program
      home
      festiwale
      program
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      patroni
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      koncerty / happeningi
      Adventure & Music            Meeting
 
12. Explorers Festival
17 - 21 listopada 2010 r.
Światowe gwiazdy alpinizmu,
eksploracji, sportu, przygody i filmu na żywo
Tylko w Łodzi!!!
Zobacz świat inaczej!!!
 
17 listopada / środa
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

 
18.00
Otwarcie festiwalu  
18.10 Moje góry
Sześćdziesiąt lat temu po raz pierwszy zdobyto ośmiotysięcznik... i była to Annapurna. Tak rozpoczęło się zdobywanie Korony Himalajów. W tym roku, po dwudziestu latach działalności w górach najwyższych, wejściem właśnie na Annapurnę dołączył do tych wielkich postaci himalaizmu, które pokonały wszystkie ośmiotysięczniki. Był to dla niego czas wielu przygotowań i wypraw, sukcesów i chwilowych porażek, dramatycznych i zabawnych sytuacji, intensywnych doświadczeń i przeżyć. Trzeba prawdziwej pasji i konsekwencji, by w dzisiejszym, wirtualnym, wygodnym, podporządkowanym konsumpcji świecie, pozostać wiernym własnym wyborom. Piotr Pustelnik / Polska i historia wspinania dwudziestego zdobywcy Korony Himalajów.
 
19.35 CD ROM
czyli Centralna Dyskografia Rewolucyjnych Odkrywców Muzyki
Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi

pod kierownictwem Jacka Delonga
w programie kompozycje Hendrixa, Zappy, Nestico i Goodwina.
 
20.30 Francuskimi śladami Andrzeja Bobkowskiego
Kiedy Andrzej Bobkowski, jeden z największych talentów naszej literatury, znalazł się w marcu 1939 roku z rodzicami we Francji, w drodze do Argentyny, nie przypuszczał, że jego ucieczka przed Niemcami w czerwcu 1940 roku i powrót do Paryża z południa Francji, będący wielką rowerową eskapadą opisaną w słynnych Szkicach piórkiem, może stać się po siedemdziesięciu latach inspiracją dla entuzjastów jego prozy do zorganizowania wyprawy, podczas której jej uczestnicy - wykładowcy i studenci Uniwersytetu Łódzkiego - podobnie, jak on, będą przemierzać na rowerach Francję. Od Tuluzy przez Camarque, Lazurowe Wybrzeże, Grenoble, Lyon, aż po Strasburg.
A wszystko zaczęło się od... Joanny Podolskiej / Polska - dziennikarki i pracownika Katedry Teorii Literatury Uniwersytetu Łódzkiego. To ona, zafascynowana Andrzejem Bobkowskim od lat,
bardzo chciała przypomnieć tę wspaniałą postać łączącą dwa narody i ożywić wzajemne kontakty młodych Polaków i Francuzów, pokazać, że w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie musimy znaleźć czas na coś ważniejszego, coś co nas wzbogaca i rozwija.
 
21.45 zakończenie wieczoru  
18 listopada / czwartek
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
17.50 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.
Czekając na cud
Reżyser: Artur Hajzer, Kaja Kalicińska - Mendyk
Operator: Artur Hajzer, Robert Szymczak
Scenariusz: Artur Hajzer
Producent: Artur Hajzer / Polska
Czas: 27 min.
Rok produkcji: 2010
Treść: historia zimowej wyprawy 2008 / 2009 na ośmiotysięcznik Broad Peak
 
18.20 Kobieta na motocyklu
Samotna kobieta na potężnym motocyklu. Tam, gdzie pojawia się, wzbudza ogromne zainteresowanie i wielką sympatię ludzi, co pomaga jej szybciej wniknąć w świat, najczęściej całkowicie odmienny od tego, w którym żyje. Dla Anny Jackowskiej / Polska podróżowanie bowiem, to oczekiwanie na spotkanie z drugim człowiekiem, jego kulturą, obyczajami i możliwość poznania odwiedzanych krajów. Jej ostatnia podróż, po Syrii i Jordanii, była właśnie taką próbą dotknięcia i zrozumienia świata, w którym ma się poczucie nieustającej obecności wielkiej historii i tradycji wywodzącej się z czasów, gdy rodziły się początki cywilizacji, których jesteśmy spadkobiercami.
 
19.35 Przetrwać w piekle
W maju tego roku Marcin Gienieczko / Polska wyruszył na południową półkulę, by w końcu zmierzyć się z ostatnim ze swoich ekstremalnych projektów. Samotny trawers Australii oraz pokonanie "kosmicznym kajakiem" legendarnej, owianej najgorszą sławą cieśniny Bassa, na trasie Sydney - Hobart, to nadzwyczaj śmiały plan, któremu podporządkował prawie rok życia. Jego urzeczywistnienie rozpoczął od miasta Darwin i ... ponad dwóch tysięcy kilometrów rowerem górskim do miasteczka Newman. Dalej przedzierał sie się pieszo przez najbardziej wrogie człowiekowi obszary Pustyni Gibsona, rowerem przez pustkowia i bezdroża, aż do legendarnej skały Aborygenów Uluru, by ostatecznie, po pokonaniu kilku tysięcy kilometrów, znaleźć się po drugiej stronie kontynentu w Port August. Gdy szczęśliwie kończył pierwszą część projektu, czuł satysfakcję, że mógł poznać Australię dla "twardzieli", tę nieprzyjazną, dziką, prawie niedostępną człowiekowi, ale właśnie dlatego tak fascynującą.
 
21.00 Górski klan
W 1953 roku człowiek po raz pierwszy stąpał po wierzchołku świata. Sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay zdobyli Mount Everest. Ta pionierska wyprawa była ciężką próbą i stała się wielką inspiracją dla wielu, których poszukiwanie drogi do osobistego spełnienia, tak głęboko zakorzenione w naturze ludzkiej, dopiero miało się rozpocząć. Jamling Tenzing Norgay / Indie, syn Tenzinga Norgaya, uznany wspinacz i przewodnik, należy do górskiego klanu, który wywarł szczególny wpływ na historię Everestu. I wywiera nadal, bo nawet dziś, w czasach nowoczesnych technologii i wielkich możliwości, najważniejszy jest... człowiek. Saga rodu Norgay, czyli historia pionierskich wypraw sprzed lat i tych dzisiejszych, równie pięknych, dających szansę odnalezienia czegoś ważnego dla każdego z nas, gdzieś pośród górskich olbrzymów.
 
22.10 zakończenie wieczoru  
19 listopada / piątek  
 9.20 Wielka Lekcja Geografii   więcej >>
Aula Główna Wydziału Prawa UŁ
ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi
współorganizator: Uniwersytet Łódzki, Centrum Promocji UŁ
 
10.00

Biznes i Pasja - panel dyskusyjny
Panel dyskusyjny
Wydział Zarządzania UŁ
ul. J. Matejki 22/26 w Łodzi
współorganizator: Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania UŁ
Goście panelu:
Marcin Gienieczko / Polska
Adrew Elson / Wlk.Brytania
Joâo Garcia / Portugalia

Moderator:
dr Bartłomiej Kurzyk / Uniwersytet Łódzki

Goście panelu, na przykładzie własnych doświadczeń pokażą, jakie znaczenie może mieć świat biznesu dla rozwijania zainteresowań i odwrotnie, jak prawdziwa pasja może wpływać na rozwój biznesu.

 
11.30 Ekstremalny dokument
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna
ul. Targowa 61 w Łodzi
Warsztaty filmowe i fotograficzne
Jamling Tenzing Norgay / Indie: "Rola ekspertów i przewodników górskich w przygotowaniu i prowadzeniu ekip filmowych realizujących filmy w górach najwyższych"
Simon Carter / Australia: "Sztuka fotografowania w warunkach ekstremalnych"
 
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
17.50 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.
Zamknij oczy i pomyśl o Andach / pokaz premierowy
Realizacja: Adam Ciborski, Wojciech Lewandowski
Producent: Piotr Makos / Polska
Czas: 22 min.
Rok produkcji: 2010
Treść: pierwsza polska wyprawa w Andy w 1934 roku i niezwyczajna historia losów jej uczestników
 
18.50 Moje Dolomity
Czy znamy dobrze słynne włoskie Dolomity? Większości wydaje się, że tak, ... ale jakże daleko im do ich prawdziwego poznania. Witold Casetti / Włochy, popularny dziennikarz telewizyjny, jest zafascynowany tymi niesamowitymi górami. Od lat wędruje tam szlakami, tak lubianymi również przez nas, ale dla niego "być w Dolomitach" oznacza coś więcej. Historia, tradycja, zwyczaje, święta, festyny, życie codzienne, elegancja i porządek, regionalna kuchnia, smaki, zapachy, urocze kafejki, piekarenki i ciastkarnie, cudeńka architektury i zwykłe pensjonaty, "mała czarna"... a przy niej najświeższe ploteczki... - to są dopiero prawdziwe, niepowtarzalne Dolomity, które kocha, i o których wie tak wiele, jak mało kto.
 
19.40 Drogami dookoła świata
Stephen Bouey i Steven Shoppman / USA poznali się i zaprzyjaźnili podczas studiów, wyczuwając w sobie podobne zainteresowanie podróżami, dodatkowo rozbudzane przygodami wielu słynnych obieżyświatów. Z marzeń o wielkich podróżach... szybko wyruszyli w zupełnie realną wyprawę truckiem dookoła Ziemi zakładając, że ich najlepszym przewodnikiem będą... drogi oplatające nasz glob. Te luksusowe i te, które trudno nazywać drogami. Nowa Zelandia. Rok 2007. Tam był początek przygody życia. A potem dwa i pół roku zmagań, podczas których odwiedzili osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach i przejechali ponad sto czternaście tysięcy kilometrów. Często angażowali się w projekty lokalnych społeczności i mieli poczucie czegoś więcej, co znacznie wykraczało poza doświadczenia wynikające z samej podróży, bo odnajdywali się w sytuacjach niecodziennych, np. wtedy, gdy obozowali z nomadami w odległej, zachodniej Mongolii, lub negocjowali z rebeliantami w Kongo bezpieczny przejazd przez ich terytoria.
 
20.40 Zanim wspiąłem się tak wysoko
Pochodzi z Portugalii, gdzie prawdziwych gór nie ma. Czuł jednak z nimi jakąś szczególną więź, czy też raczej wyczuwał, że to właśnie one zdecydują o jego życiu. Pierwsze wyjazdy w Alpy, pierwsze wspinaczki... i Joâo Garcia zaczął rozumieć ten szczególny związek. Kiedy później przeniósł się wyżej i pokonywał Elbrus, Aconcaguę, Island Peak i Ama Dablam, wkroczył na drogę, z której nie chciał już zawracać, chociaż wiedział jak blisko siebie bywa radość i gorycz w górach. I to był wybór, który dał mu spełnienie, sięgnął przecież w tym roku po Koronę Himalajów.
 
22.00 zakończenie wieczoru  
20 listopada / sobota  
Centrum Wspinaczkowe Stratosfera
ul. Drewnowska 58a w Łodzi
 
10.00 Zdobywamy Everest - zawody wspinaczkowe
Zawody wspinaczkowe.
Bicie rekordu świata w szybkości wejścia na wysokość Everestu ustanowionego w roku ubiegłym.
Weź udział w zawodach i zostań rekordzistą świata. Adrenalina, dobra zabawa i pamiątkowa koszulka dla każdego uczestnika.
 
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
13.35 Top Kino
Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy.
Ekstremalne fascynacje / Magic numbers
Reżyser: Alastair Lee
Operator: Alastair Lee
Scenariusz: Alastair Lee
Producent: Alastair Lee / Wlk. Brytania
Czas: 25 min.
Rok produkcji: 2007
Treść: wspinaczka skałkowa o ekstremalnym stopniu trudności
 
14.05 Alpy Tybetu - góry do odkrycia
Nas, ludzi, zawsze ciekawił świat i nieznane. Uporczywie, jedna po drugiej, wyrywamy tajemnice naszej planecie. Tamotsu "Tom" Nakamura / Japonia od dwudziestu lat wyprawia się w góry wschodniego Tybetu, zupełnie dziewicze, niezdobyte, gdzie szczyty olśniewającą urodą przypominają Alpy i są znacznie wyższe, sięgają ponad siedmiu tysięcy metrów. Za każdym razem jest bardzo poruszony, bo rozumie, że tam niemal każdy krok może nazwać historycznym. Jak każdy prawdziwy pionier nie ma wątpliwości, że wciąż możemy odkrywać.
 
15.30 Wspinaczkowe ujęcia Simona Cartera
Fotografia ekstremalna - wspinaczkowa, dzięki wybitnym postaciom, tej tak przecież kameralnej formy opisywania świata, stała się szczególnym rodzajem sztuki. Wymagającym połączenia wrażliwości i talentu autora z jednoczesną umiejętnością znalezienia się w samym środku ekstremalnych wydarzeń, których ostatecznym wyrazem są ujęcia wywołujące nasz zachwyt i podziw. Simon Carter / Australia, światowa sława fotografii górskiej i outdoorowej, przez wiele lat towarzyszył znakomitościom wspinaczki tworząc jedną z najwspanialszych kolekcji fotografii wspinaczkowej w historii, przedstawiającej ponad pięćdziesiąt najpiękniejszych górskich zakątków świata, za co został w 2000 roku uhonorowany jednym z najbardziej zaszczytnych odznaczeń - medalem Króla Alberta.
 
17.10 Światowe Nagrody EXPLORER i CAMERA EXTREME 2010
EXPLORER & CAMERA EXTREME INTERNATIONAL AWARDS 2010

Wręczenie nagród Explorer największym odkrywcom i zdobywcom oraz nagrody Camera Extreme, przyznawanej najwybitniejszym twórcom dzieł o eksploracji, przygodach i sportach ekstremalnych, działaniach niezwykłych.
 
17.30 Adventure & Music Meeting
muzyka live: Józef Skrzek / syntezatory / lider SBB
wizualizacja live: VJ Splasz
 
18.25 Człowiek, który lata - marzenie, jakie ma każdy
Yves Rossy / Szwajcaria - to nazwisko symbolizuje zupełnie nowy, ekscytujący rozdział w dziedzinie światowej awiacji. Znany, jako Jet - Man, uznawany za jednego z największych poszukiwaczy przygód naszych czasów, wierzył, że może dorównać mitycznemu Ikarowi i swobodnie szybować w przestworzach. Jego powiedzenie - Prawdziwe latanie, to nie jest latanie w puszce - oddaje całkowicie sposób myślenia o tym, co było i jest dla niego motywacją i wyzwaniem. Ten pionier lotów dwudziestego pierwszego wieku spełnił marzenia ludzi o lataniu, a niezwykła historia pierwszego człowieka, który to naprawdę uczynił, po raz kolejny dowodzi, jak wielka jest siła marzeń, szczególnie tych... niewyobrażalnych.
 
19.40 7 lat, 7 szczytów, 7 kontynentów - Korona Ziemi
Korona Ziemi. Siedem najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach. Na mapach wyglądają niewinnie, ot.... po prostu kropeczki z nazwami... Everest, Elbrus, Piramida Carstensz, Mt. Vinson, Aconcagua, Mt. McKinley, Kilimandżaro. Wejście na każdy z nich, to odrębna historia, bo każdy stawia inne wyzwania. To właśnie ta różnorodność sprawia, że musimy być przygotowani na zdumiewające niespodzianki i mierzenie się z czymś, co bardzo często odbiega od naszych wyobrażeń.
Martyna Wojciechowska / Polska, po siedmiu latach z dużą dawką adrenaliny i ekstremalnej przygody, dołączyła do elitarnego grona zdobywców Korony Ziemi.
 
21.15 Piotr I Uparty
Happening dedykowany Piotrowi Pustelnikowi, tegorocznemu Zdobywcy Korony Himalajów. Zaproszenie do udziału przyjęli m.in.:
Krzysztof Wielicki / himalaista
Peter Hamor / Słowacja / himalaista
Melkart Ball / Bartłomiej Pankau i Jacek Wyskup / zwycięzcy programu Mam Talent /
Uli Jon Roth / Niemcy / gitara / heavy metal /Dawn Road, Scorpions, Electric Sun /
Niklas Turman / Niemcy /gitara / heavy metal
Wojciech Hoffmann z zespołem / gitara / heavy metal / Turbo /
Aleksandra Lepa / szesnastoletnia utalentowana skrzypaczka / i Bogdan Lepa / gitara
Darek Załuski / operator filmowy /
Spotykamy się wieczorem wszyscy! Prezenty dla Piotra mile widziane! Śmieszne, małe, duże,
skromne, praktyczne lub niecodzienne!
 
   ? zakończenie wieczoru  
21 listopada / niedziela  
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi
 
13.35 Długi marsz
Tomek Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż / Polska rozpoczęli w maju tego roku wielką, sześciomiesięczną przygodę, śladami słynnej ucieczki Witolda Glińskiego, polskiego oficera i jego towarzyszy, którzy w 1942 roku uciekli z sowieckiego łagru pod Jakuckiem, przez Mongolię, Tybet i Nepal, do Kalkuty w Indiach. To było dla trzech młodych podróżników ponad sześć tysięcy trudnych i wyczerpujących kilometrów. Pokonując bezdroża Azji, poddali się niezwykle ciężkiej próbie. Nie musieli na szczęście, jak bohaterowie sprzed lat, uciekać do wolności, ale to doświadczenie zmieniło ich. Mogli zrozumieć czym jest prawdziwa odwaga, umiejętność przetrwania i odnalezienia się w świecie, który nie zawsze jest nam przyjazny.
 
14.55 Helikopterem... na Everest
Mamy XXI wiek. Penetrujemy kosmos. Genetycy fabrykują klony. Panoszy się Internet. Czy to oznacza, że czas wielkich pionierów, tu, na Ziemi, minął? Na pewno nie. Udowodnił to Didier Delsalle / Francja, pilot doświadczalny. Jest pierwszym i jedynym, któremu w 2005 roku udało się wylądować helikopterem na szczycie... Everestu. Tym rewelacyjnym wyczynem pokazał, że cały czas możemy odnajdować emocje i atmosferę towarzyszącą pierwszym odkrywcom, i sprawdzić się w realnym świecie. Współczesne "cudo techniki", człowiek i jego apetyt na wielką przygodą, czyli relacja z jedynego lotu na Dach Świata, do stóp Bogini Matki Śniegu. Relacja niezwykła i szczególna, bo lotów rejsowych nikt tam, na szczęście,... nie planuje.
 
16.00 Adventure & Music Meeting
muzyka live: Laboratorium / jazz - rock, funk, fusion
w składzie:
Janusz Grzywacz / syntezatory
Marek Stryszowski / saksofon
Krzysztof Ścierański / bas
Marek Raduli / gitara
Grzegorz Grzyb / perkusja
wizualizacja live: VJ Splasz
 
17.15 77 33 E - południk Komoryn
Wirtualna wycieczka przez Azję z Markiem Zgorzelskim / Polska wzdłuż południka Komoryn. Od Indii przez Himalaje i Tybet, aż na Syberię. Przyroda, naturalne krajobrazy, miasta i ludzie. Poznamy południe Indii, katolicką enklawę Goa, Dekan, Radżastan i pustynię Thar, Czerwone Forty i Taj Mahal, Himalaje, Transhimalaje, Nepal, Bhutan, Sikkim, Mustang, Zanskar, Ladach, góry i pojezierza Tybetu, Jokhang i Kailash - tybetański buddyzm, Kotlinę Tarymską, Gobi, lodowce Ałtaju, panoramę Syberii.
 
18.40 Balonem nad Alpami
Ponad dwieście lat temu człowiek wzniósł się balonem ponad ziemię i odtąd te majestatyczne, powietrzne żaglowce, zdane wyłącznie na łaskę wiatrów, dawały możliwość nieporównywalnego z niczym pokonywania przestrzeni, i było oczywiste, że zapragniemy czegoś więcej, niż tylko poszukiwania niezrównanych widoków. Andrew Elson / Wlk. Brytania jest właśnie jednym z takich sławnych ludzi światowej awiacji i przygody, którego ostatnie dwadzieścia życia zajmowały wielkie, niezwykłe wyprawy balonami. To właśnie on, w 1990 roku, dokonał pierwszego przelotu balonem nad Alpami, a potem loty te powtarzał wielokrotnie szybując nad najwyższymi europejskim górami. To było bardzo inspirujące i szybko świat dowiedział się o innych jego wyczynach i próbach. W 1991 roku pojawił się pod Everestem, a później skonstruował balon, którym człowiek poszybował w kierunku granic kosmosu.
 
19.50 zakończenie festiwalu  
 
 

 | program | goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt |