wielka lekcja geografii
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      Adventure & Music            Meeting


Wielka Lekcja Geografii
18 listopada 2011 r.
Aula Czerwona Wydziału Prawa i Administracji UŁ
ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi

Wyniki szkół uczestniczących w Wielkiej Lekcji Geografii

I miejsce
III LO im. K.K. Baczyńskiego z Białegostoku - zdobyło 51 pkt (17, 17, 17)

II miejsce
II LO im. T. Kościuszki z Kalisza - zdobyło 45 pkt (16, 15, 14)

III miejsce
II LO im. S. Żeromskiego z Tomaszowa Maz. - zdobyło 41 pkt (15, 13, 13)


Wyniki indywidualne testu z Wielkiej Lekcji Geografii

I miejsce
Justyna Czarnowicz
III LO z Białegostoku - zdobyła 17 pkt (1 miejsce w dogrywce)


II miejsce
Krzysztof Nowakowski
III LO z Białegostoku - zdobył 17 pkt (2 miejsce w dogrywce)


III miejsce
Patryk Wróblewski
III LO z Białegostoku - zdobył 17 pkt (3 miejsce w dogrywce)

IV miejsce
Piotr Raczkowski
III LO z Białegostoku - zdobył 17 pkt (4 miejsce w dogrywce)

V miejsce
Agnieszka Putko
III LO z Białegostoku - zdobyła 17 pkt (5 miejsce w dogrywce)

VI - X miejsce
Dominika Jasik
II LO im. T. Kościuszki z Kalisza - zdobyła 16 pkt

Michał Mastalerz
III LO im. T. Kościuszki z Łodzi - zdobył 16 pkt

Dominik Miszczanek
II LO im. S. Żeromskiego w Tomaszowa Maz. - zdobył 15 pkt

Marcel Mortka
ZSZ nr 2 im. dr A. Troczewskiego z Kutna - zdobył 15 pkt

Patrycja Kaczmarek
II LO im. T. Kościuszki z Kalisza - zdobyła 15 pkt

 

Temat wykładów: "Geograficzne wyspy - polifonia znaczeń"

Wykład 1: "Miasto jako wyspa ciepła"
Czynniki kształtujące klimat we wnętrzu miast: radiacja, termika budynków, ciepło sztuczne, ewapotranspiracja, turbulencyjny transport ciepła, pole wiatru. Struktura czasowa i przestrzenna miejskiej wyspy ciepła. Przypadki ekstremalne. Wpływ miasta na klimat odczuwalny.

Wykładowca:

 

dr Jan Degirmendžić / Uniwersytet Łódzki

Absolwent geografii, specjalności meteorologia i klimatologia, na Uniwersytecie Łódzkim. W 1998 roku uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie geografii na podstawie pracy Wpływ Wyżu Azjatyckiego na temperaturę powietrza na powierzchni izobarycznej 850 hPa nad Europą i został zatrudniony w Katedrze Geografii Fizycznej UŁ. W 2001 roku -korzystając ze stypendium Fulbrighta - odbył staż naukowy w National Oceanic and Atmospheric Administration w Waszyngtonie.
Zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach wpływu aktywności Słońca na klimat Ziemi, problematyce współczesnych trendów temperatury powietrza w Polsce i Europie oraz ich uwarunkowaniach cyrkulacyjnych. Szczególną uwagę poświęca też analizie długofalowych zmian aktywności oraz struktury przestrzennej górnotroposferycznych prądów strumieniowych.
Od 2004 roku jest członkiem zarządu łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geofizycznego oraz należy do Europejskiego Towarzystwa Meteorologicznego.

 Wizualizacja: Elisabeth Duda - "Paryż z innej perspektywy"  

 

Elisabeth Duda / Francja / Polska

Jej dwie ojczyzny, to Francja i Polska, czy też Polska i Francja. Kolejność nie ma tu żadnego znaczenia, bo z obiema ojczyznami łączą ją niezwykle silne, emocjonalne więzi. Dorastała we Francji. Tam zdała maturę i zapisała się na studia na Wydziale Stosunków Międzynarodowych w Paryżu. Po dwóch latach nie była jednak pewna, czy tego właśnie chce. Zafascynowana sztuką fotografii i filmem, a szczególnie dziełami Krzysztofa Kieślowskiego, przyjechała do Polski, by tutaj rozpocząć studia na Wydziale Operatorskim w słynnej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Prof. Henryk Kluba, ówczesny rektor uczelni, namówił ją jednak na studia na Wydziale Aktorskim. I tak Elisabeth, po czterech latach, została pierwszym obcokrajowcem, który ten wydział ukończył i uzyskał tytuł zawodowego aktora. Pozostaje wierna temu zwodowi do dziś. W pracy jest perfekcjonistką kierującą się temperamentem, doskonałym wyczuciem roli i analizą psychologiczną postaci, w którą wciela się, bo jak często podkreśla: - Lubi zachowywać się jak archeolog i psycholog jednocześnie, "grzebać" w postaci tak mocno, aż dowie się kim była i kim jest, i jak wygląda jej postrzeganie świata, a kiedy jest na scenie stara się, by występ był bardziej kreacją, niż relacją - . Poza sceną pozostaje zawsze sobą, charyzmatyczną i niepoprawną altruistką .W Polsce m.in. znana z udziału w popularnym programie telewizyjnym "Europa da się lubić". W 2005 roku otrzymała od Ministra Kultury nagrodę "Piękniejsza Polska" za dwujęzyczny film dokumentalny "60 minut dookoła Polski". Stara się zawodowo i prywatnie stosować w życiu dewizę jej ulubionej aktorki Isabelle Adjani: - "Nie jestem tutaj po to, żeby powielać przeciętne dokonania dla przeciętnej wrażliwości. Jestem tu, aby wzruszać, destabilizować i kruszyć najsilniejszych, żeby dali unieść się temu, co mają w sobie najbardziej lirycznego." … Pewni ludzie mówili mi: - Jeśli będzie Pani dalej grać tak emocjonalnie, umrze Pani "wypruwając sobie flaki". Ja jednak myślę zupełnie inaczej.

Wykład 2: "Tybetańczycy - wyspa etniczna Dachu Świata"

Tybet położony na znacznych wysokościach nad poziomem morza i otoczony wysokimi górami, przez długi czas był izolowany od terenów otaczających, stanowiąc barierę osadniczą. Ludność zamieszkująca tak mało korzystne pod względem warunków naturalnych obszary wytworzyła swoją kulturę, tradycje i zwyczaje typowe dla tego regionu, odróżniające Tybetańczyków od innych grup narodowościowych i etnicznych zamieszkujących otaczające tereny. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną zagadnienia dotyczące kultury, religii i życia codziennego Tybetańczyków w niezwykle trudnych warunkach środowiskowych.

Wykładowca:

 

dr Elżbieta Papińska / Uniwersytet Łódzki

Geograf i podróżnik, adiunkt w Katedrze Geografii Fizycznej UŁ. Autorka i współautorka ponad 80 prac naukowych i popularnonaukowych m.in. z zakresu geografii fizycznej kompleksowej, ekofizjografii, sozologii, hydrografii, geoturystyki. Współautorka podręczników: Geografia fizyczna - zakres rozszerzony - dla szkół średnich i Geografia urbanistyczna - dla studentów szkół wyższych. Współautorka kilkudziesięciu arkuszy map sozologicznych i hydrograficznych. Organizatorka wypraw i warsztatów geograficznych m.in. do Chin, Tybetu, Islandii, USA, RPA, Lesotho, Swazilandu, Namibii i Botswany. Uczestniczka wypraw do Turcji i wielu krajów europejskich. Pilot wycieczek zagranicznych. Autorka ponad 10 indywidualnych wystaw fotograficznych. Jest członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej i Nautologicznej oraz wiceprzewodniczącą Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

 Wizualizacja: Basil Pao - "Odcienie Tybetu"

 

Basil Pao / Chiny / Hong Kong

Urodził się w Hong Kongu, kształcił się w Anglii i w Art Center College of Design w Los Angeles. Po krótkiej praktyce w CBS Corporate Design Group zaczął pracę w Atlantic Records, w Nowym Jorku. Przed ukończeniem 21-ego roku życia otrzymał pierwszą nominację do nagrody Grammy za projekt albumu "Is it in" saksofonisty Eddie'ego Harrisa. Kolejne siedem lat, to czas sukcesów zawodowych. Pracował wtedy jako dyrektor artystyczny w branży muzycznej w Stanach Zjednoczonych i Europie projektując okładki albumów i kampanie reklamowe dla wielu wytwórni płytowych, w tym dla Polygram, ECM, Verve, Island, Sire i Warner Brothers Records. Pracował z różnymi artystami. Z jednym z Beatlesów George'em Harrisonem, gigantami jazzu takimi, jak Bill Evans, Keith Jarrett czy Pat Metheny, oraz członkami Monty Pythona. To właśnie pracując nad projektem książki i promocją filmu "Żywot Briana" po raz pierwszy spotkał Michaela Palina. To spotkanie zmieniło całe jego życie. Zrezygnował z pracy jako Senior Art Director w Warner Brothers Records i wrócił do Hong Kongu. Przez następne kilka lat szukał swojej nowej drogi. Między innymi był dyrektorem artystycznym w filmie Stevena Spielberga "Indiana Jones i świątynia zagłady", a później był autorem specjalnej sesji zdjęciowej i asystentem reżysera Bernardo Bertolucciego podczas realizacji "Ostatniego cesarza", gdzie pojawił się też na ekranie wcielając się w postać księcia Chuna - regenta i ojca młodego cesarza. Wystawa jego prac z planu filmowego otrzymała znakomite recenzje, objechała Azję i Europę, a zdjęcia publikowano na całym świecie. Ogólnoświatowy sukces filmu spowodował, że ugruntował swoją pozycję jako zawodowy fotografik. W 1988 r. towarzyszył Michaelowi Palinowi i jego ekipie podczas wyprawy z Hong Kongu do Szanghaju w związku z serialem BBC "W 80 dni dookoła świata". Był autorem zdjęć do książki pod tym samym tytułem. To był początek dwudziestoletniej letniej współpracy z Palinem, z którym dotarł do najodleglejszych zakątków świata i opublikował książki oparte na dokumentalnych serialach "Od bieguna do bieguna z Michaelem Palinem", "Wokół Pacyfiku z Michaelem Palinem", "Przygoda Michaela Palina śladami Ernesta Hemingwaya", "Sahara", "Himalaje" i "Nowa Europa", które okazały się bestsellerami. Jest również autorem uznanych przez krytykę "Rąk" wydanych w sześciu językach, i "China Revealed", gdzie opisuje i wizualizuje swoimi znakomitymi zdjęciami każdą prowincję i większe miasta Chin. Jego ostatnia książka i wystawa "Yi'Jing - Book of Changes - the Great Walls of China" z 2010 roku, zawierają abstrakcyjno-ekspresjonistyczne fotogramy, przybliżające inną stronę jego zainteresowań.

Wykład 3: "Tajwan - na styku płyt tektonicznych"

Położona na styku dwóch płyt tektonicznych wschodnioazjatycka wyspa Tajwan jest obszarem, w którym dynamika i tempo zmian powierzchni ziemi należą do najwyższych na świecie. Krajobraz wyspy kształtują z jednej strony ruchy tektoniczne, w tym trzęsienia ziemi, z drugiej gigantyczne osuwiska i katastrofalne wezbrania inicjowane podczas tajfunów. Ich skutkiem jest między innymi powstanie spektakularnych form rzeźby, w tym niesamowitej doliny Taroko, która miejscami przyjmuje postać głębokiej na kilkaset metrów gardzieli skalnej.

Wykładowca:

 

prof. zw. Piotr Migoń / Uniwersytet Wrocławski

Dyrektor Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego od 2008 r. Kierownik Zakładu Geomorfologii IGiRR UWr. do 2002 r. Przez cały okres pracy zawodowej związany z Instytutem Geografii i Rozwoju Regionalnego, początkowo jako asystent-stażysta (1989-1990), potem kolejno asystent (1990-1995), adiunkt (1995-2002), a od jesieni 2002 profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2009 r. uzyskał tytuł naukowy profesora.
W latach 1997-2001 pełnił funkcję Sekretarza International Association of Geomorphologists (IAG) - międzynarodowego stowarzyszenia geomorfologów, afiliowanego przez International Union of Geological Sciences and International Geographical Union, w 2009 wybrany na stanowisko Wiceprezydenta IAG na kadencję 2009-2013. W latach 2005-2008 Prezes Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich. Od 1998 pełni funkcję Sekretarza Redakcji "Czasopisma Geograficznego" - kwartalnika naukowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a od 1992 jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej i Olimpiady Nautologicznej. Jest również członkiem Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich, Polskiego Towarzystwa Geograficznego, rad naukowych Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych.
W 1995 uzyskał stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, w 1998 nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za monografię "Crystalline Rock Inselbergs in Southwestern Poland. Origin and Palaeoenvironmental Significance", a w 2007 nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za monografię "Granite Landforms of the World". Stypendysta Royal Society na uniwersytecie w Oxfordzie w latach 1996-1996 oraz Komisji Fulbrighta na uniwersytecie w Santa Cruz (Kalifornia) w roku 2003.

 Wizualizacja: Ola Rychlik i Artur Traczyk - " Indonezja - bliższa znajomość"

 

Ola Rychlik i Artur Traczyk / Polska

Do roku 2009, w którym zrodził się pomysł podróży "Świat pod stopami", mieszkali w Warszawie i pracowali w korporacjach. Nie wyobrażali sobie jednak, że tak ma wyglądać ich życie. Nie są profesjonalnymi podróżnikami. Po prostu bardzo lubią podróżowanie i poznawanie nowych miejsc, ludzi i odmiennych kultur. Ale do działań i przygotowań najbardziej mobilizowała ich myśl, że mogą objechać świat dookoła. Prawie każdy przecież marzy, że będzie mógł to zrobić. Plany powstawały dosyć szybko, ale od razu były bardzo konkretne. Wyznaczyli sobie rok na okrążenie Ziemi i zakreślili tylko zarys trasy. Zrezygnowali z pracy i w lipcu 2009 roku wyruszyli z Warszawy w kierunku Azji. Przemieszczali się korzystając ze wszystkich możliwych środków transportu, najczęściej koleją, autobusami, łodziami, motorowerami, rowerami, promami, unikając, gdy było to tylko możliwe, latania samolotami, bo z założenia zamierzali poruszać się drogami lądowymi, by jak najwięcej miejsc zobaczyć i poznać. Często był to po prostu autostop i korzystanie z okazji. Przez rok odwiedzili wiele krajów: Rosję, Chiny, kraje Azji Południowo-Wschodniej, Australię i Nową Zelandię. Sześćdziesiąt siedem tysięcy kilometrów i doświadczenia, jakich może dostarczyć tylko taka wyprawa. Poznali mnóstwo ciekawych i życzliwych ludzi, zaglądali za furtki i bramy domostw, przyglądali się życiu i codzienności mieszkańców miast i wiosek odwiedzanych krajów, dla których szacunek dla innych i wartości, o które w dzisiejszym świecie coraz trudniej, są najważniejsze. Zapamiętają na zawsze tę podróż, bo podróże życia nigdy nie są przecież zapominane..

 

Lista szkół biorących udział w Wielkiej Lekcji Geografii 2011
1. Anagra - Łódź
2. I LO - Kluczbork
3. I LO - Koluszki
4. I LO - Łańcut
5. I LO - Łask
6. I LO - Ostrów Wlkp.
7. I LO - Włoszczowa
8. I LO (PUL) - Kutno
9. II LO - Kalisz
10. II LO - Swarzędz
11. II LO - Konin
12. III LO - Łódź
13. III LO - Bełchatów
14. IV LO - Białystok
15. IX LO - Łódź
16. Kat. LO - Chełmno
17. Klasyczne LO - Skierniewice
18. Liceum Akademickie - Toruń
19. LO im. F. Chopina - Sochaczew
20. LO im. J. Iwaszkiewicza - Sochaczew
21. LO im Zana - Pruszków
22. LO Spółdzielni Oświatowców - Ostrów Wlkp.
23. Pijarskie LO - Łowicz
24. Technikum nr 2 - Płock
25. VI LO - Łódź
26. VI LO - Bełchatów
27. XII LO - Wrocław
28. XIX LO - Warszawa
29. XLII LO - Łódź
30. XXI LO - Łódź
31. XXIV LO - Łódź
32. XXVI LO - Łódź
33. XXXII LO - Łódź
34. XXXV LO - Łódź
35. ZDZ Centrum Kształcenia - Kutno
36. Zespół Szkół CKP - Grubno
37. ZSE i EL. - Radomsko
38. ZS - Pajęczno
39. ZS nr 4 - Azory-Kutno
40. ZS nr 4 LO - Płock
41. ZS Stow. Rodzin Kat. - Chorzów
42. ZSP nr 2 - Koluszki
43. ZSP nr 5 - Łódź
44. ZSP nr 21 - Łódź
45. ZSZ nr 1 - Zduńska Wola
46. ZSZ nr 2 - Płock
47. III LO - Lublin
48. LI LO - Warszawa
49. LO Stow. Oświatowców Pol. - Płock
50. Prywatne LO - Piaseczno
51. ZSO i Policealnych - Wysokie Mazowieckie
52. II LO - Białystok
53. III LO - Wrocław
54. I LO - Kutno
55. I LO - Siedlce
56. Katolickie LO - Łódź
57. XXXIII LO - Łódź
58. ZS nr 1 - Milanówek
59. ZS nr 1 - Zgierz
60. ZSP - Kleszczów
61. ZSP nr 4 - Łowicz
62. ZSP nr 10 - Łódź
63. ZSP nr 13 - Łódź
64. ZS Plastycznych - Łódź
65. ZSZ nr 1- Strzelce Opolskie
66. ZSZ nr 2 - Kutno
67. III LO - Białystok
68. I LO - Łowicz
69. I LO - Olesno
70. II LO im. J. Kochanowskiego - Bełchatów
71. Katolickie LO - Kutno
72. VIII LO - Łódź
73. XV LO - Łódź
74. XXIX LO - Łódź
75. XXX LO - Łódź
76. ZS Ogrodniczych - Ostrów
77. ZSZ nr 3 - Skierniewice
78. II LO - Tomaszów Maz.
79. ZSO - Opoczno
80. V LO - Białystok
81. ZS nr 1 - Siedlce
82. I LO - Węgrów
83. I LO - Chełm
84. I LO - Sieradz
85. ZS nr 6 - LO - Płock

 

 

 | program | goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt |