goście festiwalu
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      zawody
      kronika
      informacje
      kontakt
   
Piotr Pustelnik (Polska)
Zaczął wspinać się w Tatrach, później w Alpach. Dziś ma już za sobą 9 z 14 ośmiotysięczników. Zamierza zdobyć Koronę Himalajów, Koronę i Koronkę Ziemi.
   
Jacek Fluder (Polska)
Prawie ćwierć wieku działalności górskiej. Najchętniej wspina się zimą
w wielkich ścianach. Do najważniejszych osiągnięć zalicza pierwsze zimowe przejścia trudnych dróg na Trollveggenie i płn. ścianie Grand Jorasses. Ostatnim sukcesem było poprowadzenie w ubiegłym roku nowej, trudnej, liczącej 1400 m drogi na Kedar Dome w Himalajach Garhwalu.
   
Robert Sieklucki (Polska)
Wspina się od pięciu lat.
Jego górskim wyzwaniem stały się trudne drogi hakowe prowadzone na wielkich ścianach. Czterokrotnie pokonywał słynną ścianę El Capitan w dolinie Yosemite, m.in. drogą Jolly Roger o skali trudnosci A5.
   
Maciej Berbeka (Polska)
Uczestnik i kierownik wielu wypraw w góry najwyższe.
Zdobywca kilku ośmiotysięczników, w tym Everestu.
Jako pierwszy pokonał zimą dwa z nich - Manaslu i Cho Oyu.
   
Leo Dickinson (Wlk. Brytania)
Jeden z najwybitniejszych twórców filmów dokumentalnych realizowanych w warunkach ekstremalnych. W swoim dorobku ma ponad 50 filmów nagradzanych
na wielu ważnych festiwalach międzynarodowych. Uprawia i filmuje sporty ekstremalne. Jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał w 1991 r. balonem
nad Everestem, w 200-lecie pierwszego lotu balonem.
Laureat nagrody Camera Extreme 2000.
   
Anna Teresa Pietraszek (Polska)
Dziennikarka. Taterniczka. Reżyser i operator ponad 50 filmów dokumentalnych
o tematyce społecznej, etnograficznej i alpinistycznej, poruszających problematykę losów Polaków na Wschodzie i działań człowieka w górach, za które otrzymała szereg nagród międzynarodowych.
   
Janusz Majer (Polska)
Wieloletni szef Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, jednego z najlepszych klubów wspinaczkowych na świecie. Kierownik wielu wypraw w Himalaje i Karakorum. Zdobywca m.in. Broad Peak, Mount Vinson. W 1986 r. jego wyprawa jako pierwsza przeszła słynną Magic Line na K2 wymyśloną przez Messnera. Organizator trzech Festiwali Filmów Górskich w Katowicach. Założyciel i wiceprezes Alpinusa.
   
Catherine Destivelle (Francja)
Pierwsza i czterokrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej. Zaliczana do grona najwybitniejszych alpinistek świata. Pokonująca wielkie ściany drogami uważanymi
za ekstremalnie trudne, do których zaliczyć należy Petit Dru, płn. ścianę Matterhornu
i Eigeru. Jako pierwsza kobieta pokonała w skałkach drogę o trudnościach 8a.
   
Krzysztof Wielicki (Polska)
Jeden z największych himalaistów świata. Zdobywca Korony Himalajów. Pierwszy zdobywca Everestu zimą (z Leszkiem Cichym).
Przez prawie 30 lat wspina się w najwyższych górach świata. Poprowadził wiele znakomitych dróg wspinaczkowych. Brał udział w 28 ekspedycjach wysokogórskich. Dziesięć z nich poprowadził samodzielnie. Zimą wybiera się na Makalu.
Laureat nagrody Explorer 2000.
   
Krzysztof Lang (Polska)
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor nagradzanych
na festiwalach międzynarodowych inscenizacji teatralnych. Twórca wybitnych filmów dokumentalnych, których inspiracją są często wydarzenia związane ze światem gór.
   

Tomasz Samitowski (Polska)
Uprawiał wspinaczkę sportową odnosząc zwycięstwa w ważnych zawodach krajowych. Po przejściu różnych dróg w Tatrach, Dolomitach i Picos de Europa odkrył uroki wspinaczki w wielkich ścianach. Działając w zespole poprowadził nowe drogi w tak egzoty-cznych rejonach jak Maroko, Mali i ostatnio na Madagaskarze.

   
Krzysztof Zieliński (Polska)
Od jedenastu lat wspina się w Tatrach, Dolomitach, Pirenejach, górach Szkocji i Kanady oraz skałkach. Ostatnie lata to wspinaczka w wielkich ścianach, w miejscach, do których Polacy dotychczas jeszcze nie dotarli. Brał udział w poprowadzeniu nowych dróg w Maroku, Mali i na Madagaskarze.
   
Leszek Cichy (Polska)
Pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi.
Pierwszy zdobywca (z K. Wielickim) Everestu zimą. Autor wielu wejść wysokiej klasy
w Tatrach, Alpach i innych górach świata.
   
Artur Hajzer (Polska)
Czołowy polski himalaista.
Uczestnik wielu przełomowych wypraw w Himalaje.
Z Jurkiem Kukuczką poprowadził nowe drogi na Manaslu i Sisha Pangmę. Dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę. Wspólnie z Krzysztofem Wielickim trzykrotnie szturmował południową ścianę Lhotse. Ostatnio penetruje rejony Arktyki. Założyciel i prezes Alpinusa.
   
Anna Czerwińska (Polska)
Himalaistka. Od 32 lat wspina się w różnych górach świata drogami zaliczanymi do najtrudniejszych. Pokonując w maju tego roku Everest zdobyła jako pierwsza Polka Koronę Ziemi.
Lauretka nagrody Explorer 2006.

 | goście | nagrody | zawody | kronika | informacje | kontakt |