goście festiwalu
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      kronika
      wielka lekcja geografii
      informacje
      kontakt
      artshow
     
  Kevin Alderton (Wlk. Brytania)
Były żołnierz brytyjskiej armii. Rekordzista świata w prędkości zjazdu na nartach wśród niewidomych narciarzy.
Pierwszy kontakt z narciarstwem, to czasy jego dzieciństwa, gdy regularnie zjeżdżał z pagórków w Kent. Potem przez dwanaście lat uprawiał narciarstwo w brytyjskiej armii, aż do chwili pobicia, którego skutkiem była utrata wzroku. Gdy w 1998 roku stracił wzrok wydawało mu się, że jego życie zupełnie straciło jakikolwiek sens. Pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym w Les Arcs we Francji spowodował, że powoli zaczął wracać do normalnego życia. Mając 34 lata zaczął myśleć o pobiciu rekordu świata w prędkości w narciarskim zjeździe wśród niewidomych narciarzy, choć jakiś czas temu nie pomyślałby nigdy o tym. Wielką inspiracją był dla niego niewidomy przyjaciel, który ustanowił rekord prędkości na motorowerze. Przy wsparciu opiekunów z ośrodka dla niewidomych wrócił na małe pagórki by ćwiczyć. Postanowił, że jego nazwisko znajdzie się w księdze rekordów, i że dokona tego we Francji.
4 kwietnia, w Les Arcs, pędził w dół z rekordową prędkością ponad 162 km/godz. To unikalne doświadczenie określił następująco: " czułem się jakbym nagle wyskoczył z samolotu, to było cudowne uczucie, gorąco polecam je wam wszystkim". Dziś przygotowuje się do kolejnego wyzwania i ustanowienia nowego rekordu. Jest pewien, że to tylko kwestia czasu. Został powołany do narciarskiej reprezentacji Wlk. Brytanii na Mistrzostwa Świata w 2008 roku i Zimową Paraolimpiadę w 2010 roku.
     
  Olivier Aubert (Szwajcaria) i Mike Blyth (RPA)
Dziesięć lat przyjaźni i wspólnych lotniczych przedsięwzięć na całym świecie. Są zafascynowani dokonaniami pionierów lotnictwa i starają się wprowadzić do awiacji swoje własne, nowatorskie podejście. Sami finansują większość swoich wypraw. Mają wiele wspaniałych indywidualnych, często rekordowych osiągnięć awiacyjnych. W ciągu dekady zorganizowali cztery wielkie ekspedycje motolotniami.
1995 - "Wyprawa od przylądka do przylądka".
Z Cape Town (RPA) - na Przylądek Północny Nordkapp (Norwegia). Cztery miesiące. 21.000 km. 17 państw.
1999 - "Wyprawa Południe-Południe".
Z Buenos Aires, przez obydwie Ameryki, Kanadę, północny Atlantyk, Europę do Afryki, do Cape Town. Osiem miesięcy. 43.000 km. 33 kraje.
Lot ten znany jest jako Millennium Microlight Adventure - Milenijny Lot Motolotnią - i jest określany "ostatnią wielką wyprawą lotniczą XX wieku". Nadal jest to najdłuższy lot motolotnią w historii awiacji.
2003 - "Przygoda nad Namibią".
Dwa miesiące. 6.000 km ponad najbardziej dzikimi i dziewiczymi obszarami pustyni Namibijskiej.
2004 - "Wyprawa od Wybrzeża do Wybrzeża".
12.000 km. Wzdłuż czterech wielkich rzek: Zambezi, Chobe, Okavango i Kunene. Śladami dawnych odkrywców.
Są operatorami, montują oraz produkują swoje filmy. Wiele z nich zdobywało nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Uhonorowani zostali prestiżowymi światowymi nagrodami:
"High Flyer" od Międzynarodowej Federacji Lotniczej na jej stulecie za wybitne osiągnięcia w lotnictwie, FAI Gold Colibri Award,
"Prix de l'Aventurier Etranger" od francuskiego Institut Géographique National, FAI Diamond Colibri za wyprawę "Od przylądka do przylądka",
"Flight of the Year - dwukrotnie, "Najlepszy Film" od United States Ultralight Association, "Nagroda dla Młodego Reżysera" wraz z Antoine Sacoun za film "Południe-Południe" na festiwalu w Dijon.
Laureaci nagrody Explorer 2006.
     
  Diego Azubel (Argentyna)
Jest oryginalnym, cenionym na świecie fotografikiem. Podróże, zgłębianie tajemnic, fotografowanie - to lubi najbardziej. Wybrał dość niezwykły sposób podróżowania i poznawania świata. Za każdym razem, gdy realizuje swoją kolejną wyprawę, traktuje to jak "wielki spacer". Bo to właśnie jego nogi przenoszą go z miejsca na miejsce, co przy tak niezwykłych wyzwaniach okazuje się ogromnie trudne i wymaga prawdziwej determinacji.
Ostatnie lata to czas poświęcony Azji. 9 października 2000r. pięć osób rozpoczęło wyprawę, którą nazwano "Wielkim Przejściem". Grupa ta miała przebyć pieszo Chiny wzdłuż pozostałości Wielkiego Muru Chińskiego.
Od miasta Jiayuguan w prowincji Gansu do miasteczka Shanhaiguan nad Zatoką Bohai, położonym na wschód od Pekinu. Wyprawa trwała piętnaście miesięcy i była tak trudna, że Diego ukończył ją samotnie.
Przebył ponad 4000 km i wędrował przez dziewięć miesięcy sam.
31 grudnia 2001 roku doszedł do wybrzeży Zatoki Bohai. Jest on prawdopodobnie pierwszym człowiekiem, który udokumentował przejście wzdłuż Wielkiego Muru Chińskiego. Kolejny cel jaki sobie postawił,
to udana próba przejścia z Katmandu do Lhasy, a później z Lhasy do Mt. Kailash w czasie zimy. 2.600 km w ciągu 8 miesięcy. Ze wszystkich podróży pozostają setki wspaniałych fotografii, które świadczą o jego talencie i profesjonalizmie. Świat widziany poprzez obiektyw jego aparatów nabiera dodatkowego wymiaru, który dostrzegamy,
gdy przyglądamy się temu co Diego próbuje nam opowiedzieć.
Laureat nagrody Camera Extreme 2006.
     
  Jon Bowermaster (USA) 
Pisarz. Podróżnik. Badacz. Przez ostatnie dwadzieścia lat pisał o przygodach, środowisku i egzotycznych zakątkach świata dla krajowych i międzynarodowych czasopism, począwszy od National Geographic przez New York Times po Atlantic Monthly i Outside. Od kilku lat podróżuje i pisze dla National Geographic Society. Odwiedził do tej pory siedem kontynentów, bardzo często przemieszczając się w raczej niecodzienny sposób, m.in. w dwuosobowym składzie przeprawił się saniami przez Antarktykę, przepłynął Atlantyk osiemnasto metrową żaglówką, jako pierwszy spłynął rzekami od Chile po Chiny. Te i inne podróże zaowocowały bardzo popularnymi ośmioma książkami, z których trzy napisał wspólnie ze znanym polarnikiem Willem Stegerem. Wiele z jego wypraw zostało sfilmowanych. Są one wyjątkową formą dzielenia się opowieściami o przygodach, których mógł osobiście doświadczyć.
Bez względu na to czy jest montażystą, pisarzem, producentem filmu czy też wykładowcą, podczas podróży ważny jest jeden, wspólny cel - dowiedzieć się więcej o tym jak funkcjonuje dzisiejszy świat i móc podzielić się tą wiedzą z innymi. Interesuje się historią i kulturą mieszkańców odwiedzanych miejsc i dlatego obecne jego podróże to nie tylko chęć przeżycia przygody, ale przede wszystkim pogłębienie wiedzy o świecie,
o tym jak będzie on wyglądał w XXI wieku. To właśnie "Osiem Oceanów" - jego dalekosiężny projekt ma temu służyć. Podczas kilku wypraw morskim kajakiem poprzez oceany, dookoła świata poznaje ludzi, ich kulturę
i historię, środowisko naturalne oraz oznaki tego jaka będzie przyszłość.
W projekcie udział biorą świetni fotograficy, filmowcy, naukowcy
i nawigatorzy z całego świata.
     
  Aleksander Domalewski (Polska)
B(ardzo) A(waryjny) S(posób) E(wakuacji).
Aleksander Domalewski uprawia BASE - skrajnie ekstremalną formę swobodnego lotu. Czym jest dla niego każdy skok i próba zbliżenia się do granic własnych możliwości? Dlaczego podejmujemy wyzwania tak ogromnie ryzykowne? Być może na te i wiele innych pytań, które dotykają pośrednio przecież nas wszystkich, znajdziemy odpowiedź podczas spotkania z jedynym Polakiem należącym do niezwykle elitarnego grona około 2000 skoczków na całym świecie posiadających numer BASE.
     
  Robert Jasper (Niemcy) 
Od lat zalicza się do ścisłej elity ekstremalnych wspinaczy. Jest jednym z tych nielicznych na świecie, którzy stawiają sobie najwyższe standardy we wszystkich rodzajach alpinizmu. Uważa, że najważniejsza jest skala trudności pokonywanej drogi. Jak sam mówi - "lepiej przejść po raz pierwszy drogę w górnym siódmym stopniu trudności na siedmiotysięczniku niż pokonać ośmiotysięcznik normalną drogą".
W 1991 r. dzięki spektakularnemu, samodzielnemu przejściu trzech największych północnych ścian Alp: Eigeru, Matterhornu i Grand Jorasses, natychmiast dołączył do grona najbardziej uznanych alpinistów. W roku 1999 pokonał mityczną już, północną ścianę Eigeru.
Droga ta uważana jest za najtrudniejszą jaką kiedykolwiek udało się wytyczyć na tej owianej złą sławą górze, i jednocześnie najtrudniejszą poprowadzoną kiedykolwiek w północnych ścianach najbardziej prestiżowych alpejskich kolosów. Jest rekordzistą w najszybszym wejściu na słynną, niezwykle trudną, patagońską górę - Cerro Torre.
Z powodzeniem uprawia również wspinaczkę lodową. Jest przewodnikiem górskim, członkiem Niemieckiego Federalnego Zespołu Szkoleniowego, nauczycielem wychowania fizycznego. Oprócz gór pasjonuje go ostra jazda konna - westernowa - i hodowla koni.
     
  Jarosław Kryński (Polska) 
Z zawodu adwokat. Lubi podróże i poznawanie miejsc, w których najczęściej marzy mu się nowa przygoda. Ciekawość świata przejawiał
już mając trzy lata, po raz pierwszy "urywając" się na samotną wycieczkę z Lwówka Śląskiego do Gryfowie Śląskiego. Potem przyszedł czas na Tatry, które jak mówi, "zdeptał całkowicie" kilka razy, wyprawy trekkingowe w góry Szkocji, dzikie i wypełnione pustką. Bardzo lubi Kotlinę Jeleniogórską z jej zakątkami, Rudawami Janowickimi i Sokolikami.Ponieważ ceni sobie również wypoczynek pod żaglami, w 1994 roku dołączył do załogi żaglowca "Pogoria" i pływał po Wielkich Jeziorach w Ameryce Północnej. Góry wysokie zaczęły interesować go coraz bardziej. W 2003 roku wziął udział w wyprawie na Aconcaguę, a doświadczenia z tego prawie siedmiotysięcznika okazały się bardzo przydatne w Alpach, które zaczął coraz częściej odwiedzać. Dziś zdobył juz sześć czterotysięczników, w tym Mont Blanc i Stralhorn. Powrót z tego ostatniego wspomina szczególnie. Nagłe załamanie pogody, szalejąca zamieć, niebezpieczny lodowiec. Wszystko razem spowodowało, że zejście było bardzo dramatyczne. Lubi też jazdę na nartach, jazdę konną. Z przyjemnością oddaje się fotografowaniu. Od dwóch lat uprawia wspinaczkę skalną i to właśnie ona tak go absorbuje, że ma niewiele czasu na pozostałe zainteresowania.Należy do Klubu Aquarius Multibanku.
     
  Nancy LaRiviere (USA) 
Jej przygoda z akrobacjami spadochronowymi zaczęła się w wieku 16 lat. Podniebne nurkowanie sprawiało ogromną frajdę i okazało się "łatwe"
do opanowania. Dziś ma już za sobą ponad 6000 skoków i należy do najbardziej doświadczonych skoczków testowych. Brała udział w wielu rekordowych grupowych skokach spadochronowych, w tym w pierwszym na świecie 100-osobowym skoku w Muskogee w Oklahomie w 1986 r.
czy w 1992 r. w pierwszym na świecie 216-sto osobowym skoku w Bratysławie. Sporo czasu poświęcała nauce pilotażu na samolotach ultralekkich, by w końcu zasiąść za sterami odrzutowych samolotów pasażerskich. W 1986 r. zdobyła licencje pilota samolotów pasażerskich
i wielosilnikowych. Wykonywała akrobację lotniczą w filmie "Shadow Ops" dla Paramount TV oraz pokazy zjazdów z helikoptera i budynków podczas promocji Miami. Ostatnio dublowała sekwencję lotów w powietrzu w filmie "The Good Shepherd" w reżyserii Roberta DeNiro. W 1983 roku ukończyła również studia na wydziale sztuk pięknych w University of New Hampshire. Jest utalentowaną artystką i ilustratorką. Filmuje w powietrzu. Posiada także licencję nurka na otwartych wodach.
Z zamiłowaniem uprawia narciarstwo zimowe, wodne, pływanie długodystansowe, jazdę na rowerze, kajakarstwo i jogę. Członkini U.S. Parachute Team w latach 1988,1994,1996, 1998, 2000, 2001, 2003, 2004. Jest prezesem dużej spółki Jump Shack, głównego dostawcy sprzętu spadochronowego dla sportowców i armii. Zdobyła liczne najważniejsze nagrody i tytuły na zawodach rangi mistrzostw świata
i wyrazy uznania za swoje dokonania w akrobacji spadochronowej.
Laureatka nagrody Biznes i Pasja 2006.
     
  Prof. Wiesław Olszewski (Polska) 
Profesor dr habilitowany. Pracownik naukowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Azji
i Pacyfiku w Warszawie. Badacz dziejów historii powszechnej XIX i XX wieku. Światowy autorytet w dziedzinie współczesnej historii krajów
Azji Południowo - Wschodniej. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski
oraz wietnamskiego Orderu Przyjaźni. Autor licznych naukowych
i popularnonaukowych książek i artykułów, m. in. "Historii Wietnamu"
i "Historii Australii". Surowy i wymagający, ale uwielbiany przez studentów i młodą kadrę naukową. Ma naturę prawdziwego podróżnika i odkrywcy. Kierował wyprawami badawczymi do chińskiego Turkiestanu i Wietnamu. W kręgu jego najściślejszych zainteresowań naukowych pozostają zarówno współczesne problemy polityczne jak i kwestie odrębności kulturowych małych grup etnicznych w najodleglejszych zakątkach świata. Z materiałów zebranych podczas licznych podróży powstało wiele cennych nie tylko typowo naukowych reportaży i fotoreportaży. Pochodzące z tych wyjazdów fotografie publikowane są w najbardziej znanych pismach podróżniczych. Stanowią też ilustrację poważnych wydawnictw encyklopedycznych, jak choćby "Britannica".
     
  Anna Teresa Pietraszek (Polska) 
Przygodę z filmem dokumentalnym i kamerą rozpoczyna w 1977 roku. Zatrudniona jako "pomoc domowa" organizuje samotne wyprawy
w trudno dostępne, wysokogórskie rejony Azji i góry wysokie - Hindukusz. W tym czasie pogłębia również swoją wiedzę o filmie
i zdobywa uprawnienia reżyserskie i operatorskie. W 1986 roku rozpoczyna pracę w Telewizji Polskiej jako dziennikarka, reżyser filmów dokumentalnych, reportaży i programów cyklicznych. Realizuje programy w różnych redakcjach, m.in.: pierwszą bezpośrednią transmisję satelitarną z Lasu Smoleńskiego w pobliżu Katynia. Autorka ponad pięćdziesięciu reportaży filmowych o tematyce społecznej, religijnej, politycznej, wysokogórskiej i eksploracyjnej, zrealizowanych podczas wypraw w Hindukusz, Himalaje oraz niedostępne rejony Afganistanu, Indii, Pakistanu, Nepalu, Tybetu, Syberii. Do jej najbardziej znanych filmów należą: W cieniu Everestu, Ostatnia rozmowa - Andrzej Zawada, Najtrudniejsza ściana, Za cenę życia, Droga Krzyżowa, Polacy
z Kazachstanu, Niepotrzebny świadek. Jedyna kobieta - absolwentka Akademii Obrony Narodowej. Ukończyła specjalne kursy NATO w USA
i Danii. Od 2000 roku, najczęściej samotnie, podróżuje z kamerą
do Afganistanu, Pakistanu, Indii, Mongolii i innych krajów położonych
w Azji. Uhonorowana została m.in. Medalem Mahatmy Gandhiego, Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Kombatanckim Złotym Krzyżem Zasługi Światowej Federacji Stowarzyszeń Kombatantów RP.
     
 

Piotr Pustelnik (Polska) 
Pracownik naukowy w Politechnice Łódzkiej. Doktor nauk technicznych. Przygodę z górami rozpoczął w 1968 roku, rozpoczynając, jak większość młodych pasjonatów, od przemierzania szlaków w Beskidach, Gorcach
i Tatrach. Początek jego drogi wspinaczkowej to rok 1975. Zmaga się
z tatrzańskimi ścianami, potem pojawia się w Alpach i Dolomitach. Trzy lata później posiada już uprawnienia instruktora alpinizmu. Gdy w 1985 roku wchodzi na kilka sześciotysięczników w Kaszmirze, jest jasne, że to tylko kwestia czasu, by zadebiutował w górach najwyższych. W 1990 roku, w czasie wspólnej wyparawy z Wandą Rutkiewcz, wchodzi samotnie na Gasherbrum II (8037 m.) i po raz pierwszy pokonuje wysokość ośmu tysięcy metrów. Tak rozpoczyna wielkie wspinanie w różnych górach świata. Koncentruje się przede wszystkim na Himalajach i z konsekwencją dąży do zdobycia wszystkich ośmiotysięczników, choć " po drodze" wchodzi na najwyższy wierzchołek Ameryki Północnej - Mt McKinley, bierze udział w wyprawach do Pamiru, staje na najwyższych szczytach Ameryki Południowej i Afryki. Kolejno pokonuje też himalajskie kolosy.
Do najważniejszych działań wysokogórskich zaliczyć należy niewątpliwie: wejście wraz z Krzysztofem Wielickim na dwie góry ośmiotysięczne podczas jednej wyprawy - Cho Oyu nową drogą i Shisha Pangmę (8013 m.), trudną drogę słoweńską, powtórzoną pierwszy raz, pokonanie po długiej i wyczerpującej wyprawie trzeciej góry świata Kangchenjungi
(jest pierwszym Polakiem, który wszedł na nią w sezonie letnim),
zdobycie w 1996 roku od strony chińskiej "góry gór" - K2. Rok 2006 to przede wszystkim Tryptyk Himalajski, czyli wyprawa na Cho Oyu, Annapurnę i Broad Peak w jednym roku, a dokładnie w sezonie wiosennym i letnim. W "tryptyku" udział biorą również Peter Hamor i Piotr Morawski. Wyprawa kończy się sukcesem, bo wszystkie trzy szczyty zostają zdobyte, ale do pełnej satysfakcji zabrakło mu wejścia na główny wierzchołek Annapurny z powodu choroby alpinisty tybetańskiego.
Po krótkiej przerwie wraz z Peterem Hamorem wchodzi na Broad Peak. Tak oto zdobywa swój trzynasty ośmiotysięcznik.
Lauret nagrody Explorer 2007.

Piotr Morawski (Polska) 
Jest w trakcie studiów doktoranckich na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Chemii Fizycznej. Wspina się od dziesięciu lat. Głównie w Tatrach. Pierwszym zagranicznym regionem skałkowym, który odwiedził, było El Chorro, w okolicach hiszpańskiej Malagi, i choć potem odwiedzał podobne tereny wspinaczkowe w różnych częściach świata , najbardziej do gustu przypadło mu........ wspinanie zimowe.
Na przełomie lipca i sierpnia 2001 roku wziął udział w wyprawie Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego do Kirgizji, w Tien Szan. Celem był siedmiotysięcznik Chan Tengri. Rok później powrócił w ten sam rejon, ale tym razem powodem był Pik Pobiedy (7439m.), jedna z najbardziej niebezpiecznych gór. W grudniu 2003 roku uczestniczył w swojej najpoważniejszej wyprawie. Znalazł się u stóp owianego mitami i grozą ośmiotysięcznika - K2. Jego upodobanie do zimowej wspinaczki zostało
w końcu nagrodzone. Na początku grudnia 2004 roku wyruszył na drugą wyprawę zimową. Była to ponownie Shisha Pangama (8027 m.).
Tym razem szczęście dopisało i 14 stycznia 2005 stanął na jej szczycie. Było to pierwsze w historii wejście w zimie kalendarzowej na tę górę
oraz pierwsze wejście zimowe na ośmiotysięcznik od 17 lat!

Peter Hamor (Słowacja) 
Alpinista. Instruktor wspinaczki. Jak większość rozpoczął wspinanie
w Tatrach, które dla wielu znanych wspinaczy z naszego rejonu, są na początku ich drogi wspinaczkowej. później brał udział w wyprawach w Himalaje, Pamir i Tien-Szan. Do jego największych osiągnięć górskich należą: przejście wraz z Pavolem Jackovicem tzw. alpejskiej trylogii,
czyli trzech wielkich północnych ścian: Matterhornu, Grandes Jorasses i Eigeru. W 1998r. wspiął się na Everest. W latach 2000-2003 realizował plan zdobycia Korony Ziemi. Stanął na siedmiu (licząc zdobyty już Everest) najwyższych szczytach wszystkich kontynentów.

     
  Don Walsh (USA) 
Jedna z najważniejszych postaci światowej eksploracji mórz i oceanów
w historii. Czynny oficer Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych
w latach 1948 -1975. Służył w lotnictwie, na morzu i na okrętach podwodnych. Przeszedł drogę od marynarza do kapitana. Oceanograf. Specjalista technologii podmorskich. Jest jednym z dwóch ludzi, którzy kiedykolwiek dotknęli "dna Ziemi" - Rowu Mariańskiego, liczącego prawie 11 km głębokości. Prowadził prze wiele lat operacje na głębinowym pojeździe podwodnym. Brał udział w dwudziestu ekspedycjach w Arktyce i dwudziestu pięciu na Antarktydę. Rząd Stanów Zjednoczonych uhonorował go w 1972 r. m.in. poprzez nadanie grani w Arktyce nazwy "Walsh Spur", w podziękowaniu za jego dokonania dla narodowych programów USA na tym obszarze. Doktor w dziedzinie oceanografii fizycznej i magister nauk politycznych. Profesor inżynierii oceanicznej
i dziekan na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Wykładowca kontraktowy na Uniwersytecie Georgetown. Opublikował ponad 200 artykułów, referatów i innych opracowań dotyczących tematyki morskiej.
Zredagował sześć ważnych książek poświęconych tematyce oceanicznej.
Poprowadził ponad 1500 wykładów o tematyce oceanicznej w 50 krajach.
Doradca techniczny przy produkcjach telewizyjnych i filmowych.
Wziął udział w ponad 150 programach, wywiadach radiowych i telewizyjnych. Był i jest nadal członkiem wielu ważnych komisji i komitetów pracujących dla rządu Stanów Zjednoczonych, ONZ, prestiżowych uczelni, instytutów i organizacji na całym świecie, np.: The Ocean Trust, National Undersea Maritime Agency, International Maritime Inc., Naval Undersea Museum Foundation, Explorers Club. Lista prestiżowych odznaczeń i wyróżnień, honorowych tytułów, jest nadzwyczaj bogata. Do najbardziej zaszczytnych należą: Medal Legion of Merit - dwukrotnie, po raz pierwszy w 1960 roku odznaczony przez prezydenta Eisenhowera w Białym Domu, Medal za Zasługi dla Sił Zbrojnych - dwukrotnie, Distinguished Service Medal od Theodore Roosevelt Association - najmłodszy uhonorowany tym medalem po Charlesie Lindberghu,
One of the Ten Outstanding Young Men of the Year, Honorowy Dożywotni Członek (jeden z dwudziestu ) the Explorers Club, Honorowy Dożywotni Członek American Geographical Society, Divers Hall of Fame, The Explorers Medal, L'Etoile Polaire Medal od Jules Verne Aventures Association, członek American Polar Society.
Lauret nagrody Explorer 2006.
     
  Martyna Wojciechowska (Polska) 
Dziennikarka i podróżniczka poszukująca ciągle nowych wyzwań.
Jest pierwszą Polką i pierwszą kobietą z Europy Środkowo-Wschodniej, która ukończyła Rajd Paryż - Dakar. W 2006 roku jako trzecia,
a jednocześnie najmłodsza Polka, zdobyła Everest. Mając siedemnaście lat stała się posiadaczką Międzynarodowej Sportowej Licencji Rajdowej
i Wyścigowej. W telewizji TVN prowadzi cykliczny program "Automaniak". Zamiłowanie do motoryzacji dzieli z innymi pasjami: profesjonalnym nurkowaniem, strzelectwem sportowym i przede wszystkim podróżami. Zrealizowała autorski program "Misja Martyna", będący niecodzienną relacja z wypraw w ciekawe zakątki świata. Od kilku lat jest zafascynowana górami. Zdobyła już trzy szczyty zaliczane do Korony Ziemi: Kilimandżaro, Aconcaguę i ostatnio Everest. Jej firma "Martyna Adventure" zajmuje się organizacją specjalnych wyjazdów dla tych, którzy poszukają aktywnego spędzania wolnego czasu i czegoś,
co można nazwać "potrzebą przeżycia przygody". Martyna może
w ten sposób przekazywać również innym własne doświadczenia i pasje.

     
  Heinz Zak (Austria) 
Jest jednym z najbardziej znanych, najlepszych i najbardziej wszechstronnych na świecie austriackich wspinaczy klasycznych,
ale tych z określeniem extreme. Jeszcze bardziej dał się poznać jako utalentowany fotografik. Dziś jego nazwisko jest zaliczane do wąskiej elity w tej dziedzinie na świecie Specjalizuje się w ekstremalnej
i krajobrazowej fotografii górskiej. Fotografowanie i wspinanie jest dla niego jednakowo ważne. Podczas długich podróży poznawał najważniejsze tereny wspinaczkowe i najciekawsze zakątki Ziemi.
Pod koniec lat siedemdziesiątych przeniósł ideę wspinaczki skałkowej
z Ameryki do Austrii i współuczestniczył w przystosowaniu do tych celów najlepszych terenów górskich. Do niego należą pierwsze przejścia najtrudniejszych dróg, sięgające dolnego poziomu dziesiątego stopnia trudności w swoich ojczystych górach: Karwendel i Wetterstein, samotne, szczególnie niebezpieczne zimowe przejścia głównej grani pasma Karwendel bez użycia lin - 36 szczytów w trzy dni. Ma też znakomite osiągnięcia w innych górach, jak choćby pokonanie niezwykle ciężkiej drogi "Free Rider" na El Captain, północnej ściany Eigeru zimą oraz trzecie przejście tysiąc czterystumetrowej drogi "Royal Flush" na Fitz Royu
w Patagonii. W roku 1987 objawił się jako wspaniały fotografik, ilustrując obsypaną nagrodami książkę "High life" swoimi zdjęciami najpiękniejszych rejonów wspinaczkowych świata. Pokazał wielkie mistrzostwo i panowanie nad formą. W swoich późniejszych książkach "Karwendel" i "Wetterstein" w rewelacyjny sposób poprzez fotografię ukazał urodę i surowe piękno tych dwóch cudownych pasm górskich. Jego najpiękniejsze prace zamieszczano w licznych książkach, czasopismach i kalendarzach. W ciągu kilku lat stał się jednym z najbardziej znanych fotografików górskich
i wspinaczkowych świata, zyskując międzynarodową sławę. Przez pięć lat towarzyszył ponad siedemdziesięciu najbardziej znanym wspinaczom podczas wypraw. Fotografował ich gdy pokonywali najtrudniejsze drogi
i mógł ich poznać osobiście. Tak powstał wspaniały album "Rock Stars".
O jego klasie świadczy wydany jesienią 2001roku album "Bergfotografie", w którym autor - Axel Klemmer, przedstawia czterech najważniejszych fotografików. Jednym z nich jest właśnie Heinz Zak. Niedawno ukończył pracę nad najnowszym albumem "Yosemite", który powstał przy udziale Alexandra Hubera i jest przepięknym przewodnikiem po chyba najbardziej znanym terenie wspinaczki skalnej na świecie.
Laureat nagrody Camera Extreme 2006.
     
   
     

| goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt | artshow |