goście festiwalu
      home
      festiwale
      program
      goście festiwalu
      nagrody
      konkursy i wystawy
      kronika
      laboratorium przygody
      wielka lekcja geografii
      wielka włóczęga
      informacje
      kontakt
      Adventure & Music            Meeting
     
 

Bartłomiej Bolimowski / Polska

Student turystyki. Nigdy nie brał udziału w wyprawie rowerowej, a największy przejechany przez niego dystans to około osiemdziesięciu kilometrów. Zawsze chciał zobaczyć Skandynawię, a jazda na rowerze wydawała mu się najodpowiedniejszym do tego sposobem. Uwielbia ciszę, lasy i jeziora. Główny pomysłodawca i organizator wyprawy Sverige Tour 2013.

Julianna Twardowska / Polska

Studentka uniwersytetu, studiuje edukację przez sztukę oraz pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Nie wyobraża sobie zimy bez nart, a lata bez żagli. Uwielbia przebywać wśród ludzi, do wszystkich przyjaźnie nastawiona. Boi się szwedzkich niedźwiedzi. Uczestniczyła jednak w wyprawie Sverige Tour 2013, bo kocha nowe wyzwania i nie lubi pozostawać w miejscu.

     
 

Linda Bortoletto / Francja

Pierwsze marzenie, koniecznie zostać pilotem myśliwca. Badania lekarskie wykluczają taką możliwość. Linda zdaje jednak egzamin do Wyższej Szkoły Lotnictwa. Szybko odkrywa, że oficer do spraw informacji po ukończeniu studiów, to zawód nie przystający do jej oczekiwań. Opuszcza szkołę i wstępuje do Żandarmerii. Tak oto z pilota staje się kapitanem Żandarmerii. Wkrótce zaczyna pracę. Cztery lata na kierowniczym stanowisku, wiele misji operacyjnych, potem Ministerstwo Finansów. Praca bardzo ciekawa, ale jakże odległa od jej pierwszych pragnień i marzeń o szalonej przygodzie. Najlepszym lekarstwem na znużenie codziennością jest ucieczka w świat. Nepal, Tanzania, Czarnogóra, Sycylia. Coraz częściej zaczyna odczuwać brak wolności, skutek ograniczeń wynikających z codziennych obowiązków. Potrzebuje oderwania się od tego, co wypełnia jej dotychczasowe życie. Podejmuje decyzję. Odrzuca całkowicie tak zwane racjonalne myślenie i poddaje się biegowi wydarzeń. Porzuca pracę. Czuje, że podróżowanie, przyroda, ludzie, będą najważniejsi, i czeka ją nowe ciekawe życie. Dwie, kilkumiesięczne podróże na Kamczatkę i Alaskę, dały jej pewność, że dokonała dobrego wyboru.

     
 

Dalibor Carbol / Czechy

Główny instruktor i założyciel El Speedo, największej szkoły paralotniowej w Beskidach. Specjalista od wyczynowego latania XC, treningów bezpieczeństwa, nauki tandemowego pilotażu i ekspedycji paralotniowych. Paralotnią kilka razy obleciał Nową Zelandię, Kanadę, Fidżi, Tajlandię, Malezję, Rosję, Indię, Argentynę i znaczną część Europy. Zawsze uśmiechnięty, pełny energii i szalonych pomysłów, do których można zaliczyć dwukrotną podróż na starych, rosyjskich motorach, przez Ural, aż w rejony środkowej Azji i z powrotem do Republiki Czeskiej. Wielokrotny uczestnik zawodów Dolomitenmann, Outdoor Trophy i Adrenalin Cup. Specjalista od lotów przelotowych XC i zdobywca najwyższych gór świata, które oblatywał przez wiele dni i odkrywał niewytłumaczalnie piękne miejsca… Ale to wszystko nie miałoby sensu, gdyby nie spotkał wyjątkowych ludzi, dla których prawdziwa przyjaźń i przygoda są więcej warte, niż społeczna akceptacja i własny zysk.
W 2011 roku Dalibor Carbol i Juraj Kleja, jako pierwsi na świecie przelecieli paralotniami z Hunza Valley do ośmiotysięcznika K2, a w 2012 ten sam tandem, jako pierwszy na świecie, obleciał Tien - szan. Bez aparatów tlenowych, bez wsparcia z ziemi. Najlepszy sportowiec Moraw roku 2013. Ojciec trzech synów, mąż i gospodarz na beskidzkiej ziemi.

     
 

Richard Deppe / Wlk. Brytania

Od ponad dwudziestu lat bierze udział w najbardziej prestiżowych regatach jachtów pełnomorskich na świecie, podczas których trwa wyścig z czasem i mierzenie się z wielką wodą, własnymi słabościami i innymi załogami. To jest "zabawa" wyłącznie dla najtwardszych. Ukończenie takich regat dookoła świata jest już wielkim sukcesem załogi. Zaczął w 1993 roku od udziału w Whitbread Round the World Race, potem były to: Japanese & Irish Admirals Cup Team, Chessie Racing piąte regaty Whitbread Race, The Race - Team Adventure (dookoła świata non-stop), Worrell 1000, PUMA Ocean Racine, Volvo Ocean Race. Na oceanach nas nie ma, a przecież chcielibyśmy znaleźć się jak najbliżej wydarzeń. To, że możemy przyglądać się wyczynom żeglarzy, możliwe jest dzięki odpowiednim zespołom ludzi zajmujących się kwestiami medialnymi: transmisją, komunikacją, produkcją, filmowanie i realizacją. Uczestniczył przez ostatnich kilka lat w regatach kierując zespołami ludzi odpowiedzialnych za przekaz. Był reżyserem, kierownikiem zespołu produkcji (MCM) i transmisji, zajmował się przygotowaniem treści internetowych, przygotowaniem materiałów filmowych, m.in. w 3D, przepływem treści do platform medialnych. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie mediów, transmisji i komunikacji. Swoje umiejętności wykorzystywał podczas Volvo Ocean Race, SLU - Producent/ Manager MCM, BMW Oracle America's Cup Team, Puma Ocean Racing, MCM (Media Crew Member, w Discovery Chanel (przy Original Productions, jako producent i operator popularnego dokumentu, nominowanego do nagrody Emmy,, Pacific High Productions.

     
 

Raphaël Domján / Szwajcaria

Poszukiwanie energii ekologicznej, odnawialnej jest jednym z priorytetów naszych czasów. Coraz częściej przyglądamy się Słońcu, widząc w nim wielką szansę na źródło najczystszej energii. Wchodzimy w mało jeszcze znane człowiekowi obszary i niezbędne są doświadczenia i praktyczne zastosowania. Raphaël Domján uczestniczył w tworzeniu koncepcji projektu Planet Solar. Projektu zakładającego opłynięcie świata przy pomocy słońca. Wymyślił i przygotował plan wielkiej łodzi, jej konstrukcji i ultranowoczesnych rozwiązań, niezbędnych przy tak nadzwyczajnych wyzwaniach. Był liderem i inicjatorem ekspedycji. Jest zawodowym kierowcą ambulansu. Przewodnikiem górskim. Specjalistą w dziedzinie ochrony środowiska. Po słynnym rejsie powiedział: - Wiem, że teraz wszystko jest możliwe. Sam projekt wzbudził wielkie zainteresowanie i był omawiany podczas wielu konferencji, sympozjów, w których pomysłodawca projektu uczestniczył, dzieląc się doświadczeniami z rejsu i potrzebą wzmocnienia działań dotyczących poszukiwania ekoenergii.

     
 

Piotr Kłapyta / Polska
Justyna Cząstka - Kłapyta / Polska

Doktor geografii (geomorfolog). Pracownik naukowy w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Naukowo zaangażowany w badania rzeźby glacjalnej i peryglacjalnej Karpat (Tatry, Czarnohora, góry Rumunii) oraz studia nad osadami czwartorzędowymi środowisk wysokogórskich. Szczególnym zainteresowaniem darzy lodowce gruzowe. Tegoroczny laureat dyplomu im. Eugeniusza Romera ustanowionego przez Komitet Nauk Geograficznych PAN za najlepszą pracę doktorską z zakresu geografii fizycznej oraz laureat konkursu Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich na najlepszą pracę doktorską z dziedziny geomorfologia. Panoramista górski, autor ponad dwustu panoram z Karpat Zachodnich, Wschodnich oraz licznych opracowań panoramicznych w przewodnikach górskich. Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek i podróżnik, organizator wyjazdów w pasma górskie Karpat i Bałkanów. Multiinstrumentalista (trembita, fłojera, telenka, sopiłka, okaryna, dutka) i miłośnik folkloru karpacko-bałkańskiego. Wraz z żoną Justyną bada i propaguje kulturę muzyczną i ludową łuku Karpat. W ostatnim okresie zaangażowany w badania kolęd huculskich i problematykę kolonizacji wołoskiej. Pomysłodawca i koordynator Międzynarodowych Festiwali Huculskich: "Za głosem trembity 2006", Festiwalu im. Stanisława Vincenza 2008" oraz Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego "Słowiańska Atlantyda 2012", organizowanych w celu propagowania wspólnych wartości kulturowych na obszarze łuku Karpat oraz przywrócenia przesłania i myśli Stanisława Vincenza w kulturze narodowej.

 
 
 
 
     
  Rafał Kowalczyk / Polska

Dr hab., profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowca historii powszechnej i ziem polskich XIX wieku oraz historii gospodarczej. Jego zainteresowania badawcze obejmują okres napoleoński, emigrację polską we Francji w XIX stuleciu, historię gospodarczą świata od czasów nowożytnych do współczesności oraz dzieje Chin, Indii, Kaukazu i Ukrainy. Publikuje m.in. w takich czasopismach, jak: "Studia z Historii Społeczno-Gospodarczej XIX i XX wieku", "Przegląd Historyczny", "Kwartalnik Historii Nauki i Techniki", "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej", "Studia Historyczne", "Укрїнський Історичний Журнал", "Обєктив", "Птаха", "Przegląd Nauk Historycznych", "Przegląd Papierniczy", "Roczniki Muzeum Papiernictwa", "Acta Universitatis Lodziensis", "Rocznik Łódzki". Jest autorem monografii: "Katastrofa Wielkiej Armii Napoleona w Rosji w 1812 roku" nominowanej do nagrody ACADEMIA 2007 za najlepszą książkę naukową, "Małojarosławiec 1812" (2008), "Polityka gospodarcza i finansowa Księstwa Warszawskiego w latach 1807?1812" (2010). W druku znajdują się następujące książki: "Znani i nieznani oficerowie i generałowie wojny 1812 roku" i "Zapomniana bitwa Napoleona Krasne 14-21 listopada 1812 roku". Aktualnie przygotowuje kilka publikacji naukowych.
Jego pasją są podróże. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów podróżniczych, które zostały opublikowane na Ukrainie. Azja, Afryka i Europa. Iran, Syria, Jordania, Turcja, Kaukaz, Indie, Chiny, Uzbekistan, Maroko, Sahara Zachodnia, Libia i okoliczne państwa, to kontynenty i kraje, które dotychczas odwiedził.
Lubi poezję o tematyce podróżniczej.
     
 

Claudio Leonardi / Szwajcaria

Pilot w lotnictwie komercyjnym z dziesięcioletnim stażem. Od 2009 roku szef projektu Clip-Air. Rewolucyjnego projektu, przygotowywanego w Politechnice w Lozannie, zmieniającego całkowicie nasze myślenie o transporcie powietrznym. Prawie wszystkiego, co człowiek i tak przewozi. Zarządza wizualizacją projektu, jego strukturami, koordynuje również inne prace objęte programem, m.in. takie jak: transport, mechanika, konstrukcja, architektura i socjologia. Jego doświadczenie, umiejętności i wiedza, były wielokrotnie wykorzystywane do przygotowania wizualizacji projektów, budowy symulatorów i tworzenia wirtualnych obrazów, pozwalających odtwarzać realne warunki. Został zaproszony m.in. do udziału w projekcie Solar Impulse (z udziałem Bertranda Piccarda, gościa Explorers Festival w 2002 roku), czy HB-SIA. Prezentował po raz pierwszy makietę projektu Clip-Air, samolotu w pomniejszonej skali, podczas Paryskiego Air Show w czerwcu tego roku.

Audanne Comment / Szwajcaria

Z wykształcenia jest architektem. Od 2001 roku pracuje w Politechnice w Lozannie, w instytucie prowadzonym przez profesora Georges'a Abou Jaoudé. W 2011 roku dołączyła do zespołu Clip - Air i zajmuje się przede wszystkim tą częścią projektu, która dotyczy transportu ludzi, w tym przygotowywaniem koncepcji lotnisk przyszłości, jakie będą konieczne dla samolotów nowej generacji.

     
 

Wojciech Lewandowski / Polska

Geograf, wykładowca / Uniwersytet Warszawski, alpinista, podróżnik. Uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych, z którymi eksplorował: Spitsbergen i Alaskę, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir. Zdobywca szesnastu sześciotysięczników i siedmiotysięcznika Mustagh Ata. Ostatnie lata były czasem wypraw do Ameryki Południowej i Środkowej. gdzie przemierzył wszystkie kraje andyjskie i zdobył m.in. na najwyższe szczyty tzw. "Łacińskiej Koronki". Na rowerze, konno, kajakiem, na nartach, pieszo, poznaje uroki Polski, ale zawsze wraca w ukochane Tatry. Autor i współautor licznych książek o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych. Pomysłodawca projektu "Polskie Andy".

Jacek Sidlarewicz / Polska

Alpinista, podróżnik, miłośnik Tatr, które traktuje, jak swój drugi dom. Ze szczególnym upodobaniem zajmuje się prognozowaniem pogody. Ma za sobą wejścia letnie i zimowe na większość tatrzańskich szczytów, na najwyższe szczyty Alp, Kaukazu - Elbrus i Kazbek, Alaski - McKinley, Afryki - Kilimandżaro, Pamiru - Pik Lenina. W ulubionych Andach pokonane zostały: Aconcagua, Ojos del Salado, Pissis, Tres Cruces Sur. W Ekwadorze zaliczył Aleję Wulkanów, m.in.: Chimborazo, Cotopaxi, Cayambe. Biega, jeździ na rowerze, pływa kajakiem. Jest wielkim zwolennikiem aktywnego spędzania wolnego czasu. Zawsze otwarty na nowe wyzwania.

     
 

Mike Libecki / USA

Znakomity alpinista. W skale i w lodzie. Człowiek eksploracji. Najbardziej lubi samotne wyjazdy w dzikie, bezludne rejony. Świetnie fotografuje i filmuje.
"Należy realizować pasję, po co ją sobie wydzielać? Trzeba mieć wielkie marzenia i sięgać po nie. Teraz jest na to czas. Nie możemy usprawiedliwiać się. Śmierć czy starość i tak przyjdą. Dlatego trzeba robić wszystko, by życie było ciekawe i dobre. Bo przecież ważna jest jego jakość". Tak myśli i tak żyje.
Zgodnie z myślą Fridtjofa Nansena -"To co trudne zabiera trochę czasu, to co niemożliwe trwa nieco dłużej". Już dawno stwierdził, że jest uzależniony od przygody w najbardziej odległych, egzotycznych i dziewiczych miejscach na świecie. Tam wspina się, dokonuje pierwszych wejść i trawersów. Ma za sobą ponad czterdzieści pięć wypraw i wiele pierwszych wejść na Antarktydzie, Ziemi Baffina, Grenlandii, Madagaskarze, w Afganistanie, Gujanie, Chinach, Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Papui Nowej Gwinei, Rosji, Wenezueli, Jemenie, Afryce, Indonezji. Były to w większości indywidualne wyprawy i pierwsze wejścia solo. Kiedy nie wspina się, staje się najlepszym tatą, trenerem piłki nożnej drużyny jego córki, raz w tygodniu jest wolontariuszem w szkole swojej córki. Ma już na koncie ponad czterysta pokazów publicznych na całym świecie. Współpracował z dużymi magazynami outdoorowymi, stacjami telewizyjnymi, koncernami medialnymi. Mieszka w pobliżu ujścia Little Cottonwood Canyon w Utah z córką, psem, kotami, papugą, świnią wietnamską, kurami, królikami i kameleonem.
Otrzymał liczne stypendia i nagrody. Dwa razy nagrodę W. L. Gore & Associates, cztery razy Mug Stumps Award, dwukrotnie nagrodę American Alpine Club Award, trzykrotnie Polartec Challange Award, nagrodę Mountaineering Fellowship Award American Alpine Club, stypendium Banff Centre Mountain, nagrodę Helly Hansen Mountain Award American Alpine Club oraz kilkakrotnie nagrodę Ojca Roku w szkole córki.

     
  José Mariano López Urdiales / Hiszpania

Założyciel firmy Zero2infinity i jej dyrektor generalny. Cel, jaki sobie w ten sposób wytyczył, to rodzaj misji, polegającej na zrewolucjonizowaniu dostępu człowieka do obszaru zwanego "bliskim kosmosem", rozwoju turystyki kosmicznej. Bloon - kosmiczny balon, własny produkt zero2infinity, będzie wynosić kapsułę z ludźmi na wysokość trzydziestu kilku kilometrów. Ma wielką nadzieję, że będzie to kolejny krok człowieka w opanowywaniu kosmosu. Sieć ekskluzywnych biur podróży na świecie będzie sprzedawać dostosowane do wymogów klienta loty bloonem. Tę wizję realizuje z ogromną konsekwencją, a wiele kluczowych kwestii opatentował na całym świecie. Doskonale połączył marzenia z doświadczeniami w różnych firmach i instytucjach. Do najważniejszych doświadczeń zalicza pracę w: Barcelońskim Stowarzyszeniu Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej - BAIE, gdzie przygotował zwycięską ofertę dla Programu Badań Kosmicznych 2008, Boeing - Phantom Works, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Cryospace, The Boston Consulting Group, International Space University, Mars Exploration Summer School, Von Kármán Institute for Fluid Dynamics. Ukończył Massachusetts Institute of Technology, Collčge des Ingénieurs, Universidad Politécnica de Madrid ze specjalizacją - Inżynier aeronautyki, pojazdy komiczne. Otrzymał tytuł Najlepszego Absolwenta Roku w Hiszpanii i specjalną nagrodę Ministerstwa Edukacji Hiszpanii. Członek zwycięskiego zespołu w konkursie "SUCCESS" zorganizowanym przez ESA. Brał udział w wielu panelach i spotkaniach na całym świecie dotyczących "projektów kosmicznych". Lubi podróże, nurkowanie, piłkę nożną, badmintona, narciarstwo zjazdowe, gotowanie. Żonaty. Ma dwóch synów.
     
 

Marek Niedźwiecki / Polska

Polski dziennikarz muzyczny, wieloletni prezenter Programu III Polskiego Radia. Do Trójki trafił w 1982 i od razu zaczął prowadzić "Listę Przebojów Programu III" - jedną z najsłynniejszych audycji radiowych w Polsce. Obecnie prowadzi audycje: "Lista Przebojów Programu III", "Markomania", "W tonacji Trójki", "LP Trójka", "Do południa".
W telewizji cyklicznie po raz pierwszy pojawił się w programie "102". Później, przez kilka lat prowadził w TVP2 program "Wzrockowa Lista Przebojów". W telewizji MTV Classic prowadził "Listę Wszech Czasów", obecnie w Canal+ prowadzi program "W tonacji Plus".
Autor książek "Lista Przebojów Programu III" oraz "Nie wierzę w życie pozaradiowe".
Za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego wyróżniony został Złotym Mikrofonem - nagrodą Polskiego Radia. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Jego największymi pasjami są muzyka oraz radio, ale bardzo ważne w życiu są także podróże i fotografia. Do Australii pierwszy raz pojechał w 1995 roku. Od tego czasu był tam jedenaście razy. W Indiach był trzy razy - w 1984, 1986 i 2011 roku. Miejscem, do którego wraca najczęściej w Polsce są okolice Szklarskiej Poręby - Góry Izerskie. Z każdej podróży przywozi wiele zdjęć, które prezentuje na swojej stronie www.marekniedzwiecki.pl.

     
  Adam Pustelnik / Polska

Trzydzieści jeden lat. Absolwent socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Zawód? Obecnie przede wszystkim konstruktor dróg na zawodach wspinaczkowych, ale także instruktor wspinania i prac na wysokości, prelegent i tłumacz. A jeśli tylko dostanie propozycję, to chętnie zatańczy z "gwiazdami".
Najlepsze osiągnięcie we wspinacze sportowej, to "Action Directe". Pierwsza na świecie droga o trudnościach 9a. Realizuje się również na drogach wielowyciągowych o charakterze sportowym. Powtórzenie m.in. Silbergeier 8b+ w Ratikonie w Szwajcarii, czy Orbayu na Naranjo de Bulnes, w Hiszpanii (pierwotnie uznana najtrudniejszą drogą wielowyciągową świata). Wspinał się w wielkich ścianach w dolinie Yosemite, dolinach Ak- Su i Kara- Su w Kirgistanie, w Karakorum w dolinie Charakusia, w Pakistanie oraz w Patagonii, w rejonie Fitz Roya. Powtarzał już istniejące drogi, ale prowadził też swoje, nowe, na niezdobytych szczytach. Uczestniczy w organizacji pucharów świata we wspinaczce sportowej w roli szefa konstruktorów dróg, między innymi na Mistrzostwach Świata w Paryżu, we wrześniu 2012, oraz Mistrzostwach Europy w Chamonix, w lipcu 2013.
Wielokrotnie nominowany do "Jedynki" nagrody środowisk wspinaczkowych - jedynej tego typu nagrody w Polsce. Nagrodzony wspólnie z bratem Pawłem za przejścia w Kirgistanie wyróżnieniem w kategorii alpinizm podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w roku 2007. Laureat nagrody im. Andrzeja Zawady w roku 2007. Autorem publikacji w magazynach takich jak GÓRY, Magazyn Górski, National Geographic Traveler, Grimper czy UP. Członek Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Współpracuje z firmami Adidas, Black Diamond oraz Five Ten.
     
  Anne Quemere / Francja

Zaczęło się raczej zwyczajnie. Po ukończeniu studiów w Rennes szybko uzyskała licencję przewodnika po Nowym Yorku i Nowym Orleanie, uprawnienia przewodnika - pilota wycieczek po USA, Kanadzie, Azji i Indiach, i rozpoczęła współpracę z dużymi agencjami turystycznymi. Po siedmiu latach "wojażowania" po świecie zajęła się w firmie Géo Tours, w Kanadzie, zarządzaniem i tworzeniem tras turystycznych w Kanadzie, USA i w Ameryce Łacińskiej, kierowaniem zespołami przewodników, organizacją w USA konferencji i seminariów dotyczących logistyki w dziedzinie turystyki. Coraz częściej pojawiała się myśl o własnych podróżach, spełnieniu jednego z marzeń - samotnej przeprawy przez "wielką wodę". W 2001 roku została szefem projektu "Défi Connétable", zakładającego pokonanie Atlantyku łodzią z wiosłami trasą pasatową, z Wysp Kanaryjskich w kierunku Antyli. Dokonała tego i kolejne lata, to kolejne wyprawy i wyzwania na oceanach. Pokonuje Północny Atlantyk, samotnie wiosłując z Nowego Yorku do Francji. Jako pierwsza na świecie dokonuje podobnego wyczynu, płynąc samotnie przez Północny Atlantyk na desce z kite'm. Czy można przepłynąć największy ocean - Ocean Spokojny w ten sposób? W latach 2006/2008 próbowała, ale wielka woda wtedy nie puściła. Na pewien czas pozostawiła Pacyfik i włączyła się w projekt "la Grande Driver" latem 2010 roku. Ośmiotygodniowy wypad na Grenlandię i dryf na lodowej krze z trzema podróżnikami zakładał zebranie danych na temat prądów i topnienia lodowców. Do solowych działań na oceanach wraca z projektem "Pacific Solo Adrien". To jest ponowna próba zmierzenia się z Pacyfikiem. I tym razem osiąga cel. Pokonuje go na desce z kite'm, jako pierwsza na świecie, płynąc z Peru do Polinezji (www.pacific-solo.com). Tak zostaje członkiem elitarnego klubu ludzi wielkiej przygody, mających miejsce w historii. Współpracuje z Organizacją Narodów Zjednoczonych, Pôle Mer Bretagne, Crédit Agricole, NEP TV, Glamspeak, Regionem Bretanii, Miastem Quimper, Banque de France.Bierze udział w konferencjach, seminariach, debatach, festiwalach, imprezach publicznych i prywatnych we Francji i zagranicą.
     
 

Laurent Reuling / Szwajcaria

Pochodzi z Pully, koło Lozanny, w Szwajcarii. Kiedy dorastał zaczął uprawić hokej na wrotkach i był w tym tak dobry, że został reprezentantem Szwajcarii. Jest biznesmenem z pasją. Lubi podróże i poznawanie świata. I jazdę szybkimi motorami, co z przyjemnością czyni od dwudziestu czterech lat. Uprawia też spadochroniarstwo. Jak podkreśla, ma zawsze walizkę zapakowaną do połowy i gdy tylko nadarzy się okazja ucieka w świat, szczególnie do Azji, Północnej Afryki, na Bliski Wschód.
W 2011 roku wyruszył w wielką podróż motorami wspólnie z Christianem Rothenem, ze Szwajcarii przez Azję, aż do Bangkoku. Dwa lata przygotowań i wreszcie 17 marca 2011 roku wystartował z Lozanny. Pokonał dwadzieścia osiem tysięcy kilometrów, dwadzieścia krajów i trzy pustynie. To tylko zaostrzyło apetyt na kolejne przygody, których plany zaczynają się urzeczywistniać.

Christian Rothen / Szwajcaria

Wybitna postać szwajcarskiego sportu. W młodości trenował narciarstwo alpejskie. Był członkiem drużyny narodowej Szwajcarii w tej dyscyplinie. Od wielu lat jest zawodowym drwalem. Wykonywanie takiego zawodu pozwala mu na dużą swobodę i …. podróżowanie po świecie, bo każdego roku może przerywać pracę nawet na trzy miesiące i ruszyć przed siebie. A podróże, to jego prawdziwa pasja. Kilometry pokonane w Ameryce Południowej i Azji idą w dziesiątki tysięcy. Uważa, że wyprawy dają wiele cennych doświadczeń, a poznawanie innych ludzi i ich kultury pozwala dostrzec różnorodność wokół nas i rozwija. Ma nieuleczalną słabość do motocykli, którymi jeździ już ponad trzydzieści lat. Gdy zatem narodził się pomysł wielkiej wspólnej eskapady motocyklowej ze Szwajcarii do Bangkoku, nie wahał się i wyruszył z Laurentem Reulingiem i po pięciu miesiącach dotarł do celu. To było dwadzieścia osiem tysięcy kilometrów satysfakcji.

     
 

Pascal Tournaire / Francja

Dziennikarz, grafik. Ale przede wszystkim znakomity fotografik. Od 1979 roku zajmuje się sztuką fotografii w warunkach ekstremalnych i niezwykłych. Dobre fotografie w trudnych warunkach powstają nie tak często. Wspaniałe - niezwykle rzadko. Połączyć w jedną przejmującą widza całość, wydobyć to, co jest ukryte i nie tak oczywiste, z zadziwiających na przykład swoją urodą górskich plenerów, to sztuka wymagająca talentu i mistrzowskiego panowania nad formą. Pascal jest jednym z najlepszych fotografików górskich na świecie. Jego fotografie są regularnie publikowane w prasie francuskiej i zagranicznej. Jest dyrektorem artystycznym "Montagne Magazine", a od osiemnastu lat również dyrektorem "Alpinisme & Randonnée". Ciekawość i fotografowanie zaprowadziły go m.in. na najwyższe szczyty świata (należy do elitarnego grona zdobywców Korony Ziemi), a także na pustynię libijską (wyprawa z Théodorem Monod). Jego wrażliwość fotograficzna pozwala mu także dostrzec piękno tego, co stworzył człowiek, np. architekturę Jean'a-Michel'a Wilmotte czy śródziemnomorskie ogrody pejzażysty Jean'a Mus.
To, co wyznaję, nie jest oryginalne,
Bo nic nie jest oryginalne.
Maluję pejzaże tego, co odczuwam.
Daję wolne moim doznaniom.

Fernando Pessoa
Montagne Magazine

     
 

Krzysztof Wielicki / Polska

Jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. Piąty na liście zdobywców Korony Himalajów i Karakorum.
Pierwszy zdobywca Everestu zimą. W lutym 1980 roku, z Leszkiem Cichym, wszedł na najwyższą górę Ziemi, wyznaczając nowe standardy wspinaczki. To był pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty zimą. Potem zimą, jako pierwszy zdobył także Lhotse i Kanczendżongę. Wiele wejść, to nowe, trudne drogi, pokonywane bardzo często samotnie, w znakomitym czasie. Po prostu
mistrzowskie drogi giganta alpinizmu. Po zdobyciu korony włączył się w realizację polskiego projektu zimowego zdobywania gór najwyższych. Zorganizował Polską Wyprawę Zimową Netia K2 (2002 / 2003), podczas której jednak nie zdobyto szczytu. Na przełomie 2006 i 2007 roku ponownie wyruszył zimą w góry. Celem była tym razem Nanga Parbat. Góra niestety i tym razem nie puściła.
W 2013 roku Polacy ponownie zaatakowali zimą, tym razem niezdobyty Broad Peak. 5 marca 2013 roku szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski.
W 2000 roku uhonorowany prestiżową światową nagrodą Explorer podczas Explorers Festival w Łodzi. W 2001 roku został pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest członkiem - współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego.
Prowadzi firmę produkującą odzież górską.

     
 

Andrzej Ziółkowski / Polska

Nie jest przekonany, czy nazwałby się podróżnikiem. Bardziej odpowiednie wydaje się - miłośnik natury i przygody. Od wielu lat wyprawia się w najdziksze miejsca naszej planety. Kajakiem, pontonem, konno, na rowerze, pieszo, w zasadzie podróżuje w każdy możliwy sposób. Spływał rzekami w Laponii, na Syberii, Alasce, w Afryce i Ameryce Południowej. Pokonał rzeki Egingoł i Selengę, pierwszy raz łącząc "kajakowo" jezioro Chubsuguł w Mongolii z Bajkałem. Kajakiem opłynął kilka norweskich fiordów i właśnie Bajkał. Najczęściej podróżuje samotnie. Lubi towarzystwo, ale na wyprawach woli spotkać niedźwiadka, niż kogoś z gatunku Homo Sapiens. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą. Z wykształcenia nauczyciel "fikołków", zawodowo zajmuje się prowadzeniem pensjonatu turystycznego w głuszy. Pomysły nowych wypraw pojawiają się bez przerwy, co nie zawsze podoba się najbliższym. W wolnych chwilach imprezuje, żegluje, nurkuje i robi inne głupoty..., ale książki też lubi, i to o wiele bardziej, niż komputer. Córeczka twierdzi, że tata ma niezłego "świra" w sprawach ekologii. Jest w tym ziarnko prawdy, chociaż taki "świr", to na pewno nie jest to wada.

 
     
 

Wadera: Agata Agi Włodarczyk / Polska

gatunek: homo sapiens
rasa: środkowoeuropejska
płeć: samica
maść: jasna
znaki szczególne: tatuaż w kształcie głowy wilka między łopatkami, podłużna blizna wzdłuż prawej łopatki
cechy charakteru: niezależność, upór, nerwowość, płaczliwość
zainteresowania: wspinaczka, podróże, sporty outdoorowe, czytanie, doświadczanie wszystkiego, co nowe…

Basior: Przemek Bucharowski /Polska

gatunek: homo sapiens
rasa: środkowoeuropejska
płeć: samiec
maść: kasztanowata
znaki szczególne: brak
cechy charakteru: niezależność, upór, konsekwentność
zainteresowania: wspinaczka, podróże, sporty ekstremalne, testowanie i przesuwanie własnych granic

Wilk: Diuna / Abigar II z Peronówki

gatunek: canis lupus
rasa: wilczak czeski
płeć: samica
maść: wilczasta
znaki szczególne: ciemna strzałka u nasady ogona
cechy charakteru: niezależność, upór, nadaktywność
zainteresowania: jedzenie, spanie, zabawa

 | program | goście | nagrody | konkursy i wystawy | kronika | wielka lekcja geografii | informacje | kontakt |