goście festiwalu
      home
      festiwale
      program
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      kronika
      wielka lekcja geografii
      wielka włóczęga
      informacje
      kontakt
      Adventure & Music            Meeting
     
 

Aleksander Adamus / Polska

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnik PromoAfryka, tegorocznej uniwersyteckiej wyprawy naukowej do Etiopii i odbywającego się w tym samym czasie 13. Światowego Kongresu Zdrowia Publicznego w Addis Abebie. Lubi podróże autostopem. Przez pięć lat zebrało się ponad sześćdziesiąt tysięcy kilometrów prowadzących na krańce Europy i dalej. W 2005 roku rowerem wybrał się z Wrocławia do Rzymu. Uczestnik wyprawy "Autostopem ku Wolności". Autor trzech artykułów o tematyce podróżniczej, w tym dwóch o Anadolyu Vermencegiz, quasi-rewolucyjnym ruchu społecznym w Turcji, które pozostają jedynymi polskojęzycznymi publikacjami w całości poświęconymi zagadnieniu, tak ważnemu dla oblicza współczesnej Turcji. Współautor artykułów publikowanych na stronie wyprawy "Autostopem ku Wolności" oraz wystawy fotografii z wyprawy przygotowanej we współpracy z Powiatem Bełchatowskim.

Paweł Bartnik / Polska

Doświadczony autostopowicz. Ponad sto tysięcy kilometrów w trzy lata, co jest naprawdę znakomitym osiągnięciem. Bełchatowianin studiujący we Wrocławiu, w Politechnice Wrocławskiej.
Pomysłodawca i współorganizator cyklicznego Ogólnopolskiego Zlotu Autostopowiczów oraz Autostopowego Sylwestra. Założyciel drugiego pod względem wielkości forum autostopowiczów autostopik.pl. Uczestnik wyprawy "Autostopem ku Wolności", współautor artykułów publikowanych na stronie wyprawy oraz wystawy fotografii z wyprawy przygotowanej we współpracy z Powiatem Bełchatowskim.

     
 

Linda Bortoletto / Francja

Pierwsze marzenie, koniecznie zostać pilotem myśliwca. Badania lekarskie wykluczają taką możliwość. Linda zdaje jednak egzamin do Wyższej Szkoły Lotnictwa. Szybko odkrywa, że oficer do spraw informacji po ukończeniu studiów, to zawód nie przystający do jej oczekiwań. Opuszcza szkołę i wstępuje do Żandarmerii. Tak oto z pilota staje się kapitanem Żandarmerii. Wkrótce zaczyna pracę. Cztery lata na kierowniczym stanowisku, wiele misji operacyjnych, potem Ministerstwo Finansów. Praca bardzo ciekawa, ale jakże odległa od jej pierwszych pragnień i marzeń o szalonej przygodzie. Najlepszym lekarstwem na znużenie codziennością jest ucieczka w świat. Nepal, Tanzania, Czarnogóra, Sycylia. Coraz częściej zaczyna odczuwać brak wolności, skutek ograniczeń wynikających z codziennych obowiązków. Potrzebuje oderwania się od tego, co wypełnia jej dotychczasowe życie. Podejmuje decyzję. Odrzuca całkowicie tak zwane racjonalne myślenie i poddaje się biegowi wydarzeń. Porzuca pracę. Czuje, że podróżowanie, przyroda, ludzie, będą najważniejsi, i czeka ją nowe ciekawe życie. Dwie, kilkumiesięczne podróże na Kamczatkę i Alaskę, dały jej pewność, że dokonała dobrego wyboru.

 
 
 
 
     
  Mickaël Brangeon / Francja

Wkrótce, mając zaledwie trzydzieści siedem lat, będzie świętować dziesięciolecie wyboru jakiego dokonał w życiu. Dziesięć lat wolontariatu, eksploracji, obserwacji natury i poznawania wzajemnych związków. Udział w dwóch nadzwyczajnych projektach, przygotowywanych konsekwentnie i wytrwale przez miesiące. Nadzwyczajnych, bo jakże nazwać dwudziestosześcio i dwudziestoośmiomiesięczną obecność w dzikich terytoriach Quebecu, w północnej Kanadzie po to, by obserwować przede wszystkim wilki i ich życie. Samotnie, w izolacji, z dala od cywilizacji. To były prawdziwe wyzwania. Przeżyć. Przetrwać kolejny dzień. Lepiej zrozumieć świat wokół nas. Lepiej zrozumieć siebie.
Powroty do tzw. normalności nie były łatwe. Ale tym, czego doświadczał dzielił się ze wszystkimi, którzy tego pragnęli. Szczególnie zależało mu na dotarciu do ludzi młodych. Po zakończeniu projektów organizował spotkania w szkołach, w których uczestniczyło ponad trzydzieści tysięcy uczniów mogących poznać jego nieprawdopodobną historię. - Niech kolejnych dziesięć lat będzie podobnych, jeżeli tak wiele mogę otrzymać - podkreśla podczas spotkań, przygotowując się do nowych projektów.
     
 

Anna Bunikowska / Polska

Od roku jest już lekarzem weterynarii poświadczonym odpowiednim dyplomem. Jednego jest pewna. To nie jest tylko zawód. To coś o wiele ważniejszego. Specjalizuje się w chirurgii i chciałaby pracować w ośrodkach pomocy dzikim zwierzętom na całym świecie. Szczególnie pokochała ornitologię. Próbując opisać swoje pasje mówi o sobie najczęściej: fotograf amator, pisarka grafomanka, pożeracz książek. W Warszawskiej Akademii Tanga Argentyńskiego już cały rok poznaje smak prawdziwego tanga i jak niespodziewanie okazało się, ten taniec, poza jazdą na łyżwach, stał się kolejną, wielką miłością.

Tomek Marchewka / Polska

Tegoroczny absolwent medycyny weterynaryjnej na SGGW. Opieka nad zwierzętami gospodarskimi i praca "w terenie", tak w przyszłości zamierza wykorzystać swoją wiedzę. Rowerzysta nie znający "końca sezonu", motocyklista bez pamięci zakochany w "swojej Afryce", czyli Hondzie Africa Twin, zapalony łyżwiarz i biegacz długodystansowy. Od dzieciństwa zafascynowany wędrówkami po górskich szlakach, obserwowaniem przyrody i fotografią.

Ich wspólną pasją są podróże. Te autostopem, dalekie i nieprzewidywalne, podczas których można uciec od cywilizacji, są dla nich najcenniejsze. Najlepiej czują się z namiotem na plecach i mapą w ręku wędrując w nieznane. I im dalej od kurortów i "miejsc, które trzeba zobaczyć", tym lepiej. Uwielbiają tango, koncerty rockowe, kawę i koty. W przyszłym roku wyruszają w podróż dookoła świata, która będzie mieć swój początek. I to jedno jest pewne, bo reszta pozostaje dziś wielką, nieznaną przygodą, która kiedyś będzie mieć swój koniec.

     
 

Łukasz Długowski / Polska

Dziennikarz - freelancer. Współpracował z tygodnikami Polityka i Wprost, dziennikiem Rzeczpospolita, Polskim Radiem Poznań. W Turcji był korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej. Lubi przygodę i wyzwania, bo jak mówi, jest genetycznie uzależniony od miejsc niepopularnych i tego, co często uważamy za niemożliwe do realizacji.
W Chile przez pewien czas był rybakiem, w Patagonii już był prawie gotów zostać "gaucho". Finlandia, bardziej precyzyjnie Laponia, skłoniły go do włóczęgi po mokradłach i dzikich ostępach, co w pewnym stopniu mogło być przygotowaniem do realizacji w 2012 roku projektu Tracking Nansen Expedition, próby samotnego przejścia pięciuset kilometrów na nartach przez Norwegię, śladami polarnika i społecznika Fridtjofa Nansena, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, który dokonał pierwszego przejścia Grenlandii, poprowadził trwającą trzy lata wyprawę na Biegun Północny, uratował około pięćset tysięcy osób przed śmiercią w obozach jenieckich. Łukasz obiektywnie poniósł porażkę. Subiektywnie - było to najważniejsze doświadczenie jego życia, które uświadomiło mu, co naprawdę jest ważne oraz gdzie są granice poświęcenia i ryzyka, i jak wyznaczanie granic, popełnianie błędów, porażki, mogą czasami być bardziej pożyteczne, niż osiągnięcie założonego celu.

     
  Gilles Elkaim / Francja

Wybitna postać francuskiego świata eksploracji. Z wykształcenia fizyk nuklearny. W latach 1983 - 1992 wykładał fizykę między innymi na uniwersytetach w Grenoble i Sydney. W 1984 roku pozostawia komfortowe życie i wyjeżdża na Grenlandię. Szybko dostosowuje się do innego życia, we wspólnocie z rdzennymi mieszkańcami tej ziemi. Uczy się od nich jak polować, łowić, prowadzić psie zaprzęgi, przetrwać w nieprzyjaznym otoczeniu. To był ważny rok, bo zmienił całkowicie jego spojrzenie na świat i ludzi. To, co dla olbrzymiej większości jest trudne do zaakceptowania, dla niego jest fascynujące i pociągające. Żar pustyni i chłód Arktyki nie przerażają go, a odległe kultury, życie na marginesie świata i umiejętność przetrwania tam są tym, co chciałby lepiej poznać i badać. Australia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Nepal, Indie, ponownie Grenlandia, Afryka Zachodnia, Syberia, Mongolia, Quebec, Labrador, Nowa Funlandia. Tam dotarł przez trzynaście lat. Pieszo, konno, na rowerze, na wielbłądach, kajakiem, z psimi zaprzęgami. Najczęściej samotnie. Sprawdzał swoje możliwości, siłę charakteru i zdolność adaptacji do ekstremalnych warunków. W 2000 roku wyruszył w podróż podróży. Dokonał, jako pierwszy człowiek, niesamowitego wyczynu. Samotnie, przez cztery lata, pokonywał pieszo lub przy pomocy kajaka drogę powyżej koła podbiegunowego. Z Nordkapu w Norwegii, do  cieśniny Beringa. Dwanaście tysięcy najcięższych, ale wymarzonych kilometrów w jego życiu. Jest autorem dwóch znanych książek i dziesiątków artykułów publikowanych m.in. w Le Monde, L'Express, Le Figaro, Le Télégramme, Ouest France, Grands-Reportages, Géo, Herald Tribune, La Repubblica, New Scientist, Science, Gentleman, New Look. Wielu filmów i reportaży dla Canal +, TF1, France2, Voyage, RTBF, National Geographic Channel, ORT, NTV, RTR, RTL, RBO, Radio Russie, Radio Mayak, Europa FM, La Voix de la Russie, Radio Suisse Romande, Radio 24.
Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, uhonorowany m.in.: Złotym Medalem Towarzystwa Geograficznego i tytułem Człowiek Przygody Roku w Rosji, przyznaniem Grand Prix za zwycięstwo w Polartec Challenge w 2000 roku w USA. Od 2006 roku jest dyrektorem Obozu Arktyka w Finlandii, gdzie można naprawdę zbliżyć się do natury i poznać północ omijając turystyczne szlaki.
     
 

Cédric Gras / Francja

Uwielbia literaturę, sport, wspinaczkę i niecodzienne wyprawy, ale jako geograf z wykształcenia jest zafascynowany odległymi regionami, ich mieszkańcami i życiem, gdzieś na obrzeżach cywilizacji. Pociągał go świat przygody i ekstremalnych doświadczeń. Dość szybko odnalazł się pośród ludzi gór, we wspinaczkowym światku, gdzie nabierał wprawy i praktyki podczas pierwszych wejść w górach Francji. Dojrzewał jako alpinista, co dało mu możliwość udziału w wyprawach w Himalaje i masywy Środkowej Azji w Kazachstanie i Kirgistanie. W 2002 roku konno i pieszo pokonał trasę z Ułan-Bator do Lhasy, a następnie do Nepalu. Podróż trwała kilka miesięcy i było to kolejne ważne doświadczenie w jego życiu. Poszerzał swoje zainteresowania na inne rejony, podróżując po Ameryce Południowej, ponownie po Azji, by zupełnie niespodziewanie odkryć dla siebie Rosję, gdzie studiował i pracował przez ponad sześć lat. Rosja, a szczególnie Daleki Wschód Rosji, okazała się najbardziej niezwykłym i inspirującym dla niego miejscem, gdzie podróżny pod koniec wyprawy ma więcej pytań, niż odpowiedzi. Biegła znajomość rosyjskiego pozwala mu znacznie lepiej rozumieć ten olbrzymi kraj, czego efektem była znakomita książka o Władywostoku, w którym mieszkał cztery lata. Przebył pieszo i stopem całą Syberię Daleko-Wschodnią Rosji i Azję Środkową. W lutym 2013 roku zostanie opublikowana jego kolejna książka o Rosji. Obecnie pracuje na Ukrainie i przygotowuje się do realizacji nowego projektu.

     
  Kamil Iwankiewicz / Polska

Nauczyciel akademicki, politolog, doktor nauk ekonomicznych, pasjonat sportów wodnych, instruktor nurkowania, specjalista w nurkowaniu jaskiniowym i głębinowym, alpinista, grotołaz i wulkanolog. Pionier nurkowania w jeziorach gór wysokich. Rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim. Twórca projektów "Nurkowanie na wulkanie" oraz "Korona Jezior Ziemi". Organizator wypraw, których celem była eksploracja jezior w Himalajach, Andach, Kordylierach i Alpach, gdzie oprócz nurkowania i wyczynu o charakterze sportowym, prowadzone są badania i eksperymenty z dziedziny limnologii, glacjologii oraz fizjologii człowieka. Autor reportaży, które ukazały się w wielu magazynach tematycznie związanych z nurkowaniem i outdoorem. Bardzo interesuje go również antropologia i archeologia podwodna. Jak gdyby dla zachowania równowagi fascynują go wyprawy w rejony pustynne, gdzie o wodę bardzo trudno.
     
  Arek Niewiadomski / Polska

Rocznik 1978. Podróżnik od dziecka, głównie za sprawą przeziębień, które zwalczał na licznych koloniach i obozach. Geograf z zamiłowania i zawodu, zapalony gleboznawca. Wychowany na piechura z racji dorastania na Podkarpaciu. Zafascynowany Polską zgodnie z powiedzeniem "cudze chwalicie…". Ogromną ciekawość świata wyniósł z książek, a przede wszystkim z muzyki, która prowadzi go w najdalsze miejsca naszej planety. Miłośnik ginących kultur i obrzędów bez względu na przynależność etniczną, religijną czy społeczną. Urzeka go piękno świata i jego różnorodność. Umie znaleźć się w każdej sytuacji z uwagi na łatwość nawiązywania kontaktów. Sam, w grupie, w zatłoczonym mieście, w dziewiczych ostępach, zawsze czuje się tak samo dobrze i liczy na to, że za rogiem ulicy czai się jakaś przygoda, w której można by uczestniczyć.
     
 

Carine Nonnenmacher / Francja
Showkat Ali Barcha / Indie

Carine pracuje we Francji w firmie Gedeon, założonej w 1994 roku, produkującej corocznie prawie siedemdziesiąt godzin programów audiowizualnych dla telewizji i komercyjnych klientów. Jest producentem filmów o tematyce eksploracyjnej, podróżniczej, poruszających zagadnienia ochrony środowiska i dziedzictwa kulturalnego we wszystkich zakątkach świata. Gedeon otrzymał prawie dwieście pięćdziesiąt ważnych nagród na międzynarodowych festiwalach.
Showkat po ukończeniu studiów przeniósł się do Ladakhu, regionu w północnych Indiach, odwiedzanego często przez turystów i grupy trekkingowe. Wykształcenie i dotychczasowe doświadczenia umożliwiły mu podjęcie pracy w charakterze zawodowego przewodnika. Jest także agentem przygotowującym wyprawy trekkingowe ciągnące przez Ladakh, w Himalaje, do bazy pod Everestem i pod Annapurnę.
W 2008 roku zrealizowali dla Gedeon Programmes godzinny film "Wielkie przejście Ladakhu", dokumentujący ich wspólną podróż po tym rejonie Indii.

     
 

Jakub Sarata / Polska

Fotografik, góral, biegacz, podróżnik, poszukiwacz przygód. Trekking jest dla niego najlepszą formą zwiedzania świata, bo jak przyznaje: - Na rowerze nie jeździ aż tak dobrze, na razie. Nie da się biegać z dużym plecakiem. A szkoda. No, a z samochodu niczego nie da się naprawdę zobaczyć.
- Jeśli nie podoba ci się tam, gdzie jesteś, rusz się. Nie jesteś drzewem. Tak mówi, tak myśli, i tak czyni. Doskonale rozumie, że każdy z nas potrzebuje wyzwań, a świat dostarcza nam ich, na szczęście, wystarczająco dużo, i trzeba tylko chcieć. Wyzwanie zawsze jest dla niego przygodą, która pomaga wyrwać się z codziennej rutyny i nadać inny sens życiu. Dlatego wyznacza sobie ambitne cele, bo chociaż wydaje się, że wtedy nie jest łatwiej, to ostatecznie otrzymuje o wiele więcej, niż oczekuje. Pochodzi ze Szczawnicy. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Od ponad roku, razem z Adamem Pliszyło, tworzą PhotShot - Fotografia. Realizuje podróżniczy projekt "Adventure: Globe", którego pierwszą część, samotny trawers Islandii - Iceland Adventure 2012, zakończył w sierpniu tego roku.

 
     
  Ireneusz Sobota / Polska

Glacjolog, hydrolog, badacz polarny, doktor - pracownik naukowy w Instytucie Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu glacjologii, hydrologii, kriologii i innych nauk geograficznych. Odbył kilka zagranicznych staży i pobytów naukowych , między innymi w Anglii, na Uniwersytecie w Zurichu oraz w Instytucie Śniegu i Lawin w Davos w Szwajcarii. Wyniki swoich badań prezentował na wielu naukowych konferencjach krajowych i zagranicznych, m.in. w Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Izraelu i we Włoszech. Brał udział w dwudziestu trzech wyprawach naukowych na Spisbergen (kilkunastoma z nich kierował) oraz w inne rejony świata, m.in. do Stacji im. Arctowskiego w Antarktyce i wyprawie speleologicznej na wyspę Madre de Dios na południowym Pacyfiku w Chile. Od wielu lat jest kierownikiem Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zlokalizowanej na północno-zachodnim Spitsbergenie. Uczestniczył w pracach badawczych oraz kilku naukowych projektach narodowych i międzynarodowych. Przez wiele lat był sekretarzem Klubu Polarnego PTG oraz członkiem Komitetu Badań Polarnych PAN, jest również członkiem International Glaciological Society. W kraju prowadzi systematyczne badania zlodzenia dolnej Wisły i związanego z tym zagrożenia przeciwpowodziowego, a także badania hydrologiczne rzek i jezior Polski. Jest specjalistą z zakresu technik GPS. Szczególnie zainteresowany jest prowadzeniem badań związanych z wszelkiego rodzaju zjawiskami.
     
  Maciej Tarasin / Polska

Jest człowiekiem wiosła i rzeki od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od pokonywania dzikich rzek Polski. Ale przecież na świecie jest tyle wspaniałych, dzikich, i kuszących rzek. W 2008 roku wyruszył z przyjaciółmi do Kanady, na Nahanni. Pokonali wtedy czterysta dwadzieścia siedem kilometrów, w tym cztery wspaniałe kaniony. Niestety, wodospad Virginia Falls był nie do przebycia i byli zmuszeni obejść go. Spływ Omo, w grudniu 2008 roku, z Gibe Bridge do Mui Junction, był jedną z ostatnich przepraw tą afrykańską rzeką przed dokończeniem budowy, która zmieni ją całkowicie. W kolejnych planach pojawia się Ameryka Południowa. Powstaje tratwa własnej konstrukcji mająca sprostać boliwijskiej Rio Tuichi, płynącej przez Park Narodowy Madidi. Było mnóstwo adrenaliny z powodu nieprzewidywalnych w skutkach spotkań z poszukiwaczami złota i samej rzeki, która zmusiła uczestników wyprawy w kanionie Puerta del Sol do walki o przetrwanie i uratowanie tratwy, poddanej najcięższym próbom. To był jednak dopiero przedsmak tego, co przygotowała dla trzyosobowej polsko - boliwijskiej wyprawy Rio Altamachi. Obfitująca w progi do czwartego stopnia rzeka pokazała swoją moc. Przez osiem dni toczył się zażarty bój, by pokonać tysiącmetrowe przewyższenie i wpisać się w historię eksploracji, po raz pierwszy spływając diabelską Rio Altamachi. Październik 2011 roku. Próba pierwszej w historii przeprawy z Ciudad Yari do Araracuary rzeką Yari, w Kolumbii. Rzeka nie puściła. Wypadek w kanionie El Tiburon zatrzymał wyprawę. Po poszukiwaniach i brawurowej akcji sił powietrznych Kolumbii, uczestników wyprawy ewakuowano helikopterami Blackhawk.
Napis The end nie pojawi się teraz. Rzeki czekają.
     
  Adam Wiśniewski / Polska

Wychował się na rowerze. Jeszcze jako mały chłopak, z rodzicami i Warszawskim Klubem Rowerowym UKTR Vagabundus, podróżował po Europie środkowej i wschodniej. Kiedy dorastał ruszył na zachód starego kontynentu, by po latach, już z odpowiednim doświadczeniem, ruszyć daleko w świat i przejechać na rowerze mongolskie stepy, sawanny Wschodniej Afryki i Peruwiańskie Andy. Właśnie wrócił z wyprawy TransOceania eXpedition 2012, czyli rowerowej podróży po Nowej Zelandii, Tasmanii i Australii. W osiemdziesiąt dziewięć dni pokonał ze swoim zespołem zielone wyspy antypodów, ale przedarł się też przez pustynne bezdroża australijskiego outback-u. Z wyprawy powraca z nowymi inspiracjami, i z nową książką z cyklu Rowerem Pisane. Żeglarz, pomysłodawca, założyciel i Prezes Fundacji Ocean Marzeń, z którą organizuje szkołę pod żaglami dla dzieci i młodzieży z Rodzinnych Domów Dziecka. Chce dać im szansę poznania innego życia, rozbudzić w nich pasję i zainteresowania, by mogli tak, jak on w młodości, posmakować prawdziwej przygody, która nie tylko jest wypoczynkiem, ale też uczy odpowiedzialności w życiu.

 | program | goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt |