii, do portu Agadir i ostatnią, z 2009 roku - "Bogowie i ludzie szaleją, czyli kobieta na motocyklu śladami starożytności" - do Syrii i Jordanii. W kwietniu tego roku ukazała się jej książka "Kobieta na motocyklu" opisująca właśnie tę, liczącą dziesięć tysięcy kilometrów podróż motocyklem przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Turcję do Syrii i Jordanii.
     
  Tamotsu "Tom" Nakamura (Japonia)

Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy odkrywca Tybetu i wschodnich Himalajów, nazwanych przez niego, z powodu podobieństwa, Alpami Tybetu, choć znacznie wyższych, bo osiągających ponad siedem tysięcy metrów wysokości. - Dzisiaj mapy nie mają żadnych tajemnic. Wielu powtarza to bezmyślnie, jak papuga. Ale któż zna cały Tybet, czy też jego odległe zakątki przy zachodniej granicy Chin? Nawet tybetańskie, pochłonięte modłami plemiona, znają jedynie swoje ponure, targane wiatrami doliny - to słowa słynnego Josepha F. Rock'a. Nawet dziś te słowa mają wyjątkowe znaczenie. Wielu twierdzi, że góry są dostatecznie dobrze poznane, szczególnie większe pasma. Tom zafascynowany pasmami górskimi rozciągającymi się od wschodniego Tybetu po zachodni brzeg Kotliny Syczuańskiej, pokazuje nadzwyczajne bogactwo niezdobytych, oszałamiających urodą, wspaniałych szczytów i dolin. Wiele z nich jeszcze długo pozostanie tajemnicą i dopiero przyszłe pokolenia odkryją je dla świata. Jest niewątpliwym autorytetem światowym, którego ogromna wiedza na temat tych rejonów, to wynik konsekwentnej, dwudziestoletniej działalności eksploracyjnej, podczas której trzydzieści jeden razy wybierał się w Alpy Tybetu, góry wschodniego i południowo-wschodniego Tybetu, góry Hengduan, północno-zachodniego Junnanu. Lubi wspinaczkę klasyczną. Poprowadził wiele dróg m.in. w Andach peruwiańskich i boliwijskich. Jest obieżyświatem. Przez znaczną część życia mieszkał w Pakistanie, Maroku, Nowej Zelandii i Hong Kongu. Uhonorowany za swoją działalność eksploracyjną prestiżowymi nagrodami: księcia Chichibu -Memorial Mountaineering Prize, UIAA, Royal Geographical Society - Busk Medal, czterokrotnie rządu Japonii - Sports Grand Prix. Członek honorowy: The Alpine Club, The American Alpine Club, The Himalayan Club, The Japanese Alpine Club, Royal Geographical Society.
Laureat nagrody Explorer 2010.
     
  Jamling Tenzing Norgay (Indie)

Syn "pioniera Everestu" Tenzinga Norgaya, który w 1953 roku, razem z sir Edmundem Hillarym, zdobył po raz pierwszy Everest. Jest jednym z dynastii wspinaczy, spośród której jedenastu wspięło się na najwyższą górę naszej planety. Uznany wspinacz, kontynuujący rodzinne tradycje, i wzięty przewodnik. Urodził się w Darjeeling w Indiach, jako czwarte z sześciorga dzieci. Już w wieku sześciu lat wykazywał zainteresowanie górami i już wtedy wspinał się ze swoim ojcem. Wkrótce stał się jego prawą ręką i pomagał w wyprawach organizowanych dla Himalayan Mountain Institute. W 1985 roku wyjechał do U.S.A. i rozpoczął naukę w Northland College w Ashland, w stanie Wisconsin. Ucząc się pracował jako instruktor karate, co nie sprawiło mu zapewne kłopotu, bo jest posiadaczem czarnego pasa. Potem zajął się działalnością całkowicie związaną z rodzinnymi, górskimi tradycjami, co czyni zresztą do dziś, prowadząc własne biuro "Tenzing Norgay Adventures". Angażuje się mocno w działalność charytatywną. Jest członkiem Sherpa Trust, organizacji założonej przez jego ojca, która ma wspomagać lokalną społeczność w Darjeeling, szczególnie rodziny Szerpów - wspinaczy, którzy zginęli w górach. Cały czas zbiera fundusze, blisko współpracując z American Himalayan Foundation w ramach stu dwudziestu projektów, jakie ta fundacja prowadzi w Himalajach. Jego doświadczenie i umiejętności zdecydowały o tym, że został przewodnikiem międzynarodowej ekipy, która zrealizowała pierwszy w historii film na Evereście w technice IMAX. Film okazał się jednym z najbardziej kasowych filmów w USA i na świecie. Ostatnio zadebiutował jako autor ksiązki " Touching my Father's Soul", wzruszającej opowieści o jego relacjach z ojcem, i swoim wejściu na Everest w 1996 roku, która okazała się światowym bestsellerem, przetłumaczonym na osiemnaście języków. Uhonorowany wieloma wybitnymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Złotym Medalem - Nagrodą Księcia Edynburga, Nagrodą Jego Świątobliwości Dalajlamy czy National Citizens Award przyznaną przez Prezydenta Indii.
     
  Joanna Podolska (Polska)

Dziennikarka i pracownik Katedry Teorii Literatury na Uniwersytecie Łódzkim. Od lat zafascynowana Andrzejem Bobkowskim (1913-1961), jednym z największych talentów naszej literatury, nade wszystko wspaniałym i interesującym człowiekiem. Po przeczytaniu jego słynnych "Szkiców piórkiem", aż trudno uwierzyć... ćwierć wieku temu, postanowiła wybrać się na wycieczkę po Francji szlakami opisanymi w książce. Wtedy jednak nie udało się. To jedynie zmobilizowało ją do systematycznego odwiedzania miejsc, w których Bobkowski przebywał. Podążała jego śladami w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Wiener Neustadt - gdzie pisarz się urodził się, Wilnie - skąd pochodziła matka, a nawet w dalekiej Gwatemali. Jest autorką książki o nim i organizatorką wystawy przybliżającej sylwetkę pisarza. W tym roku, latem, po wielu żmudnych dniach przygotowań organizacyjnych i poświęconych poszukiwaniu pieniędzy, udało się zrobić to, na czym jej bardzo zależało. Z grupą studentów i pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego, na rowerach, pokonała trasę, którą wracał Andrzej Bobkowski z południa Francji do Paryża we wrześniu 1940 roku. Od Tuluzy przez Camarque, Lazurowe Wybrzeże, Grenoble, Lyon, aż po Strasburg.
     
  Piotr Pustelnik (Polska)

Pracownik naukowy w Politechnice Łódzkiej. Doktor nauk technicznych. Przygodę z górami rozpoczął w 1968 roku, rozpoczynając, jak większość młodych pasjonatów, od przemierzania szlaków w Beskidach, Gorcach i Tatrach. Początek jego drogi wspinaczkowej to rok 1975. Zmaga się z tatrzańskimi ścianami, potem pojawia się w Alpach i Dolomitach. Trzy lata później posiada już uprawnienia instruktora alpinizmu.
Gdy w 1985 roku wchodzi na kilka sześciotysięczników w Kaszmirze,
jest jasne, że to tylko kwestia czasu, by zadebiutował w górach najwyższych. W 1990 roku, w czasie wspólnej wyprawy z Wandą Rutkiewicz, wchodzi samotnie na Gasherbrum II (8037 m.) i po raz pierwszy pokonuje wysokość ośmiu tysięcy metrów. Tak rozpoczyna wielkie wspinanie w różnych górach świata. Koncentruje się przede wszystkim na Himalajach i z konsekwencją dąży do zdobycia wszystkich ośmiotysięczników, choć " po drodze" wchodzi na najwyższy wierzchołek Ameryki Północnej - Mt. McKinley, bierze udział w wyprawach do Pamiru, staje na najwyższych szczytach Ameryki Południowej i Afryki. Kolejno pokonuje też himalajskie kolosy. Do najważniejszych działań wysokogórskich zaliczyć należy niewątpliwie : wejście wraz z Krzysztofem Wielickim na dwie góry ośmiotysięczne podczas jednej wyprawy - Cho Oyu nową drogą i Shisha Panamę, trudną drogą słoweńską, powtórzoną pierwszy raz, pokonanie po długiej i wyczerpującej wyprawie trzeciej góry świata Kangczendżongi, zdobycie w 1996 roku od strony chińskiej "góry gór" - K2. W kolejnych latach wchodzi na Cho Oyu i Broad Peak. Dopiero podczas piątej, tegorocznej wyprawy, pokonuje Annapurnę i zdobywa Koronę Himalajów, jako dwudziesty w historii himalaizmu.
Laureat nagrody Explorer 2007.
     
  Yves Rossy (Szwajcaria)

Szwajcarski pilot. Pierwszy w historii awiacji człowiek posługujący się zmotoryzowanymi skrzydłami, znany jako Jet-Man. Posiada licencję pilota wojskowego i jest kapitanem cywilnych samolotów w liniach lotniczych SWISS. Latał praktycznie na wszystkim, co ludzkość do tej pory wymyśliła do latania. Ale nigdy nie czuł się w pełni usatysfakcjonowany. Przez kilka dziesięcioleci analizował lot ptaków próbując odkryć tajemnicę tego szczególnego daru, jakim obdarzyła je natura wierząc, że kiedyś będzie mógł latać tak, jak one. Przez dziesięć ostatnich lat zbudował ponad piętnaście różnych prototypów, by wreszcie w 2006 roku jego marzenie spełniło się. Doświadczenie, odwaga w podejmowaniu pionierskich wyzwań i pasja umożliwiły mu skonstruowanie skrzydeł, które całkowicie spełniają określone przez niego wymagania. Skrzydła o rozpiętości dwóch i pół metra, napędzane czterema silnikami odrzutowymi, pozwoliły mu na dziesięciominutowy swobodny lot. Jedynymi instrumentami, jakimi dysponował podczas lotu, były dźwignia regulacji zapłonu i wysokościomierz. Jego własne ciało zmieniło się w instrument sterujący i orientujący go w przestrzeni. Jest pierwszym człowiekiem, który naprawdę potrafi latać i wzbijać się w niebo. Wystarczy mu do tego kilka litrów paliwa i przymocowane do ciała zmotoryzowane skrzydła. Po raz pierwszy zademonstrował swój wynalazek w maju 2008 roku w Prealpach Szwajcarskich. Wzbudził nim niebywały podziw. Ale jeszcze większy zachwyt wywołał przelatując 26 września 2008 roku nad kanałem La Manche. Miliony oniemiałych z wrażenia widzów śledziło przebieg lotu Jet-Mana na ekranach telewizorów. W ten najbardziej niezwykły sposób wszedł do historii rodzaju ludzkiego i już dziś jest legendą. Cały czas planuje kolejne spektakularne działania i zapewne w niedługim czasie usłyszymy o jego mega wyczynach godnych XXI wieku.
Laureat nagrody Explorer 2010.
     
  Steven Shoppman (USA)

Denver w stanie Kolorado, to jego rodzinne strony. Dorastając podróżował z ojcem po całych Stanach Zjednoczonych i dojrzewało w nim przekonanie, że pewnego dnia na pewno wyruszy w podróż dookoła świata. Po ukończeniu studiów w zakresie systemów informatycznych i finansów na Uniwersytecie Kolorado, w Boulder, zaczął zarabiać pierwsze pieniądze zajmując się projektami multimedialnymi i konsultacją dla firm działających na rynku sprzętu turystycznego na całym świecie. To w istotnym sposób pozwoliło mu poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie, ale przede wszystkim wzmocniło zainteresowanie podróżami poza Stanami. Trekking uznaje za najlepszą formę poznawania świata, bo można w ten sposób odwiedzać również te rejony, które z powodu położenia lub infrastruktury są trudnodostępne, gdzie świat pozostaje niezafałszowany i prawdziwy. Jest certyfikowanym przewodnikiem canyoningu w amerykańskim stowarzyszeniu American Canyoneering Association i certyfikowanym ratownikiem Wilderness First Respondek. Marzenia o wielkiej podróży spełnił ruszając w 2007 roku w podróż dookoła świata. Towarzyszył mu przyjaciel ze studiów - Stephen Bouey. To była dwu i pół roczna wyprawa truck'ami, a ich przewodnikami były......drogi oplatające nasz glob. Nominowani przez National Geographic Adventure do nagrody w kategorii Największa Przygoda Roku 2010.
     
  Martyna Wojciechowska (Polska)

Dziennikarka i podróżniczka poszukująca ciągle nowych wyzwań. Redaktor naczelna magazynów "National Geographic Polska" i "National Geographic Traveler. Jest pierwszą Polką i pierwszą kobietą z Europy Środkowo-Wschodniej, która ukończyła Rajd Paryż - Dakar. Mając siedemnaście lat stała się posiadaczką Międzynarodowej Sportowej Licencji Rajdowej i Wyścigowej. W telewizji TVN prowadziła przez dwanaście lat cykliczny program "Automaniak". Zamiłowanie do motoryzacji dzieli z innymi pasjami: profesjonalnym nurkowaniem, strzelectwem sportowym i przede wszystkim podróżami. Zrealizowała autorskie programy "Misja Martyna" oraz "Kobieta na krańcu świata", będące niecodzienną relacją z wypraw w ciekawe zakątki świata. Od kilku lat jest zafascynowana górami. W tym roku zdobyła ostatni z siedmiu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, zaliczanych do Korony Ziemi. Jako trzecia i najmłodsza Polka zdobyła w 2006 roku najwyższą górę świata Mount Everest. Jej firma "Martyna Adventure" zajmuje się organizacją specjalnych wyjazdów dla tych, którzy poszukają aktywnego spędzania wolnego czasu i czegoś, co można nazwać "potrzebą przeżycia przygody". Martyna może w ten sposób przekazywać również innym własne doświadczenia i pasje. Od dziesięciu lat ma również własną agencję Martyna Studio, w ramach której organizuje wszystkie wyprawy oraz spotkania motywacyjne i konferencje. Pracuje w telewizji od 1997 roku. Samodzielnie lub we współpracy z innymi przygotowała ponad osiemset materiałów telewizyjnych. Równolegle do pracy zawodowej konsekwentnie realizowała własne projekty. Spełniając marzenia, stawiała sobie nowe wyzwania. Jednocześnie kształtował się jej wizerunek, osoby podejmującej się trudnych, często ekstremalnych zadań, konsekwentnej w dążeniu do wyznaczonego celu. Doceniono ją nominując do wielu ważnych nagród i tytułów, m.in.: Telekamery, Dames, Róże Gali, a w 2009 roku Twój Styl przyznał jej tytuł - Kobieta Roku. Od lat angażuje się w akcje charytatywne. Szczególnie wspiera organizacje i instytucje niosące pomoc dzieciom chorym na raka.
     
  Marek Zgorzelski (Polska)

Geograf, fotograf i podróżnik. Jest nauczycielem akademickim w Uniwersytecie Warszawskim. Był również dyrektorem XVI niepublicznego Liceum Ekologicznego w Warszawie, a także dziennikarzem pisującym dla "Poznaj Świat" oraz jego redaktorem. Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Współautor książek m.in. "Tybet i himalajskie królestwa", "Góry Wysokie", "Góry Stołowe", "Przyroda Mazowsza i jej antropogeniczne przekształcenia", "Geograficzne badania środowiska przyrodniczego". Jest także współautorem geograficznego podręcznika dla liceów i autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Interesują go przede wszystkim środowiska górskie oraz pustynne, ale także krajobrazy Polski. Ulubionym kontynentem dla jego geograficznych podróży jest Azja.
     

 | program | goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt |