goście festiwalu
      home
      festiwale
      goście festiwalu
      nagrody
      zawody
      kronika
      informacje
      kontakt
      artshow
     
    Marcin Jamkowski (Polska)
Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz, z powołania podróżnik. Jest zastępcą redaktora naczelnego polskiej edycji magazynu National Geographic. Od ponad 10 lat wspina się i nurkuje. Poznał góry i masywy Maroka, Mali, Madagaskaru i Europy. Kierował międzynarodową wyprawą National Geographic, której celem było odnalezienie wraku "Steubena" zatopionego na Bałtyku. Podczas jednej z wypraw dotarł do źródeł Amazonki w Peru. Lubi fotografować. Jest autorem cyklu niecodziennych zdjęć z wyprawy na wrak XVIII-wiecznego żaglowca. Nie stroni również od kamery filmowej. Jego filmy o wspinaczce w górach Afryki pokazywane były na międzynarodowych festiwalach filmów górskich.
     
   Hayden Turner (Australia)
Hayden Turner jest w swoim żywiole, gdy tylko znajdzie się na łonie przyrody. Reżyser i operator, realizujący filmy o tematyce przyrodniczej i przygodowej dla National Geographic.
Przez ponad dwanaście lat Hayden podróżował po kontynencie afrykańskim i ponad trzydziestu krajach na całym świecie. Przez dziesięć pracował lat jako opiekun ssaków afrykańskich Jego praca dla telewizji i koczownicze życie dały mu szansę poznania najbardziej wyludnionych miejsc na ziemi.
Jest autorem i współproducentem wielu znanych programów i seriali, takich jak: "Pocztówki z Afryki", 'Tętno ziemi' III
'Na ratunek afgańskiemu zoo', 'Hayden Turners Wildlife Challenge'
'Zielony samochód'.
Jest niezwykle wszechstronnym i umiejącym się odnaleźć w najtrudniejszych warunkach prezenterem.
Pracuje ze zwierzętami, wśród ludzi różnych kultur, umie zajmować się nowymi technologiami jak również..... prezentować najdziwniejsze potrawy.
Lista rzeczy, które umie, robił lub widział jest doprawdy bardzo długa...
     
   Jake Willers (Wlk. Brytania)
Podróżnik i etymolog. Dyrektor ogrodu zoologicznego w Shepreth. Prezenter kanału telewizyjnego National Geographic, gdzie prowadzi własny program "Owady z piekła rodem". Ceniony za ogromną wiedzę o owadach i stawonogach. Współpracuje z Uniwersytetem w Cambridge. Od wczesnych lat dziecięcych spędzał czas wypełniony niezwykłymi przygodami w otoczeniu dzikich zwierząt. Pokonywał najbardziej niebezpieczne rejony Ameryki Południowej i Afryki. Uprawia spadochroniarstwo i nurkowanie.
     
   Tomasz Tomaszewski (Polska)
Zajmuje się fotografią prasową. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Jego zdjęcia publikowały największe pisma w kilkudziesięciu krajach na świecie m.in.: Stern, Paris Mach, Geo Magazine, New York Time Magazine, Time, Sunday Times, Vogue, Elle, Die Zeit. Wydał siedem książek autorskich. Ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.
Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych oraz trzykrotnym jurorem World Press Photo.
Od siedemnastu lat współpracuje z magazynem "National Geographic", w którym opublikował trzynaście reportaży m.in. na temat Polski, Ameryki, Gruzji, Szwecji, Kanady i Meksyku. Od 1999 roku jest Konsultantem Generalnym polskiej edycji magazynu "National Geographic". Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
     

   Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie (Polska)
Od wielu lat podróżują po świecie. Najchętniej wybierają się do Indii, Nepalu, Mongolii, a przede wszystkim na Syberię. Poznawanie odwiedzanych miejsc, utrwalanie tego co było im dane zobaczyć w małym obiektywie aparatu i dzielenie się z innymi swoją pasją, to ich ulubione zajęcie. Są autorami trzech wystaw fotograficznych prezentowanych w Muzeum Ziemi PAN i Muzeum Azji Pacyfiku oraz profesjonalnych pokazów slajdów m.in. w Polsce, Niemczech , Szwajcarii.
     
   Doug Scott (Wielka Brytania)
Zaliczany do grona najwspanialszych postaci światowego alpinizmu i himalaizmu. Brał udział w 45 ekspedycjach górskich. Jest zdobywcą ponad 40 szczytów w górach najwyższych, z których połowę zdobył nowymi wspaniałymi drogami i były one pierwszymi wejściami dokonanymi w stylu alpejskim. W 1975 roku jako pierwszy brytyjczyk wraz z Dougalem Hastonem zdobył Everest południowo-zachodnią ścianą, podczas przełomowej dla światowego himalaizmu wyprawy kierowanej przez sir Christiana Boningtona. Było to wejścia w stylu alpejskim, bez tlenu. Przeżył jedną z najbardziej dramatycznych wypraw w historii himalaizmu, gdy po złamaniu obu nóg tuż pod szczytem Ogre (7330 m), przez 8 dni walczył o życie, by dotrzeć do bazy wyprawy. Wraz z Peterem Boardmanem i Joe Taskerem dokonał pierwszego wejścia, niezwykle trudną północno-zachodnią drogą na Kanczendżongę. Było to pierwsze wejście na tak dużą górę z minimalnym wykorzystaniem baz pośrednich i zaplecza, dodatkowo nie używano tlenu podczas wspinaczki. Jest zdobywcą Korony Ziemi. Prezydent Alpine Club w latach 1999-2001. Prezydent Alpine Climbing Group 1976-1982. W 1999 roku odznaczony Złotym Medalem przez angielskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne.
Laureat nagrody Explorer 2004.
     
   Marcin Jakub Korzonek (Polska)
Jego pasją są podróże, w szczególności te rowerowe.
Przygodę z dwoma kółkami rozpoczął w 1993 roku wyjazdem na półwysep Kola, potem przyszła kolej na Alpy, W 1997 przez Litwę, Estonię, Finlandię, Szwecję i Norwegię dotarł na Nordkapp.
Objechał niemal całą południową Europę, Turcję, Syrię Izrael i Jordanię, Egipt. Pokonał słynną Karakorum Highway oraz tunezyjską część Sahary. Prowadzi najstarszą polską stronę internetową poświęconą rowerom. Laureat konkursów podróżniczych i fotograficznych.
     
   Manuel Bustelo (Włochy)
Urodzony w Mendozie (Argentyna), od czwartego roku życia wiele czasu spędza w górach. Uprawia wspinaczkę, narciarstwo. Jego prawdziwą pasją są jednak rowery górskie. Mając piętnaście lat został mistrzem regionu w kolarstwie przełajowym. Parokrotnie pokonywał Andy na rowerze. Od ponad dziesięciu lat bierze udział w górskich wyścigach w Andach i Alpach. Specjalizuje się w downhillu. Zjeżdżał m.in.. z Mt. Bayo (3200m), Mt. Plata (5500m), wulkanów Mula Muerta (5200m) i Ojos del Salado (6800m).
     
   Erika Warmbrunn (USA)
Mieszka w Nowym Jorku. Jej pasją są teatr i podróże. W roku 1999 w teatrze off-off Broadway'u została wystawiona Mewa Czechowa w jej tłumaczeniu. Pracowała między innymi przy przedstawieniach Titanic, Kabaret oraz Piękna i bestia. Kontakt z przyrodą, poczucie wolności, poznawanie nieznanego - to zawdzięcza podróżom, dla których rzuciła "ułożone życie". Samotnie pokonała rowerem Mongolię, Chiny, Wietnam. Jej ostatnia książka "Gdzie kończy się droga" opowiada o tej podróży. Ma za sobą 3.000 km rowerem po mało poznanych zakątkach Stanów Zjednoczonych.
     
   Walery Babanow (Rosja)
Należy do grona najwybitniejszych alpinistów obecnego pokolenia. Jego pierwsze doświadczenia wspinaczkowe przypadają na rok 1980. Od tego czasu dokonał ponad 300 wejść w górach wysokich. Ponad 50 z nich to drogi o najwyższym stopniu trudności. Preferuje wspinaczką solo zimą i latem.
W ten sposób poprowadził 35 dróg uważanych za niezwykle trudne m.in. w górach Rosji, Ameryki Północnej, Alpach, Himalajach. Należą do nich wspaniałe drogi na Lhotse, Grandes Jorasses, Mt. Barille, Meru, Nuptse East.
Członek klubu - Groupe de Haute Montagne. Dwukrotny laureat Złotego Czekana.
Laureat nagrody Explorer 2004.
     
   Erich von Däniken (Szwajcaria)
Światowej sławy pisarz i podróżnik. Badacz tajemnic świata. Jego książki zostały przetłumaczone na 28 języków i sprzedane w nakładzie 60 milionów egzemplarzy na całym świecie. Na ich podstawie nakręcono dwa pełnometrażowe filmy "Chariots of the Gods" oraz "Messages of the Gods". Współpracuje z największymi stacjami telewizyjnymi: ABC i RTL, które emitują cieszące się niezwykłym zainteresowaniem widzów programy, filmy i seriale realizowane przy jego udziale. Ostatnio opublikowano jego książkę "The Gods Were Astronauts: Evidence of the True Identities of the Old Gods" ("Bogowie byli astronautami. Dowody rzeczywistej tożsamości starodawnych bogów"), w której przedstawia swój stosunek do tajemnic, które od tysiącleci fascynują ludzkość: kim lub czym byli bogowie opisani w starożytnych legendach? Jest członkiem stowarzyszenia pisarzy szwajcarskich i niemieckich oraz międzynarodowego PEN-Clubu. Doktor honoris causa Państwowego Uniwersytetu Boliwii. Honorowy obywatel miast Ica i Nazca w Peru. W roku 2003 otrzymał Oskara za swój pomysł - park tematyczny "Mysteries of the World" ("Tajemnice Świata"), który zrealizował w Interlaken w Szwajcarii. Laureat wielu prestiżowych wyróżnień i nagród.
Laureat nagrody Explorer 2004.
     
     Thomas Huber (Niemcy)
Był niesfornym dzieckiem i nie znosił wędrówek po górach. W wieku lat 12 zafascynowała go jednak wspinaczka. Dziś jest ekstremalnym alpinistą. Szybkie wejścia drogami klasycznymi, pierwsze wejścia, wspinaczka sportowa, wspinaczka lodowa - wszystko robione z pasją. Niezwykle ważnym wydarzeniem było pierwsze przejście w stylu redpoint The End of Silence (F8b+), jednej z trzech najtrudniejszych dróg wielowyciągowych. Zdołał również w stylu klasycznym pokonać Salathé na El Capitan. Od 1997 roku coraz bardziej pociągały go Himalaje. Po pierwszym wejściu zachodnią ścianą Latoku II (7108 m) pokonał zaliczaną do najpiękniejszych dróg w Himalajach - Direct North Butress na Shivling'u (6543 m.). Jest przewodnikiem alpejskim i zawodowo trudni się wspinaczką od 1995 r.
     
   Keith Partridge (Wlk. Brytania)
Jeden z najbardziej doświadczonych operatorów ekstremalnych. Przez dziewiętnaście lat uczestniczył w pracy nad wysoko nakładowymi produkcjami kinowymi i telewizyjnymi. Odegrał kluczową rolę w tworzeniu filmów, które uzyskały łącznie ponad 20 międzynarodowych nagród, w tym "Czekając na Joe", zdobywcy nagrody BAFTA za najwybitniejszy film brytyjski w roku 2004. Filmował w najbardziej odległych i niegościnnych regionach naszej planety m.in. w Himalajach, Andach, Arktyce.
Specjalizuje się w realizacji filmów ekstremalnej przygody. Opracował nowe techniki i metody pracy pozwalające na osiąganie wysokiej jakości obrazu i dźwięku w warunkach ekstremalnych. Wykłada na forum Królewskiego Towarzystwa Telewizyjnego, Królewskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Oprócz filmowania uwielbia wspinaczkę i rowery górskie.
Laureat nagrody Camera Extreme 2004.
     
   Marcin Miotk (Polska)
Należy do alpinistów młodego pokolenia. Od kilku lat realizuje swoje marzenia wspinaczkowe w górach wysokich. Aconcagua, Shisha Pangma, Mt Kenia, Chan Tengri, Cho Oyu, Pik Pobiedy - należą do najważniejszych, o których może powiedzieć, że stanął na ich szczycie. Lubi fotografować i filmować w górach. Uprawia maraton.
     
   Jacek Teler (Polska)
Góry wysokie to jego całe życie, które najczęściej spędza na organizowaniu wypraw w dzikie górskie zakątki Azji. Do niego należy wiele pierwszych polskich wejść na szczyty w górach Ałtaju, Tień-Szań i Pamiru. Dobrze zna smak włóczęgi po dziewiczych rejonach Syberii i Azji Centralnej. Pisze dla pism o tematyce górskiej i podróżniczej. Brał udział w Polskiej Zimowej Wyprawie na K2.
     
   Mariusz Nowacki (Polska)
Współzałożyciel najstarszej w Polsce akademickiej sekcji paralotniowej przy AZS PŁ. Od 2003 r. jest prezesem AZS PŁ. Organizator między innymi Paralotniowych Mistrzostw Łodzi, Dnia Sportów Ekstremalnych na PŁ.
Półwysep Krymski, Słowacja, Czarnohora i Gorgany, Czechy, Transylwania, Słowenia, Chorwacja, Włochy - to miejsca, które już odwiedził ze swoją paralotnią.
     
   Michael "Charlie" Brown (USA)
Należy do grona najwybitniejszych reżyserów i operatorów filmowych realizujących filmy o tematyce eksploracyjnej, górskiej i ekstremalnej. Ma na swoim koncie 30 ekspedycji na wszystkich siedmiu kontynentach. Trzy razy był na Evereście. Jest laureatem trzech prestiżowych amerykańskich nagród telewizyjnych Emmy w dziedzinie kinematografii. W tym roku był dwukrotnie nominowany do tej nagrody.
Wyprawy w nieznane, docieranie do najbardziej odległych zakątków świata, opowiadanie frapujących historii kamerą filmową nadaje sens jego działaniom i jest największą nagrodą dla niego.
Jego filmy były nagradzane na licznych festiwalach filmowych w całym świecie, a ostatni opowiada o wejściu niewidomego Erika Weihenmayer'a na Everest i zrealizowany został po raz pierwszy w najnowszej technologii zapisywania obrazu.
Laureat nagrody Camera Extreme 2004.
     
   Peter Chrzanowski (Kanada)
Człowiek ekstremalnej przygody. Pisarz i dziennikarz współpracujący z prestiżowymi magazynami. Producent
i reżyser. Przez 25 lat stworzył wiele ważnych filmów dokumentalnych o tematyce ekstremalnej i przygodowej, wyróżnionych na międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Organizator ekspedycji i niecodziennych wypraw w Ameryce Południowej i Północnej. Znakomity narciarz, mający na swoim koncie wiele budzących szacunek pierwszych zjazdów z prestiżowych szczytów w górach m.in. Alaski, Andach, Alpach, Meksyku.

 | program | goście | nagrody | zawody | konkursy i wystawy | kronika | informacje | kontakt | artshow |