goście festiwalu
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      artshow
      Adventure & Music            Meeting
     
  Colin Angus (Kanada)
Należy do grona najwybitniejszych postaci światowej eksploracji. Wychowywał się w zachodniej Kanadzie i od najmłodszych lat kształtowano w nim zainteresowanie i szacunek dla dzikiej przyrody. Rozbudzana wrażliwość i ciekawość świata spowodowały, że będąc zupełnie młodym człowiekiem dołączał do różnych wypraw eksploracyjnych. W ten sposób spędził ponad siedemnaście lat swojego dorosłego życia.
W 1997 roku, w wieku dwudziestu lat, rozpoczął trwającą pięć lat przygodę morską, żeglując najczęściej samotnie po oceanach m.in. wypływając z rodzinnego miasta do Nowej Gwinei.
W latach 1999 - 2000, z dwiema towarzyszącymi osobami, przemierzył Amerykę Południową od wybrzeża zachodniego do wschodniego, w większości płynąc łodzią z biegiem wód Amazonki. W następnym roku, będąc członkiem czteroosobowej wyprawy, zapisał się w historii światowej eksploracji spływając w pięć miesięcy po raz pierwszy rzeką Jenisej, od jej źródeł w Mongolii, aż do ujścia w Oceanie Arktycznym. Jego kolejna, trwająca dwa lata niesamowita wyprawa dookoła świata, była nadzwyczajnym przykładem wiary w możliwości człowieka, który nieustannie przesuwa granice, wydawałoby się nieprzekraczalne.
Wyruszył w 2004 roku z Vancouver, by po raz pierwszy przemierzyć świat dookoła, wykorzystując jedynie siłę mięśni. W maju 2006 roku powrócił do miejsca, z którego rozpoczął wyprawę, pokonując m.in. łodzią Ocean Atlantycki i północny Pacyfik.
Jego wyczyn został doceniony i uznany za najważniejsze działanie eksploracyjne w 2006 roku. I tak: National Geographic Adventure Magazine przyznał mu prestiżowy tytuł - Adventurer of the Year 2006, Men's Journal umieścił wśród dziesięciu najważniejszych postaci "wyznaczających nowe granice", prestiżowy Outside Magazine włączył do elitarnego grona "dwudziestu pięciu gwiazd zmieniających naszą planetę".
Większość swoich wypraw opisał i tak powstały bardzo znane książki: Ekstremalna, Zaginiony w Mongolii, Za horyzontem, a potem filmy nagradzane na wielu festiwalach na całym świecie. Współpracuje z pismami specjalistycznymi i prasą codzienną publikując artykuły i eseje o tematyce eksploracyjnej. Organizuje imprezy motywacyjne na zlecenie dużych korporacji, np.: Freestone Capital Management czy Rolls Royce.
Laureat nagrody Explorer 2008.
     
  Julie Angus (Kanada)
Jest absolwentką University of Victoria, na którym otrzymała tytuł mgr nauk biologicznych. Jednak jej prawdziwym powołaniem okazało się podróżowanie.
Może o sobie powiedzieć, że jest pierwszą kobietą, która wiosłując przepłynęła łodzią Ocean Atlantycki.
W lutym 2006 roku, po pięciomiesięcznej przeprawie, pokonaniu dziesięciu tysięcy kilometrów z Lizbony do Limon w Kostaryce zakończyła tę niezwykłą podróż, stanowiącą część ekspedycji, podczas której Colin Angus dokonał pierwszego okrążenia Ziemi przy użyciu wyłącznie siły własnych mięśni.
Za to osiągniecie została uhonorowana m.in. nagrodą Adventurer of the Year 2006 przez National Geographic Adventure. Jesienią tego roku wydana zostanie książka - Rowboat in a Hurricane - opisująca jej przeżycia i doświadczenia.
Wcześniej, w 1995 roku, za swoje śmiałe podróże otrzymała inną prestiżową nagrodę dla podróżników - McMaster Travel Award.
Bardzo często spotyka się ze studentami i publicznością, przedstawiając podczas prezentacji swoje wyprawy.
Czas wolny jest wypełniony przygotowywaniem i wykonywaniem analiz biznesowych i rynkowych na zlecenie korporacji biotechnologicznych.
Do jej ulubionych zajęć należy wspinaczka górska, uprawianie narciarstwa poza wyznaczonymi trasami, snowboard, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, fotografia i gotowanie.
     
  Michael "Charlie" Brown (USA)
Należy do grona najwybitniejszych reżyserów i operatorów filmowych realizujących filmy o tematyce eksploracyjnej, górskiej i ekstremalnej. Wyprawy w nieznane, docieranie do najbardziej odległych zakątków świata, opowiadanie frapujących historii kamerą filmową nadaje sens jego działaniom. Jest pionierem w dziedzinie filmowania wyczynów ekstremalnych. Otrzymał ponad czterdzieści nagród branży filmowej oraz na międzynarodowych festiwalach, w tym nagrodę Camera Extreme na 6.Explorers Festival w Łodzi. Trzy razy otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę telewizyjną Emmy i pięciokrotnie był do niej nominowany. Brał udział i poprowadził trzydzieści ekspedycji na wszystkich kontynentach. Cztery razy był na Evereście, wchodząc różnymi drogami. Filmowanie, to nie jest dla niego pogoń za nagrodami i eksploracja nietkniętych zakątków Ziemi.
Poprzez swoje filmy stara się przekazać ludziom znacznie więcej, niż tylko opowiedzieć historię wyprawy. Pokazać, że możemy pomagać innym i zmieniać ich życie.
Jego filmy były nagradzane na licznych festiwalach filmowych w całym świecie, a historia wejścia niewidomego Erika Weihenmayer'a na Everest została zrealizowana po raz pierwszy w najnowszej technologii zapisywania obrazu HD.
W 2007 roku współreżyserował i był operatorem pierwszego w historii filmu kręconego na Evereście w technologii 3D IMAX pod tytułem "Return to Everest". Był ważnym członkiem ekip filmowych i operatorem przy tak znanych produkcjach jak: "Alps: Giants of Nature" w technologii IMAX, "BlindSight" oraz "Touch the Top" i licznych filmach fabularnych.
Poza filmowaniem Himalajów, ma różnorodne doświadczenia, od pierwszych spływów kajakowych dzikimi rzekami w Bhutanie i Chile, po zdobywanie najodleglejszych szczytów na wszystkich siedmiu kontynentach. Studiował geografię i klimatologię na Uniwersytecie Kolorado w Boulder. Potem swoją wiedzę wykorzystał w produkcjach filmowych dla NBC, CBS, ABC, ESPN, OLN the BBC, Rush HD i Discovery Channel. W 1992 roku założył Serac Adventure Films.
     
  Piotr Chmieliński (Polska/USA)
Pochodzi z Rzeszowa. Obecnie mieszka w amerykańskim stanie Virginia. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Był współorganizatorem wyprawy kajakowej "Canoandes '79".
To właśnie jej członkowie spłynęli wtedy dwudziestoma trzema rzekami w USA, Meksyku, Gwatemali, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, Ekwadorze, Peru i Argentynie, spośród których trzynastoma Polacy spłynęli jako pierwsi na świecie.
W czerwcu 1981, wraz z grupą Canoandes, pokonał kajakiem najgłębszy kanion na Ziemi - kanion rzeki Colka, co zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guiness'a.
W następnych latach czynił to jeszcze czterokrotnie i były to początki promocji tego rejonu jako światowej atrakcji turystycznej.
Na przełomie 1985 i 1986 roku uczestniczył w organizacji, a później był jedną z osób kierujących wyprawą do źródeł Amazonki. Jest pierwszym, który przepłynął kajakiem i pontonem całą długość tej największej rzeki, co sprawiło, że jego nazwisko ponownie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guiness'a.
"New York Times" zaliczył ten wyczyn do największych osiągnięć eksploracyjnych XX wieku.
W 1998 roku nazwisko Chmieliński znalazło się na liście dwudziestu jeden największych odkrywców i zdobywców XX wieku, ogłoszonej przez Uniwersytet Bob'a Jones'a w Karolinie Południowej.
Z wyprawy po Amazonce powstał jego artykuł Kayaking the Amazon oraz książka napisana przez członka wyprawy Joe Kane'a - Z nurtem Amazonki, zaliczona przez "National Geographic Adventure" do setki bestselerów podróżniczych wszech czasów.
Nad Amazonkę powrócił w 2000 roku jako współorganizator ekspedycji naukowej mającej za zadanie wskazanie źródła rzeki.
Założył fundację Canoandes Incorporation, której celem jest propagowanie wypraw eksploracyjnych i wspieranie polskich podróżników, zwłaszcza tych, których celem jest Ameryka Południowa.
Jest założycielem i właścicielem przedsiębiorstwa HP Environmental zajmującego się higieną pracy i środowiska, badaniem zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych w powietrzu, wodzie i glebie.
Na zlecenie władz Nowego Jorku wykonywał badania skażeń toksycznych, chemicznych i mikrobiologicznych po zamachach terrorystycznych na World Trade Center.
Laureat nagrody Explorer 2008.
     
  Hans Florine (USA)
Znakomity alpinista. Jedna z najbardziej cenionych postaci wspinaczki wielkościanowej, przede wszystkim tej odmiany wspinaczki, w której ważną rolę odgrywa czas i szybkość pokonywania ściany, bo szybkość to jego żywioł. To właśnie dzięki niemu pojawiło się wiele nowatorskich rozwiązań, o których napisał w książce poświęconej szybkości, jako istotnego elementu we współczesnej wspinaczce.
W 1991 roku sięgnął po raz pierwszy po tytuł Mistrza Świata, by potem zdobywać go wielokrotnie. Dziewięciokrotny Mistrz USA we wspinaczce na czas. Szesnastokrotny zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów na świecie. Trzy razy zwyciężał podczas słynnych zawodów X-Games.
Wielokrotnie ustanawiał i bił rekordy świata we wspinaniu się na słynny Nose, na El Capitanie. Do niego należą liczne rekordy w szybkości wspinaczki w parku narodowym Yosemite i wielu górach na całym świecie.
Jego wiedza, która w dużej mierze dotyczy produkcji i zarządzania zasobami ludzkimi, pozwoliła mu zgłębić zagadnienie optymalizacji działań i zainicjować stosowanie efektywnej szybkości przy wykonywaniu niemalże każdej czynności.
Jest producentem programu "Szybkość to siła", obecnie dostępnego w zestawie z innymi trzynastoma programami takich ludzi sukcesu, jak Denis Waitley czy Vince Lombardi Jr.
     
  John Harlin III (USA)
Wspinacz. Pisarz. Dziennikarz. Te trzy słowa najdokładniej określają jego zainteresowania. Dorastał w Leysin, w szwajcarskich Alpach, gdzie jego ojciec, John Harlin II, założył International School of Mountaineering.
Po śmierci ojca na Eigerze, z matką i siostrą wrócił do USA.
Jako nastolatek uczestniczył w wyprawach do Arctic National Wildlife Refuge (Arktyczna Ostoja Dzikich Zwierząt) i należał do tych, którzy po raz pierwszy spłynęli kajakami rzeką Kongakut. I coś pozostało w nim po tych młodzieńczych przygodach. Rozpoczął studia na kierunku ochrona środowiska, na wydziale biologicznym Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Po ich ukończeniu rozpoczął pracę jako przewodnik górski w Parku Narodowym Gór Skalistych i otworzył własną narciarską firmę szkoleniową.
Jego umiejętność ciekawego opisywania rzeczywistości bardzo szybko została wykorzystana. Wydał serię przewodników pod nazwą - Przewodnik wspinaczkowy po Ameryce Północnej - co stało się kanonem literatury przewodnikowej w Stanach. Szlify dziennikarskie zdobywał pracując w redakcjach czasopism Backpacker i Summit. Prowadził autorski program telewizyjny dla kanału PBS Anyplace Wild.
Obecnie jest wydawcą i redaktorem prestiżowego pisma American Alpine Journal.
Jest autorem książek o tematyce górskiej, wspinaczkowej i podróżniczej, m.in słynnej historii: Obsesja Eigeru - twarzą w twarz z górą, która zabiła mojego ojca.
Bohater i gwiazda najnowszego filmu Alpy, nakręconego w formacie IMAX, pokazywanego obecnie na całym świecie, nawiązującego do historii wyprawy sprzed czterdziestu lat, w czasie której zginął jego ojciec.
Pokonywanie dziewiczych stoków na nartach, wyznaczanie nowych dróg wspinaczkowych, pierwsze spływy rzekami w Peru, Boliwii, Tybecie, Kanadzie, Alpach, Stanach Zjednoczonych i na Alasce wypełniało jego życie wolne od innych zajęć.
Do najważniejszych należą: pierwszy zjazd telemarkowy z najwyższego szczytu Peru Huascaran Sur, pierwsze wejście południową ścianą, od strony morza, na Mount Waddington w Kanadzie, wejście na Mt. Asgard na Ziemi Baffina, wielodniowa nowa trasa w Wielkim Kanionie, wielka nowa droga w południowej ścianie Mont Blanc, pomiędzy dwiema nowymi drogami wytyczonymi przez jego ojca w latach 60-tych ubiegłego wieku oraz pokonanie północnej ściany Eigeru - drogą wytyczoną przez wyprawę, w której uczestniczył jego ojciec.
Mieszka w Oaxaca - Meksyk i w Hood River - Oregon z żoną Adele Hammond i córką Sieną.
     
  Lynn Hill (USA)
Megagwiazda wspinaczki. Jej dokonania są kamieniami milowymi w rozwoju alpinizmu i inspiracją dla kolejnych pokoleń wspinaczy. Prawdziwym wyzwaniem jest dla niej wspinanie się bez sztucznych ułatwień, klasycznie.
Po raz pierwszy przywiązała się do liny w wieku czternastu lat i od razu pokazała nadzwyczajny talent, a już pod koniec lat siedemdziesiątych mogła poszczycić się rewelacyjnymi dokonaniami, w których słowa - pierwsze i najtrudniejsze - zawsze opisywały drogi jej autorstwa.
Chociażby Masse Critique we Francji (5.14a w 1991r.), superekstremalna droga o stopniu trudności 5.14. (1992r.), czy droga Simon o skali 5.13b "on sight".
W zadziwiający sposób łączy siłę, wdzięk i wytrzymałość, co pozwoliło jej podejmować największe wyzwania we wspinaczce wielkościanowej na całym świecie. Lista wspaniałych dróg jest tak długa, że wymagałaby oddzielnego przedstawienia.
Do najsłynniejszych, dziś już legendarnych dróg, należy jej klasyczne wejście na Nose w 1994 roku. W ciągu jednego dnia poprowadziła każdy z trzydziestu trzech wyciągów i po dwudziestu trzech godzinach stanęła na szczycie, tworząc kolejny rozdział w historii wspinania.
Dopiero jedenaście lat później, w 2005r., wyczyn ten powtórzył Tommy Caldwell!
Do innych wspaniałych dokonań wspinaczkowych należą drogi poprowadzone w Kirgistanie, Maroku, Wietnamie, na Madagaskarze.
Wspinaczkę sportową odkryła w 1986 roku we Francji. Wygrała ponad trzydzieści międzynarodowych prestiżowych zawodów, w tym pięć razy Arco Rock Master oraz Wimbleton.
Należy do najbardziej znanych postaci w Stanach. Prestiżowy magazyn Outside zaliczył ją do elitarnego grona "dwudziestu pięciu najważniejszych postaci zmieniających naszą planetę". Jej dokonania na bieżąco opisywano i relacjonowano w stacjach telewizyjnych i prasie.
Była specjalnym gościem Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Białym Domu. Producentem filmów o wszystkich klasycznych wejściach na Nose i bohaterką wielu innych, w tym słynnego Extreme, w formacie IMAX.
Napisała autobiografię - Klasyczna wspinaczka - moje życie w pionie.
Od lat współpracuje z potentatami medialnymi takimi, jak: CBS, NBC, CNN, Canal Plus, National Geographic Television, M-TV Sports, ABC Sports, No Limits, The Extremists.
Wspinaczka, bieganie, jazda na nartach, podróże oraz wychowanie syna Owen'a - to całkowicie wypełnia jej czas.
Laureatka nagrody Explorer 2008.

   
  Piotr Kosmala (Polska)
Od ośmiu lat bierze udział w zawodach Adventure Racing. Żaden polski zawodnik nie może pochwalić się tak dużą liczbą startów w zawodach tego typu. Wziął udział w sześćdziesięciu rajdach na sześciu kontynentach, w tym sześć razy w Mistrzostwach Świata.
Przez kilkanaście lat trenował biegi na orientację, a w latach 1998-2000 - triathlon, aby w końcu rozpocząć przygodę z rajdami ekstremalnymi.
Lubi podróżować, poznawać nowe kultury, spotykać się z interesującymi ludźmi. Mówi o sobie, że mieszka pomiędzy Krakowem a Monachium, gdzie pracuje w branży motoryzacyjnej, reprezentując swojego pracodawcę w firmie BMW.
     
  Artur Kurek (Polska)
To, co najważniejsze w jego życiu wiązało się z uprawianiem sportu. W szkole grywał w piłkę nożną i startował w biegach przełajowych. Z rodzicami wyjeżdżał często w góry, co rozwijało jego zainteresowanie wspinaczką. Podczas studiów był już bardzo aktywnym wspinaczem i oprócz Tatr, często zaglądał w góry Kirgizji, Alpy, peruwiańskie Andy, indyjskie Himalaje. Gdy na świat przyszła córka Zosia zrezygnował ze wspinaczki, zbyt ryzykownej formy aktywności, na rzecz rajdów przygodowych, które pochłonęły go zupełnie. Od 2002 roku, od początku powstania, jest członkiem zespołu Speleo Salomon, grupy uczestniczącej w Adventure Racing na całym świecie, mającej sporo sukcesów, do których zaliczyć można: ponad sześćdziesiąt wspólnych startów, pięciokrotny udział w Mistrzostwach Świata (Argentyna 2004 - 23 miejsce, Francja 2005 - 16, Nowa Zelandia 2005 - 13, Kanada 2006 - 11, Szkocja 2007 - 10), zwycięstwo, trzy razy z rzędu, w rankingu na najlepszy polski zespół rajdów przygodowych, wielokrotne zwycięstwo we wszystkich najbardziej prestiżowych polskich zawodach, ponad trzydzieści startów zagranicznych na sześciu kontynentach, w tym ukończenie najbardziej prestiżowych imprez: The Raid World Championship, Adventure Racing World Championship, X-Adventure, Primal Quest, EcoMotion, Bull of Africa, Abu Dhabi Adventure Challenge.
W przyszłości, ale niezbyt dokładnie określonej, marzy mu się wejście z przyjaciółmi na ośmiotysięcznik Broad Peak.
     
  Mateusz Kusznierewicz (Polska)
Należy do grona najwybitniejszych sportowców Polski, najbardziej utytułowanych i cenionych żeglarzy na świecie. Lipiec 1984 roku, to początek jego wielkiej kariery sportowej. Związany z Yacht Klubem Polskim Warszawa, pod okiem wielu wybitnych trenerów przygotowywał się do odnoszenia sukcesów i sięgał wielokrotnie po najważniejsze trofea w żeglarstwie.
Klasa OK-Dinghy
Mistrz Europy - 1993
Wicemistrz Świata - 1993, 1994
Klasa FINN
Mistrz Olimpijski - Atlanta 1996, IV miejsce - Sydney 2000, medal brązowy - Ateny 2004
Mistrz Świata - 1998, 2000, Wicemistrz Świata - 1999, 2001, 2002
Mistrz Europy - 2000, 2004, Wicemistrz Europy - 1996, 1999, 2003
Mistrz Polski - 1993, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003
Klasa STAR
V miejsce w 2005
IX miejsce w 2006 - Mistrzostwa Europy
VIII miejsce w 2006 - Mistrzostwa Świata
Mistrz Świata w 2008
Zwycięzca ponad trzydziestu regat zaliczanych do Pucharu Świata. Od pięciu lat bez przerwy klasyfikowany w pierwszej trójce rankingu Pucharu Świata prowadzonym przez Międzynarodową Federację Żeglarską ISAF.
Za osiągnięcia sportowe odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP w 1996 i w 1998 roku nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych dla najpopularniejszego polskiego sportowca zagranicą.
W latach 1996 i 1998 nominowany przez Międzynarodową Federację Żeglarską ISAF do nagrody - Najlepszy Żeglarz Świata. W 1999 roku został nominowany i otrzymał ten prestiżowy tytuł .
Uprawianie żeglarstwa na najwyższym światowym poziomie, pochłania oczywiście wiele czasu, ale podróże, golf, tenis, windsurfing, narciarstwo, snowboard i zainteresowanie elektrotechniką stanowią również ważną część jego życia.
     
  Edurne Pasaban (Hiszpania)
Należy do najwybitniejszych himalaistek wszech czasów. Urodzona w kraju Basków, u podnóża Pirenejów, bardzo wcześnie zainteresowała się górami, co wiązało się z baskijską tradycją uprawiania turystyki górskiej.
Brała udział w wycieczkach, najpierw z rodzicami, a potem z przyjaciółmi, zwiększając stopniowo poziom trudności dróg w Pirenejach, Alpach i Andach. Mając zaledwie siedemnaście lat dotarła na szczyt Chimborazo (6.310 m) w Ekwadorze, wykazując optymalne dla alpinistów zdolności fizyczne i psychiczne.
Dotychczas zdobyła dziesięć ośmiotysięczników: Everest, Makalu, Cho Oyu, Lhotse, Gasherbrum II, Gasherbrum I, K2, Nanga Parbat, Broad Peak, Dhaulagiri. Jej celem jest Korona Himalajów, której do tej pory nie zdobyła żadna kobieta.
W 2004 roku zdobyła K2 i wróciła z tej góry żywa, przełamując klątwę, która zdawała się ciążyć na jej poprzedniczkach od 1986 roku. Wtedy Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza zdobyła K2, a po niej wszystkie zdobywczynie tej góry ginęły podczas zejścia lub na wysokości ponad ośmiu tysięcy metrów.
Z wykształcenia jest inżynierem przemysłowym. Dzisiaj jej życie zawodowe obejmuje zarządzanie należącą do niej restauracją i gospodarstwem agroturystycznym w baskijskiej wiosce Zizurkil. Poza tym pogłębia swoje wykształcenie biznesowe w Business School de ESADE w Barcelonie, a w międzyczasie pracuje jako konsultantka i wykładowca dla wielu firm w zakresie motywowania, planowania i pracy grupowej, korzystając ze swej wiedzy i doświadczenia nabytego w czasie wypraw w ekstremalnych warunkach.
Ma szczególnie bliski związek z marką Grifone, która przygotowuje dla niej wysokiej klasy odzież konieczną do wspinaczki.
     
  Piotr Pustelnik (Polska)
Pracownik naukowy w Politechnice Łódzkiej. Doktor nauk technicznych. Przygodę z górami rozpoczął w 1968 roku, rozpoczynając, jak większość młodych pasjonatów, od przemierzania szlaków w Beskidach, Gorcach i Tatrach. Początek jego drogi wspinaczkowej to rok 1975. Zmaga się z tatrzańskimi ścianami, potem pojawia się w Alpach i Dolomitach. Trzy lata później posiada już uprawnienia instruktora alpinizmu. Gdy w 1985 roku wchodzi na kilka sześciotysięczników w Kaszmirze, jest jasne, że to tylko kwestia czasu, by zadebiutował w górach najwyższych. W 1990 roku, w czasie wspólnej wyprawy z Wandą Rutkiewcz, wchodzi samotnie na Gasherbrum II (8037 m.) i po raz pierwszy pokonuje wysokość ośmu tysięcy metrów. Tak rozpoczyna wielkie wspinanie w różnych górach świata. Koncentruje się przede wszystkim na Himalajach i z konsekwencją dąży do zdobycia wszystkich ośmiotysięczników, choć " po drodze" wchodzi na najwyższy wierzchołek Ameryki Północnej - Mt McKinley, bierze udział w wyprawach do Pamiru, staje na najwyższych szczytach Ameryki Południowej i Afryki. Kolejno pokonuje też himalajskie kolosy. Do najważniejszych działań wysokogórskich zaliczyć należy niewątpliwie: wejście wraz z Krzysztofem Wielickim na dwie góry ośmiotysięczne podczas jednej wyprawy - Cho Oyu nową drogą i Shisha Pangmę (8013 m.), trudną drogę słoweńską, powtórzoną pierwszy raz, pokonanie po długiej i wyczerpującej wyprawie trzeciej góry świata Kanczendżongi (jest pierwszym Polakiem, który wszedł na nią w sezonie letnim), zdobycie w 1996 roku od strony chińskiej "góry gór" - K2. Rok 2006, to przede wszystkim zamiar wejścia na Cho Oyu, Annapurnę i Broad Peak. Nie udaje mu się wtedy wejść na Annapurnę, która pozostaje ostatnim szczytem brakującym do Korony Himalajów.
Laureat nagrody Explorer 2007.
     
  Corey Rich (USA)
Mimo młodego wieku należy do elitarnego grona najbardziej znanych i podziwianych fotografików amerykańskich.
Był siłą napędową stworzenia Aurora's Outdoor Collection w Aurora Photos (www.auroraphotos.com), która szybko stała się czołową światową marką fotografii plenerowej.
To, co jest dla niego szczególnie interesujące, to fotografia plenerowa z udziałem "ludzi w akcji".
Towarzyszy wielu wspaniałym postaciom wspinaczki, sportu i eksploracji, a obiektyw jego aparatu śledzi to wszystko, co czasami dzieje się w ułamkach sekund, po to, by oddać całe piękno zmagań z naturą, choć prawdziwsze byłoby stwierdzenie - człowieka z sobą. Efektem tych fotopodróży są znakomite fotogramy z Meksyku, Panamy, USA, Afryki, Nowej Gwinei i wielu niecodziennych miejsc całego świata.
Duża część prac wykonywana jest na zlecenie, np.: The New York Times Magazine, Sports Illustrated, Outside, National Geographic Adventure i ukazują się na stronach tytułowych tych prestiżowych pism, czy klientów korporacyjnych takich, jak: Anheuser-Busch, Nike, Patagonia czy North Face.
Jest członkiem zarządu The Access Fund, współzałożycielem i instruktorem serii warsztatów National Geographic Adventure Photography Workshop Series, członkiem komitetu Galen Rowell Legacy Committee. Właśnie skończył pisać swoją pierwszą książkę Moje ulubione miejsce - wielcy sportowcy w wielkim świecie, która ukaże się wkrótce.
Laureat nagrody Camera Extreme 2008.
     
  Araceli Segarra (Hiszpania)
Alpinistka. Znana modelka. Gwiazda pierwszej i jedynej, słynnej IMAX - owej produkcji filmowej realizowanej na Evereście. Urodziła się po hiszpańskiej stronie Pirenejów i tam, po raz pierwszy, mając zaledwie dziewięć lat, spotkała prawdziwych ludzi gór. To naznaczyło jej życie. Jako siedemnastoletnia dziewczyna zaczyna odnotowywać pierwsze sukcesy wspinaczkowe w Pirenejach i górach Maroka. Zainteresowanie górami musi łączyć z ciężką pracą zawodową i nocnym uczęszczaniem do szkoły. W 1990 roku zdobywa Mount Kenia, by w następnym roku spróbować swoich sił w Himalajach na Broad Peak'u. Rozpoczyna studia w Barcelonie na kierunku fizjoterapia, gdzie poznaje grono świetnych alpinistów. Wyrusza z nimi na wyprawę, która w pięknym, alpejskim stylu, osiąga cel, jakim była Shisha Pangma. Kolejny rok spędza w USA regularnie wspinając się na Nose, Devils Tower, Joshua Tree, w Owens River Gorge, i w innych słynnych miejscach wspinaczkowych. Przez cały 1994 rok przygotowuje się do zaplanowanej na następny rok wielkiej wyprawy na Everest. I choć Everest nie podał się tym razem, to podczas tej ekspedycji otrzymała zaproszenie do udziału w niecodziennym przedsięwzięciu - Everest IMAX Expedition, pierwszym filmie realizowanym na najwyższej górze świata w technice obrazu trójwymiarowego. Zanim rozpoczęła zdjęcia do filmu na Evereście, zimą 1995 roku dołączyła do żeńskiego teamu, biorącego udział w ekstremalnych zawodach w Patagonii, na które złożyła się wspinaczka, trekking, kolarstwo górskie, kajakarstwo, jazda konna. Wreszcie w marcu 1996 roku rozpoczęły się zdjęcia do filmu - Everest IMAX Expedition, słynnej już dziś produkcji. Odniosła sukces wspinaczkowy i kinowy. Stała się gwiazdą filmową i jako pierwsza Hiszpanka zdobyła Everest. Film pojawiał się na ekranach kin na całym świecie i przyniósł jej dużą popularność. To pozwoliło jej wkroczyć również w świat mody i reklamy. Szybko stała się znaną modelką. Swojego wizerunku użyczyła do reklam dla potentatów: Nike, Toshiba, Unilever, Danone, Polartec, Wash & Go, Heineken, La Caixa, a fotografie z jej udziałem znalazły się na okładkach wielu prestiżowych magazynów i pism, takich, jak: Glamur, Vogue, Elle, Men's Journal, Sport Life, Outdoor, Clara. Doceniono również jej talent w dziedzinie fotografii. Jako asystentka operatora uczestniczyła w realizacji zdjęć do słynnego filmu "Siedem lat w Tybecie". W 1999 roku otrzymała od prestiżowego pisma "Elle" nagrodę "Styles of the Year". Następne lata były wypełnione ekspedycjami m.in. na K2, Kanczendżongę, Ama Dablam, Nameless Tower, wspinaczką lodową w Kanadzie, wyprawami na Alaskę, do Meksyku, Patagonii i Boliwii, udziałem w poruszającym dokumentalnym filmie "Kobiety i K2" i telewizyjnym show BBC "Wielka wspinaczka".
     
  Chris Sharma (USA)
Należy do najbardziej sławnych i fantastycznie uzdolnionych wspinaczy młodego pokolenia. Urodził się w Santa Cruz, w Kalifornii. Od najwcześniejszych lat wykazywał zainteresowanie formacjami skalnymi i już wtedy wyczuwało się w nim naturalny talent do wspinaczki. Mając zaledwie dwanaście lat rozpoczął mierzenie się z dość trudnymi drogami. Po dwóch latach odniósł pierwsze prestiżowe zwycięstwo w amerykańskich zawodach wspinaczkowych rangi mistrzowskiej. W następnym roku, mając piętnaście lat, przekroczył ważną granicę we wspinaczce pokonując po raz pierwszy drogę Necessary Evil o trudności 5.14c. Podbudowny tym osiągnięciem rozprawił się w krótkim czasie z wieloma najtrudniejszymi drogami w Ameryce, a start w Pucharze Świata zakończył na drugim miejscu. Uwielbia wspinaczkę skałkową i boulderową. Jego dotychczasowe życie to nieustanna podróż w poszukiwaniu miejsc, w których może realizować swoje marzenia o wolnej i ogromnie trudnej wspinaczce. Najczęściej bez asekuracji. Dlatego wielokrotnie wybierał nadmorskie skały do swoich ekwilibrystycznych popisów, gdzie jego zabezpieczeniem nie była lina, a jedynie głęboka woda. Jak mówi: "Tam jest wszystko: skała, powietrze, swoboda, woda i wewnętrzny żar, by zrobić coś nadzwyczajnego". Lista jego osiągnięć jest imponująca. Drogi takie, jak: Necessary Evil, The Mandala, Realization, Dreamtime, Unendliche Geschichte, The Never Ending Story, Witness the Fitness, Esperanza, Dreamcatcher, Es Pontas, La Rambla, Three Degrees of Separation, Papichulo, należą do skrajnie trudnych i najczęściej są to pierwsze wejścia. W tym roku, w lutym, mając dwadzieścia sześć lat ponownie został Mistrzem Stanów Zjednoczonych we Wspinaczce Sportowej. Jego nazwisko pojawia się bardzo często w najbardziej prestiżowych wydawnictwach wspinaczkowych. Z jego udziałem zrealizowano kilkanaście filmów dokumentalnych będących zapisem jego przejść, z których większość przeszła do historii wspinaczki skałkowej i boulderowej.
     
  Andrew Skurka (USA)
Jest określany jako "wersja genu Y Henry'ego Thoreau'a lub John'a Muir'a" ze względu na jego chorobliwe wręcz zamiłowanie i ogromny szacunek jakim darzy dziką przyrodę, z którą zaprzyjaźnił się przemierzając wielkie przestrzenie podczas swoich niełatwych pieszych wypraw z plecakiem. Wędrowanie stało się dla niego najlepszym sposobem komunikowania się ze światem natury, który dodaje mu energii, ale też uczy pokory. Coraz bardziej angażuje się w działania proekologiczne mające na celu ochronę i zachowanie naturalnego środowiska, dlatego sam żyje również według najprostszych zasad.
W listopadzie 2007 roku, ten dwudziestosześciolatek został pierwszym człowiekiem, który pokonał na własnych nogach Wielką Zachodnią Pętlę o długości jedenastu tysięcy kilometrów, przedzierając się przez dwanaście parków narodowych i ponad siedemdziesiąt pięć obszarów chronionych w Kanadzie i USA. Podróż zajęła dwieście osiem dni, co daje dziennie pięćdziesiąt trzy kilometry marszu. Jako pierwszy na świecie pokonał transkontynentalną sieć szlaków z Quebec'u do Waszyngtonu, od oceanu do oceanu, w jedenaście miesięcy. Czterdzieści cztery dni zajęło mu przejście ponad dwóch i pół tysiąca kilometrów kalifornijskim odcinkiem szlaku Pacific Crest Trail. W dziewięćdziesiąt pięć dni pokonał prawie trzy i pół tysiąca kilometrów granią Appalachów. W tym wszystkim imponujące jest nie tylko to, czego dokonał, ale jak tego dokonał. Podróżował bowiem z lekkim sprzętem ważącym zaledwie do trzech i pół kilograma, a w czasie ostrej zimy jego plecak ważył tylko około sześciu i pół kilograma.
Jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2005 roku tytuł "Człowieka Roku" przyznał mu Backpacker, a Men's Journal zaliczył go do Panteonu Gwiazd Przygody.
W 2007 roku otrzymał tytuł "Człowiek Przygody Roku" przyznany przez National Geographic Adventure i znalazł się pośród stu najwybitniejszych postaci według rankingu prestiżowego magazynu Outside.
Jego nazwisko pojawia się w licznych artykułach, a także programach telewizyjnych m.in. w The Wall Street Journal i The Fox News Channel.
Ukończył Duke University, ale tak naprawdę zawsze marzył, by zostać profesjonalnym podróżnikiem. Jest bardzo dobrym mówcą i sprawnym pisarzem.
     
  Fiona Thornewill (Wlk. Brytania)
Indywidualność światowej kobiecej eksploracji polarnej Nr 1, nazwana przez dziennikarzy Królową Lodu.
Gdy w 1983 roku pracowała jako recepcjonistka, dojrzewało w niej przekonanie, że może zrobić coś więcej dla siebie i innych. Wiedziała, że musi rozwijać się i poszukiwać tego, co może dać jej szansę odnalezienia się.
W 1985 roku zdobyła uprawnienia do pilotowania szybowców. Potem otworzyła siłownię dla kobiet. Śmierć męża, Williama Shepley'a, w wypadku samochodowym wstrząsnęła nią, ale powstrzymała tylko na chwilę.
Gdy w 1992 roku poznała Mike'a Thornewill'a, obecnego jej męża, a on pokazał jej urodę i potęgę otwartych polarnych przestrzeni, poczuła, że znalazła to, czego poszukiwała. Działając konsekwentnie przez kilka lat przygotowywała się do podboju rejonów podbiegunowych i ostatecznie wyruszyła w 1997 roku na Spitzbergen, a rok później wzięła udział w dużej wyprawie polarnej na biegun. Dziś lista jej dokonań jest imponująca:
- pierwsza kobieta na świecie, która dotarła na nartach do obu biegunów (2001),
- kobieta, która w najkrótszym czasie dotarła na nartach do bieguna   północnego - w 55 dni (2001),
- pierwsza osoba na świecie, która najszybciej dotarła do bieguna   południowego na nartach - w 41 dni (2004) i rekord ten nie został   pobity,
- pierwsza Brytyjka, która dotarła na nartach do bieguna południowego   (2000),
- pierwsza Brytyjka, która dotarła na nartach do bieguna północnego   (2001),
- pierwsza Brytyjka, która dotarła samotnie na nartach do bieguna   południowego bez pomocy z zewnątrz (2004),
- pierwszy trawers Great Bear Lake (2005).
Świat docenił te fantastyczne wyczyny i wielokrotnie honorował ją prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.
Do najważniejszych, otrzymanych w kilku ostatnich latach należą:
- 2000: Duma Wielkiej Brytanii (Pride of Britain),
- 2001: Ludzie Roku (R.A.D.A.R - People of the Year),
- 2004: Europejka Roku (European Woman of the Year),
- 2004: nagroda za osiągnięcia Królewskiego Instytutu Nawigacji (Royal   Institute of Navigation - Achievement Award),
- 2004: Najlepsza Wyprawa 2004 Roku - tytuł przyznany przez   prestiżowy Explorers Web,
- 2004: Człowiek Roku w East Midlands,
- 2005: Order Imperium Brytyjskiego (Member of the British Empire).
Znana jest z działalności charytatywnej. Zebrała już ponad 81 tysięcy funtów przeznaczonych m.in. na wsparcie dzieci z ubogich rodzin. Mieszka w East Midlands w środkowej Anglii.
Laureatka nagrody Explorer 2008.
     

| goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt | artshow | A&M |